projeksiyon kumanda arızası

hocam bağişlayın İR ledın kontrolunu nasıl yapıyorsunuz
Diyod nasıl ölçülüyorsa ır ledde öyle ölçülüyor. Hem böyle hem de cep kamera ile gözüküyor yandıgı

Burayı 6 ay öncesinden inceledim.
Hocam öyleyse ya kumanda usta görecek ya da yenisini alacaksınız. Başka bir alternatif ise piyasada 15-20 Tl ye satılan akıllı kumandalardan alıp sağlam olan kumandanızın tuşlarını akıllı kumandanıza tanıtıp öyle kullanacaksınız.

Kristal arızası olsa led yanmaz değil mi?

Aha da yetiştim :) kameraya bakınca basmadanda ışık görünüyor mu -basık tuş kalabilir siz başka düğmeye basınca çakışma oluyor istenen komut algılanmaz. Kristal arızasında led kırpar fakat uygun şekilde değil (kristal entegre için gerekli) daha önce başka kumanda konusunda düşme sebebpli kırılabildiğini devreyi sallayarak ses gelirse anlayabileceğimizi, kristal yapısıı görmek için arızalı birini bir taraftan kesip açın demiştim ;) Şüpheli elemanı değiştirin.

Düşme sonucu kristalin tam görev yapmadığı durumlar oluyor

Ayrıca ir led sorunlu ise ışık görünüyor diyorsunuz ancak tam güçlü değil gibi ir leddede sorun olabilir. kumandayı projeksiyona alıcı göze çok yaklaştırıp denedinizmi ?

kolay gelsin

Bülent abi kamerada tuşa basmadan ır led yanmıyor. Serkan ustam yakın markajdan denemedim. Yarın dener sonucu bildiririm. Keşke elimde bunların parçası olsaydı hemen değiştirirdim.:D
İstanbul gibi yerde değiliz ki anında bulalım bu parçaları. Eften püften birkaç elektroikçi var onlar da tamirle uğraşmıyoruz diyor ve parçaları da yok diyorlar.

Bu arada bir sorum daha olacaktı. Normal bir kumandanın ır ledi projeksion kumandasına olur dimi?
Kristal olmaz onu sormuyorum zaten.:D

Sorun yapmaz (çok nadir istisnalar var) ir ledin geniş ve ince yönün dikkat ederek takarsın

:)yaw bır soru sorduk kaybolup gıttık :))) bulent ustamın yazdığı gıbı arıza olabılır tuşlardan bırı basılı kalmıştır ikinci bir tuşa bastığında kumanda hangı komutu gondereceğını karıştırıyor olabılır İR led ölçme derken bunu kast etmıştım hocam yanlış anlaşilma olmasın:))) ikincisi kristal değer kaybetmış olabılır bacağı kopmuş olabılır kopunca tam yalıtkan olsa led yanmaz ama kumanda kullanılmaktan dolayı kopan kristal bacağında oksitlenme veya nemden dolayı ıletken kalmış olabılır buda kristalın tam kapasıte tıtreşim yapmasını engeller yanı istenilen frakansı vermez malzeme konusunda sıkıntı çekıyorsan hocam bir kullanılmıyan kumandayı parçalaman lazım:)) kumandalarda ekserı kristal İR led bırbırıne uyar hatta transistor dahı aynı cins olma ıhtımalı yüksek bence kristalle İR ledı dene derım kolay gelsın

Ustalarım eski bir kumandamız vardı. Kristalin değerine baktımprojeksiyon kumandası ile aynı. Söktüm kumandadan projeksiyon kumandasına lehimledim. Mutlu son.:D
Projeksiyon kumandası çalışıyor. Yardımlarınız için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri