Kompanzasyon kademe hesabı

müdendiss

Üye
merhaba arkadaşlar kolay gelsin herkese kompanzasyon öğrenmeye çalışıyorum gerek buran gerek videolaradan bilgiler aldım herkesede teşekkür ederim.
kompanzasyon güç hesabı cos fi tan fi hesaplarını hepsini çözdüm lakin çözemediğim konu bayada foruma baktım belkide göremedim bilemiyorum örnek olarak 56 kvar lık bi kompanzasyon kurduğumda kademeleri nasıl dağıtabilirim bunu toplam gücü küçükten başlayarak kademelere göremi dağıtmam gerekir yoksa bunun bir formül varmıdır. genel olarak rasladığın ilk 3 kadece tek fazlı ondan sonrakiler 3 fazlı.
ve şönt reaktörleri neye göre belirleyip bağlamamız gerekir.
bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim acemi olduğumuzdan dolayı sorma şeklimiz anlatımımızda bir yanlışlık var ise kusura bakmayın lütfen.
teşekkürler herkese.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kademelerin sıralaması ve güç dağılımının herhangi bir hesabı yada kuralı yoktur. İşletmedeki yük dağılımı ve devreye girme durumlarına göre güçleri çeşitlendirmek gerekir.
İlk üç kademe tek fazlı olacak diye birşey yok. Hatta örneğin ENTES RG3 serisinde ilk kademe Trifaze olmak zorundadır ve büyük güçlü olan tercih edilmelidir.
şönt reaktör seçimide kondansatörde olduğu gibi reaktif tüketim (Bu kez kapasitif yükler ) dikkate alınarak yapılır.

Kademelerin sıralaması ve güç dağılımının herhangi bir hesabı yada kuralı yoktur. İşletmedeki yük dağılımı ve devreye girme durumlarına göre güçleri çeşitlendirmek gerekir.
İlk üç kademe tek fazlı olacak diye birşey yok. Hatta örneğin ENTES RG3 serisinde ilk kademe Trifaze olmak zorundadır ve büyük güçlü olan tercih edilmelidir.
Şönt Reaktör seçimide kondansatörde olduğu gibi reaktif tüketim (Bu kez kapasitif yükler ) dikkate alınarak yapılır.
İlginiz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim hocam seçilecek olan kademeyi işletmedeki yük dağılımı ve devreye girme durumlarında ne kadarlık yüklerin dikkate alınması gerektiğini ve yükerin büyüklükleri ne olabilir diye nerden öğrenebilirim ve bir video öneriniz falan varsa en azında sizi ve burdaki arkadaşları çok meşkul etmek istem doğrusu

İşletmedeki yüklerin büyüklükleri, enduktif ve kapasitif değerleri ve çalışma rejimleri, faz dengeleri dikkate alınarak, toplam kapasitenin kademelendirilmesi yapılır. Ortalamaya etki edecek kayda değer her yük için, küçük olsun büyük olsun uygun bir kademe veya kademeler ile karşılık verilebilmektedir.
Şöyle orneklendirelim; denge kollu bir terazi düşünelim. Terazinin bir kefesi yük tarafından, diğer kefesi kondansatör veya reaktör tarafından tahrik edilerek dengelenmeye çalışılır. Eskiden dijital teraziler yerine denge kollu teraziler kullanılırdı. Kuyumcu larda gramlar ve dizemler seviyesinde küçük ağırlıklarla ölçüm yapılır, bakkallarda 10-20 kg Lara kadar ölçümler 50-100-250-500 gr.1+2-5-10 kg ağırlıklar kullanılarak tartimlar yapılırdı. Ama zahireci toptancı gibi yerlerde 1-2-5-10-15-20kg ağırlıklar kullanılırdı. Eğer tesisinizde hem 1 gramlık altın, hem 1 kg lik leblebi, hemde 10 kg toz şeker hem de 25 kg lik un tartmaniz gerekiyor ise tamamı için karşı ağırlığı oluşturabilecek kademeleri iz ve hassasiyetinin olmalıdır.

merhaba arkadaşlar kolay gelsin herkese kompanzasyon öğrenmeye çalışıyorum gerek buran gerek videolaradan bilgiler aldım herkesede teşekkür ederim.
kompanzasyon güç hesabı cos fi tan fi hesaplarını hepsini çözdüm lakin çözemediğim konu bayada foruma baktım belkide göremedim bilemiyorum örnek olarak 56 kvar lık bi kompanzasyon kurduğumda kademeleri nasıl dağıtabilirim bunu toplam gücü küçükten başlayarak kademelere göremi dağıtmam gerekir yoksa bunun bir formül varmıdır. genel olarak rasladığın ilk 3 kadece tek fazlı ondan sonrakiler 3 fazlı.
ve şönt reaktörleri neye göre belirleyip bağlamamız gerekir.
bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim acemi olduğumuzdan dolayı sorma şeklimiz anlatımımızda bir yanlışlık var ise kusura bakmayın lütfen.
teşekkürler herkese.
56 İÇİN TAMAMI 3 FAZLI 1-2,5-2,5-5-5-5-5-10-10-10 TOPLAM 10 KADEME

