nötrde amper okunması

elektro34

Üye
Santiyemizin adp panosunda nötr hattında 32 amper gibi bir amper degeri okunuyor bunun nedeni hakkında yorum yapabilir misiniz.ama şöylede bir durum var bara üzerine baglı olan nötrlerin hepsinde bu amper degeri okunmuyor bu da bana ilginç gelen bir konu yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
faz nötr dengesizliğinden veya harmoniklerden kaynaklanabilir (3 faz için) .bilgim yüzeysel kusura bakmayın.

Santiyemizin adp panosunda nötr hattında 32 amper gibi bir amper degeri okunuyor bunun nedeni hakkında yorum yapabilir misiniz.ama şöylede bir durum var bara üzerine baglı olan nötrlerin hepsinde bu amper degeri okunmuyor bu da bana ilginç gelen bir konu yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

1 fazlı yüklerden kaynaklanan bir durum normalde 3 fazlı dengeli yüklerde nötr den akım geçmez 1 fazlı yüklerde hem güç yönünden hemde eş zamanlı çalışmama nedeniyle hiç bir zaman dengeli yüklenemez fazlar.Bu nedenle nötrden vektörel toplamı kadar akım geçer.Hesabı da aşağıdaki gibidir.

ör: R: 35 amper S: 60 amper T: 13 amper

karekök içinde R x S + SxT + TxR 2100+ 780 +455 = 3335

karekök içinde (akımların karesi) R ^2 + S^2 + T^2 1225+ 3600 + 169 = 4994

karekök içinde 4994 - 3335 = 1659

karekök içinde 1659 = 40.7 amper nötrden geçecek akımdır.Verdiğimiz dengesiz yüklenme örneğinde nötr den geçecek akım 40.7 amperdir.

farklı çıkış kablolarından geçen dengesizlik akımı doğal olarak değişken olacaktır.Ana nötr kablosundan fazları tek tek ölçüp yukarı da ki hesabı uyguladığınızda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız

Notrden her zaman akim gecer.@emodiyator un dedigi gibi 3 fazli sistemlerde ,aralarinda 120 derecelik acisal fark bulunan 3 akim akimin vektorek toplami kadar akim gececeginden ,dengeli yuklerde sifira cok yakin bir deger,monofaze yuklerde faz akimi kadar akim gecer.bu haliyle normal bir durumdur

Yalniz sizin sisteminiz hakkinda detayli bilgi verirseniz farkli yorumlar yapabiliriz.monofaze mi sistem trifaze mi ,yukler nelerdir?

Sent from my LG-D802 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

sistem trifaze ama santiye elektriği buyuk bir santiye aydınlatmalar santiye panoları kule vinçler kaynak makineleri birde bugün farkettim toprak ve nötrü birbirine degdirince ark yapıyordu ana dagıtım panosundan nötr ve topragı sıfırladım. adpde ark yapmayı kesti ama sahada farklı bir panoya gittiğim zaman orada tekrar degdirdim yine nötr ve toprak arası ark var bu arkı nasıl kesebiliriz .

sistem trifaze ama santiye elektriği buyuk bir santiye aydınlatmalar santiye panoları kule vinçler kaynak makineleri birde bugün farkettim toprak ve nötrü birbirine degdirince ark yapıyordu ana dagıtım panosundan nötr ve topragı sıfırladım. adpde ark yapmayı kesti ama sahada farklı bir panoya gittiğim zaman orada tekrar degdirdim yine nötr ve toprak arası ark var bu arkı nasıl kesebiliriz .

Nötr ve toprağı sıfırladım dan kastınız birleştirmek ise çok tehlikeli bir şey yapmışsınız.Nötr iletkeni üzerinde herhangi bir fazdan faz-nötr kısa devresi oluşursa yada sızıntı akımı topraklamaya bağlı cihazların gövdesine yada pano gövdesine enerji vermiş olursunuz.Kaçak akım rölesi de yoksa çarpılan kişi ölebilir de

monofaze yuklerde faz akimi kadar akim gecer.bu haliyle normal bir durumdur

sn.as.yıldırım monofaze yüklerde faz akımı kadar akım geçer fakat nötrle birleştiği noktada sıfırlanır.Nötr iletkeni ile birlikte trafoya kadar gitmez.Örneğin bina girişi, yada pano, tali pano vs yerlerde R-S-T fazlarında 3 kw lık ısıtıcı bağladığımızı düşünelim ve farklı başka bir yükün olmadığını varsayalım.Her biri de ayrı ayrı fazlardan beslenmiş olsun hepsi 13 amper çekecektir.Nötr den de 13 amper geçecektir fakat panoda nötr le birleştiği noktada sıfırlanacaktır.Evimize yada işyerimize bağladığımız ısıtıcı 3 farklı faza da bağlansa en fazla binamızın giriş kısmında şebekeden gelen nötr ile birleştiği noktada sıfırlanacaktır.Yani toplamda 39 amperlik yük gidip trafoda sıfırlanmayacaktır.Nötürün en yakın olduğu noktada sıfırlanacaktır. Bazı meslektaşlarımız bu noktayı kaçırıyor. Kafalar karışmasın diye ekleme yapmak istedim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri