reaktif ve kapasitif sorunu

arkadaşlar elimden geldiğince çizmeye çalıştım
size zahmet bir bakabilir misiniz sistemde yanlış olan ne olabilir
bugün bir çok alternatifi denedim bildiklerimi de unutmaya başladım
röleyi de değiştirdim yeni taktığım röle sayport SPRC-12
sabit grup 30 kvar dı 60kvar yaptım, 120 kvar yaptım, herhangi bir değişiklik olmadı normal olarak ölçüm yaptı, ekranda 0,98 -0,99 okudum.
kendisi hiç grup devreye almadı ve sayacım reaktif yazmaya devam etti, her 15 dk da bir endeks aldım % 40-50 ile reaktife giriyor.
başka hiç bir işlem yapmadan sadece sabit grubu devreden çıkardığımda devrede hiç grup olmamasına rağmen aşırı kompanzasyon diyor.
akım trafosu uçlarını değiştiriyorum eksi (-) değer gösteriyor
ne yapacağımı şaşırdım.
akım trafom veya sayacımın arızalı olduğunu düşünüyorum.
yükü boşaltmama şimdilik izin verilmediği için yukarıda yazılanı deneyemedim

yardımcı olabilcek kimse yok mu acaba

elk._sema.doc
alchakboy meslekdaşım yapacağın işlem kompanzasyon kablolarına giden kablonuzu tüketici baranızla irtibatlandırmaktır.çünkü rölenizin devreye aldığı kondansatörleri sayaç okumadığı için indüktif yazmaya devam eder.

not :genç arkadaşın kırmızı elips içerisinde işaretlediği yer ile benim izah etmeye çalıştığım bağlantı aynı şeydir.
kolay gelsin

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
çok teşekürler bugün sabah test amaçlı olarak boş bir tmş nin çıkışına bir miktar sabit kondansatör bağladım.
istediğimiz sonucu aldım yani reaktifin ilerlemesini engelledim.
yalnız kapasitif hala yazmıyor.
makel marka x5 kombi dijital sayaç
acaba neden yazmaz....
o kısım mühürlü olması nedeniyle pek müdahale edemiyorum ama sebep ne olabilir.
tedaş yetkilisi ile görüşmeden önce yapmam gereken kontrol var mıdır.?

Devreye,ihtiyacınızdan fazla kondansatör almanız halinde de sayaç kapasitif yazmıyor ise,
sayacınızda arıza var demektir.Bu durumun,lehinizemi,aleyhinize mi olduğunu ! sonra yeni-
den düşünürsünüz !

çok teşekürler bugün sabah test amaçlı olarak boş bir tmş nin çıkışına bir miktar sabit kondansatör bağladım.
acaba neden yazmaz....
o kısım mühürlü olması nedeniyle pek müdahale edemiyorum ama sebep ne olabilir.
tedaş yetkilisi ile görüşmeden önce yapmam gereken kontrol var mıdır.?
alchakboy meslekdaşım sayaç arıza kontrolü için işlemler:
gerilim kontrolü:sayacınızda gerilmleri okuyacaksın gerilimler arasında çok fark varsa sayaçta arıza olabilir.
akım kontrolü :akım trafonuzun prlmer devresinde 60 amper okudunuz akımtrafonuz 400\5 se sayacınızda 0.75 A okumalısınz.sayacınızın kapasitif yazmaması bağlamış olduğunuz kondansatörlrin yetersiz olmasından olabilir
kolay gelsin

gerilimleri kontrol etmiştim yarın bir de akımları kontrol edeyim...
İLGİNİZE ÇOOOOOK TEŞEKKÜRLER

...bugün sabah test amaçlı olarak boş bir tmş nin çıkışına bir miktar sabit kondansatör bağladım.
acaba neden yazmaz....

Sn Fahri Yetiş'in de dediği gibi, bağladığınız kondansatör, o anda ihtiyaç duyulan kondansatörden az ise sayaç kapasitif yazamaz. Sayacın kapasitif yazdığını görmek için, ihtiyaç duyulan miktardan fazla kondansatörün devrede olması gerekir. Şu şekilde (Rakamlar izafidir.):
İhtiyaç duyulan kondansatör miktarı 300kVAr ise, siz de sabit olarak 50kVAr'lık bir kondansatör grubu bağlarsanız, sayaç kapasitif yazamaz. Eskiden saatte 300kVArh indüktif yazarken, şimsi ise saatte 250kVArh indüktif yazar.
Eğer ki devreye 350kVAr'lık bir kondansatör bağlarsanız, sayaç bu sefer de saatte 50kVArh kapasitif yazar.

Sizin oradaki durum şu aslında: Siz gerekli kompanzasyonu zaten yapmaktasınız. Ama bunu ispatlayamamaktasınız tedaşa. Çünkü yaptığınız kompanzasyonun kayıtlarını sayaç tutamıyor bağlantı hatası sonucu.

