sürücü de düşük voltaj sorunu

amcamın oğlunun tekstil fabrikasında yapmış bir elektrikçi yapmış.Bende şaşırmıştım.Ama kondansatörleri sökünce lambaların yanması değişti sönük yanmaya başladı ve voltajda düştü!Ne kadar doğru ve sağlıklı bilemem!Zaten daha sonra o firmada trafo taktırdılar voltaj düşük geliyor diye!
abi lafina atliyorum ama bunun nedeni dalgalanma filtrelenmesindendir. ya da biryerde notr faz sifirlanmissa eklenen kondansator suni olarak gerilimi yukseltir ama nedeni asil olarak dengeye oturan frekanstir.
misal dc motorlar da aynisi. uzun fircali ya da bilinen adi ile cift yonlu fircali motorlar ozellikle kondansator yoksa hem dusuk devirde doner hem voltaji dusurur hem kopru diyotu yorar, ama kondansator gelen ters dc yi sifirladigi icin olusan ac akim yok olur, bu sayedeolusan kisa devre silinir. yani o kondansator bir yerdeki ters akimi silmistir.
soruyu soran arkadasin sorununu 120-400 uf arasi bir kondansator ya da daha yuksegi duzeltebilir ama ana surucu ya da sadece hataya gecen kismi etkileyecek sekilde takilirsa,. ama iyi olmaz. ani dusus motoru bozacaktir. bence tesisatta voltaji dusurten ne varsaa duzeltilmeli,

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu sefer sürücüye gelen voltaj yüksek geldiği için arıza verebilir!Ayrıca kondansatör voltaj yükseltmek için ne kadar uygun bir seçenek bunu da tartışmak lazım.Ben sağlıklı bir yol olduğunu düşünmüyorum.Ben kullanmadım ama bir fabrikada kullanıldığını gördüm!
abi eee, motorlar yuksek voltajdan cok etkilenmez diye dusunuyorum:) asil dusuk voltaj tehlikeli olur onlarda, cunki cok fazla akim cekmeye basliyorlar. ama kondansatorun voltaji yukseltmesi icin oldukca fazla miktarda baglan,masj lazim,1000 hatta 2200 uf den dusuk degerli bir kondansator voltaji sadece 1-2 volt arttirabilir, ama dogrusunu sen daha iyi bilirsin.

abi eee, motorlar yuksek voltajdan cok etkilenmez diye dusunuyorum:) asil dusuk voltaj tehlikeli olur onlarda, cunki cok fazla akim cekmeye basliyorlar. ama kondansatorun voltaji yukseltmesi icin oldukca fazla miktarda baglan,masj lazim,1000 hatta 2200 uf den dusuk degerli bir kondansator voltaji sadece 1-2 volt arttirabilir, ama dogrusunu sen daha iyi bilirsin.
Motor etkilenmeye bilir ama sürücüler etkilenebilir

dogrudur abi de 1 voltu bile kaldiramiyorlar mi yani? regulesizler mi?
hem anladigim kadri ile sen, asil surucu kendini kapatkyor diyorsun. sadece surucuyu kondansatorle filtrelesek ve uygun wattli 500 ohm direnc ile kondansatoru dengelesek olur mu? tabi 90 kw direnc turkiyede varsa:) :) :)

abi kondansator ile o kadar farkv elde etmek icon 1 farad koyman gerekli:)

est abi. ama yuksek gerilimoldugu icin oranlar sasabilir. ayrica kondansator hic akillica bir cpzum degil. kondansatorler duzgun kullanilmazsa bozulabilir ve yuksek gerilimli kondansator makineyi patlatmadan bozuk oldugu anlasilamayabilir.
asil surucunun semasini verebilirseniz belki daha iyi bir cozum bulabilirim. ozellikle 16 volt seviyesine duzen bir nokta tesbit edebilirsem cok daha guvenli bir cozum uretebilirim.

Forum istatistikleri

Konular
129,349
Kullanıcılar
451,821
Son üye
abdllahblt

Yeni konular

Geri