konpanzasyon hesabı

Sn analizör inceledim fakat burdaki pi() rakam kaçtır onu çıkartamadım şimdiden teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sn analizör inceledim fakat burdaki pi() rakam kaçtır onu çıkartamadım şimdiden teşekkürler

pi() bildiğimiz pi sayısı yani 3,14. Formülasyonda ifade yerine 3,14 koyarsan aynı sonucun çıktığını greceksin yada =pi() yaz sana direk pi sayısını verecek.
Trigonometrik ifadelerin excelde gösterim şekli böyle.

mevcut cosfi1=0,7 kabulü hedef cosfi2=0,99
k=tgfi1-tgfi2
arccos0,7=45,573º=fi1
arccos0,99=8,109º=fi2
k=tg45,573-tg8,109
k=1,020-0,142
k=0,878

bu verdiğim örnekte böyle mevcut ve hedef cosfi değerlerine göre sonuç değişecektir. Zaten vermiş olduğum excel dosyada bu hesaplama otomatik yapılıyor demekki bakmamışsınız.

sn anilizör yaptığın exzel çalısmasına baktım gerçekten harika bir
çalışma olmuş eline sağlık cos açısını exzelde çıkıyor mesala cos 0.7 hesap makinasıyla nasıl hesaplanır ben 0.7*180/3.14=40.127
çıkıyor normalde acos 45,573 olacak excelde hesapladınmı doğru çıkıyor açının tanjatıda aynı sonucu veriyor ben bunu hesap makinasıyla hesaplamak istiyorum veya hesaplanırmı ince ayrıntılarını öğrenmek istiyorum ilgilendiyin için teşekkürler.

Son düzenleme:
Gerekli kondansatör gücü ihtiyacı 70kVAr.Kendi hazırladığım otomatik hesaplama(vektörel gösterimli) dosyayı ekte veriyorum.

k tablosu nerde birde ekcell tablosu verdiğiniz yazılıyor nerden nasıl ulaşabiliriz

Forum istatistikleri

Konular
128,336
Kullanıcılar
450,178
Son üye
Esat YILDIZ

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri