Logo Soft ile Sıcaklık Ölcümü

barisb2

Üye
Arkadaşlar bana sıcaklık ölcümü üzerine örnek bir devre yollayabilirmisiniz..

Örneğin bir soğuk oda , termokupl ile ölçülecek termokuplun ölcüm aralığı -20 ila +300 ve 5 V. Ölcülmesi istenilen ölçüm aralığı ise ısı -20 ye ulaştığı zaman cıkışı kescek , ısı +4 e yükseldiğinde çıkış vercek. Çıkıştada dijital bir cıkış almak istiyorum.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
LM35 ısı sensörü kullanmayı deneyin. Bu sensörün 3 ucu var. +5V , -gnd ve sinyal çıkışı. Sensörün eksi ucunu logonun eksisini birleştirin. Sinyal çıkışınıda logo'nun analog girişine girin. Bu şekilde bağlantıdan sonra logosoft yazılımında analog komparatör kullanarak istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sensör 1 santigrad derece başına 10mV çıkış verecektir...

lm35'in Vs ucuna +5 Volt , -GND ucunada logo'nun -GND'si ile birleştirmek gerekli. Vout ucunuda logo'nun analog girişine bağlıyoruz.lm35 1 santigrad sıcaklık başına 10mV çıkış veriyor. Örneğin 35 derecede 350mV. 350mV analog giriş için 35 anlamına geliyor. Bunu analog komparatör veya seviye tetikleme fonksiyonlarıyla çıkışı sürmek için kullanıyoruz. Ben bu devreyi Ni-Mh pillerin ısısını kontrol ederek hızlı şarj için kullanıyorum, iyi çalışıyor...

Forum istatistikleri

Konular
128,299
Kullanıcılar
450,131
Son üye
mrtblkl

Yeni konular

Geri