Durum netlik kazanana kadar, siz boştaki o TMŞ'nin amperajına göre sabit kondansatörünüzü bağlayın. Hem indüktifin ilerleyişini yavaşlatırsınız hem de yükün en az olduğu zamanda belki o kondansatör fazla gelir de sayacınız kapasitif yazar.

Olayın TEDAŞ boyutua gelince;
Kompanzasyon panosunun besleme kabloları, sayaçtan önce olduğu için oradan art niyetli herhangi birisi kaçak elektrik alabilir! Bu güne kadar bu işlemin yapılmadığı da bilinemeyeceği için, daha sonra suçlu durumuna düşmemek için, ben derim ki tedaşa başvuruda bulunun. Durumu anlaşılır bir dille izah edin. Gelecek bilirkişilerin incelemesi ve kararları sonucu, (gerekirse) tedaş yetkilileri nezaretine, sayaç öncesindeki kompanzason bağlantılarının sayaç sonrasına aktarılmasını yapın/yaptırın. Bu bağlantıları da kim veya hangi kuruluş yapmışsa kabak onun başına patlayacaktır. Burada mağdur olan taraf, faturayı ödeyen işyeridir.

Şunu tekrardan sorayım bu trafonun sayaç ölçümü AG tarafından 1600/5 akım trafosu ile 3x220/380V x5 sayaç ile yapılıyor değil mi? (Sayaç kodu: Makel Elektronik Kombi Sayaç T300.KMY.2256 - 220/380V X../5A)

Primer (yüksek gerilim) tarafından 58-100V luk x5 sayaçla, 20/5 akım tr. - 34,5/0,1kV gerilim trafolarıyla değil diyorsunuz.

NOT: Sayaç ekranındaki gerilimler 230V civarı ise ölçüm AG tarafından, 57-58V ise ölçüm primer tarafındandır.

Zaten amacımız da endüktifin ilerlemesini engellemek ve kapasitif yazmamasını sağlamak.Ne güzel işte :)

Arkadaşlar 1000 KVA bir trafonun olduğu bir yerde
GEPA RQ-112 reaktif güç kontrol rölesi ile kontrol edilen 12 kademeli bir kompanzasyon panom var. yaklaşık 3 aylık süredir bu sistemin sorumlusuyum.
fakat sayaç yaklaşık 5 ay önce değiştirilmiş ve değiştirildiğinden buyana hiç kapasitif yazmamış yani 000000. (tedaş sorumlusu bağlantının doğru olduğunu iddaa ediyor)
kondansatörleri ölçtüm, arızalı olanları değiştirdim, röle düzenli çalışıyor gibi.
gibi dememin sebebi teorikte bile 1.00 olması çok zor iken benim röle çoğu zaman 1 gösteriyor, 0,86 ile falan başlıyor kondansotörleri devreye aldıkça 1.00 a kadar geliyor hatta ben bir kaç kez manuel olarak kondansatörleri devreye verince kapasitife bile geçtiğini gördüm.
kompanzasyon panomun doğru ve düzgün olarak çalıştığını düşünüyorum
günlük olarak aktif ve reaktif endekslerini alıp kontrol ettiğimde %50-60 ile cezaya girdiğimi görüyorum.
sizce sorun ne olabilir ben işin içinden çıkamadım.
sayacım neden kapasitif yazmıyor ve çalışan kompanzasyona rağmen neden reaktifim çok yazıyor.

EVET ARTIK SAYENİZDE BÖYLE BİR SORUNUM YOK.
Aslında çözümü çok basitmiş.
üç aydır benim sorumluluğumda bulunan bu sistem çok önceden kurulmuş.
bende kurulu bir sistemin yanlış kurulacağını tahmin edememiştim
genel olarak doğru kurulduğunu, bir zamandan sonra herhangi bir nedenle arıza yapmış olduğunu düşünmüştüm.
AMA SİSTEM ZATEN YANLIŞ KURULMUŞ...
GENÇ ARKADAŞ VE MEHMET DİKİCİ İSİMLİ ABİLERİMİZİN/USTALARIMIZIN FARKEDİP İKAZ ETTİĞİ GİBİ KOMPANZASYON PANOSU SAYAÇTAN ÖNCE KURULMUŞTU VE DOĞAL OLARAK SAYAÇTAN GEÇMEYEN KOMPANZASYON PANOSUNU SAYACIMIN ÖLÇMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİ.
EMEK VEREN HERKESE ÇOK TEŞEKÜRLER

HA BU ARADA ARTIK KAPASİTİF ENDEKSİM DE İLERLİYOR.....

alchakboy bey bu tesise kompanzasyonu nasıl yapmışlar kaç yııllık tesis merak ediyorum .bağlantı yanlışlığı var

yaklaşık olarak 5-6 ay önce panoda bir şalter patlamış ve genel bir Bakım yapmışlar panonun bir kısmını yenilemişler, bu yenileme zamanında yanlış bağlamışlar galiba....

Forum istatistikleri

Konular
128,397
Kullanıcılar
450,282
Son üye
emrekrtd11

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri