reaktif ve kapasitif sorunu

alchakboy

Üye
arkadaşlar 1000 KVA bir trafonun olduğu bir yerde
GEPA RQ-112 reaktif güç kontrol rölesi ile kontrol edilen 12 kademeli bir kompanzasyon panom var. yaklaşık 3 aylık süredir bu sistemin sorumlusuyum.
fakat sayaç yaklaşık 5 ay önce değiştirilmiş ve değiştirildiğinden buyana hiç kapasitif yazmamış yani 000000. (tedaş sorumlusu bağlantının doğru olduğunu iddaa ediyor)
kondansatörleri ölçtüm, arızalı olanları değiştirdim, röle düzenli çalışıyor gibi.
gibi dememin sebebi teorikte bile 1.00 olması çok zor iken benim röle çoğu zaman 1 gösteriyor, 0,86 ile falan başlıyor kondansotörleri devreye aldıkça 1.00 a kadar geliyor hatta ben bir kaç kez manuel olarak kondansatörleri devreye verince kapasitife bile geçtiğini gördüm.
kompanzasyon panomun doğru ve düzgün olarak çalıştığını düşünüyorum
günlük olarak aktif ve reaktif endekslerini alıp kontrol ettiğimde %50-60 ile cezaya girdiğimi görüyorum.
sizce sorun ne olabilir ben işin içinden çıkamadım.
sayacım neden kapasitif yazmıyor ve çalışan kompanzasyona rağmen neden reaktifim çok yazıyor.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
hangi yükte derken çok anlayamadım ama
çok aşırı olmamakla birlikte trafo yüklü sayılır 700 800 kva
çok özellik arzeden bir yük yok genellikle aydınlatma
bir miktar ısıtıcı
bilgisayarlar
ama en çok aydınlatma

Son düzenleme:
Sabit kondansatör bağlı mı?
Çıkışta yük yok iken reaktif endeks ilerliyor mu?
Çıkış tarafında yük yok iken -yükleri ayırdıktan sonra- kondansatörleri devreye alın, sayaç kapasitif yazması gerekiyor...

buyuk ıhtımal trafon kompanzasyon panosundan once sısteme baglı ve kompanzasyon trafoda harcanan guclerı gormuyor trafona 60 kVAr cıvarı sabıt kondansator eklersen sıstemın duzelır

arkadaşlar elimden geldiğince çizmeye çalıştım
size zahmet bir bakabilir misiniz sistemde yanlış olan ne olabilir
bugün bir çok alternatifi denedim bildiklerimi de unutmaya başladım
röleyi de değiştirdim yeni taktığım röle sayport SPRC-12
sabit grup 30 kvar dı 60kvar yaptım, 120 kvar yaptım, herhangi bir değişiklik olmadı normal olarak ölçüm yaptı, ekranda 0,98 -0,99 okudum.
kendisi hiç grup devreye almadı ve sayacım reaktif yazmaya devam etti, her 15 dk da bir endeks aldım % 40-50 ile reaktife giriyor.
başka hiç bir işlem yapmadan sadece sabit grubu devreden çıkardığımda devrede hiç grup olmamasına rağmen aşırı kompanzasyon diyor.
akım trafosu uçlarını değiştiriyorum eksi (-) değer gösteriyor
ne yapacağımı şaşırdım.
akım trafom veya sayacımın arızalı olduğunu düşünüyorum.
yükü boşaltmama şimdilik izin verilmediği için yukarıda yazılanı deneyemedim

yardımcı olabilcek kimse yok mu acaba

arkadaşlar elimden geldiğince çizmeye çalıştım
size zahmet bir bakabilir misiniz sistemde yanlış olan ne olabilir
bugün bir çok alternatifi denedim bildiklerimi de unutmaya başladım
röleyi de değiştirdim yeni taktığım röle sayport SPRC-12
sabit grup 30 kvar dı 60kvar yaptım, 120 kvar yaptım, herhangi bir değişiklik olmadı normal olarak ölçüm yaptı, ekranda 0,98 -0,99 okudum.
kendisi hiç grup devreye almadı ve sayacım reaktif yazmaya devam etti, her 15 dk da bir endeks aldım % 40-50 ile reaktife giriyor.
başka hiç bir işlem yapmadan sadece sabit grubu devreden çıkardığımda devrede hiç grup olmamasına rağmen aşırı kompanzasyon diyor.
akım trafosu uçlarını değiştiriyorum eksi (-) değer gösteriyor
ne yapacağımı şaşırdım.
akım trafom veya sayacımın arızalı olduğunu düşünüyorum.
yükü boşaltmama şimdilik izin verilmediği için yukarıda yazılanı deneyemedim

yardımcı olabilcek kimse yok mu acaba

Çizdiğiniz şekle göre 1000kVA trafonun ölçümü AG tarafından yapılıyor. Bu biraz anormal bir.
İkincisi de kompanzasyon için referans noktası (akım trafosunun bulunduğu yer), Sayaç akım trafolarından önce (trafoya doğru). Bu da ters bir durum gibi. Çünkü kompanzasyon panosunun beslenme kablolarının yerini göstermemişsiniz. Eğer ki bu da sayaç akım trafolarından önce ise sayacın hiç değerinin kapasitif yönde olmaması gayet normaldir. Çünkü sayaç kendisinden sonraki yükleri görebilir ancak...

Başka bir durum da şu: 1000kVA trafonun AG ana şalteri 1600A olmalıydı.

kompanzasyon panosunun besleme kablolarını göstermemişsiniz demişsiniz ama çizimde mevcut.
iki faz 1000A TMŞ DEN önce diğer faz (akım trafosununda olduğu faz) TMŞ den sonra.

böyle bir durumda ne yapmalıyım
reaktif aşırı şekilde ilerliyor.

kompanzasyon panosunun besleme kablolarını göstermemişsiniz demişsiniz ama çizimde mevcut.
iki faz 1000A TMŞ DEN önce diğer faz (akım trafosununda olduğu faz) TMŞ den sonra.

böyle bir durumda ne yapmalıyım
reaktif aşırı şekilde ilerliyor.

Bu durumda iki bağlantı hatası vardır.
1.) Sayacın önünde olan kondansatörleri sayaç nasıl görsün değil mi? Bu bağlantının sayaç akım trafolarından sonra olması gerekir ki sayaç devreye giren kondansatörleri görsün.

2.) Kompanzasyon besleme kablolarının üçüde ana şalterden sonra olmalıydı aslında.

Siz deneme amaçlı olarak, yüklere giden tarafa (emniyetli bir şekilde) uygun bir yerden sabit kondansatör bağlayıp sayacın durumunu gözlemleyin.

sayın genç arkadaş ilginize çok teşekürler.....

Forum istatistikleri

Konular
128,397
Kullanıcılar
450,284
Son üye
ghj56

Yeni konular

Geri