İşletmedeki yüklerin büyüklükleri, enduktif ve kapasitif değerleri ve çalışma rejimleri, faz dengeleri dikkate alınarak, toplam kapasitenin kademelendirilmesi yapılır. Ortalamaya etki edecek kayda değer her yük için, küçük olsun büyük olsun uygun bir kademe veya kademeler ile karşılık verilebilmektedir.
Şöyle orneklendirelim; denge kollu bir terazi düşünelim. Terazinin bir kefesi yük tarafından, diğer kefesi kondansatör veya reaktör tarafından tahrik edilerek dengelenmeye çalışılır. Eskiden dijital teraziler yerine denge kollu teraziler kullanılırdı. Kuyumcu larda gramlar ve dizemler seviyesinde küçük ağırlıklarla ölçüm yapılır, bakkallarda 10-20 kg Lara kadar ölçümler 50-100-250-500 gr.1+2-5-10 kg ağırlıklar kullanılarak tartimlar yapılırdı. Ama zahireci toptancı gibi yerlerde 1-2-5-10-15-20kg ağırlıklar kullanılırdı. Eğer tesisinizde hem 1 gramlık altın, hem 1 kg lik leblebi, hemde 10 kg toz şeker hem de 25 kg lik un tartmaniz gerekiyor ise tamamı için karşı ağırlığı oluşturabilecek kademeleri iz ve hassasiyetinin olmalıdır.
bu değerli bilgiyi paylaştığınız için size çok teşekkür ederim sağolun hocam anladım şuan
56 İÇİN TAMAMI 3 FAZLI 1-2,5-2,5-5-5-5-5-10-10-10 TOPLAM 10 KADEME
teşekkürler

İlginiz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim hocam seçilecek olan kademeyi işletmedeki yük dağılımı ve devreye girme durumlarında ne kadarlık yüklerin dikkate alınması gerektiğini ve yükerin büyüklükleri ne olabilir diye nerden öğrenebilirim ve bir video öneriniz falan varsa en azında sizi ve burdaki arkadaşları çok meşkul etmek istem doğrusu
Bunun bir kuralı, eğitimi, videosu olmaz bu tamamen o işletmeye özel bir durumdur. Zamanla tecrübe edinirsiniz.
Siz sırf öğrenmek için soruyorsanız bunu atlayın. Yok hali hazırda bir işletmeye kompanzasyon yapıyorsanız yüklerin büyüklük ve devreye alınma bilgilerini paylaşırsanız yardımcı olamaya çalışırız.

Bunun bir kuralı, eğitimi, videosu olmaz bu tamamen o işletmeye özel bir durumdur. Zamanla tecrübe edinirsiniz.
Siz sırf öğrenmek için soruyorsanız bunu atlayın. Yok hali hazırda bir işletmeye kompanzasyon yapıyorsanız yüklerin büyüklük ve devreye alınma bilgilerini paylaşırsanız yardımcı olamaya çalışırız.
Öğrenmeye çalışıyorum hocam olaki bir müşteriden talep gelirse geri çevirmemek için en azından yardımcı olabilmek için hocam

Öğrenmeye çalışıyorum hocam olaki bir müşteriden talep gelirse geri çevirmemek için en azından yardımcı olabilmek için hocam
Basitçe şöyle söyleyeyim.
Örnek-1: Kompanzasyon yapılacak işletme trifaze motorların ağırlıkta olduğu büyük bir fabrika ise ihtiyaç duyulan toplam kond. gücü belirlendikten sonra (%20 fazla olarak), işletme çalışma bilgisi alınarak tamamı trifaze olan kademler çeşitlendirilerek serpiştirilir. ihtiyaç duyulabilecek en küçük kond. gücünün belirlenmesine dikkat edilmelidir.... "Aslında en kolay kompanzasyon böyle işletmelerde yapılır."

Örnek-2: Petrol istasyonu gibi trifaze pompaların ve bol miktarda mono faze aydınlatmanın olduğu bir işletmede kompanzasyon yapmak fabrikaya göre daha zordur (Buradaki zordan kasıt işçilik değil, tutturulabilirliktir). İlk dikkat etmeniz gereken monofaze yüklerin fazlar arası dağılmıdır. Tabi tesisattaki dağılımı bilmek yetmiyor birde tasarruf amaçlı ışıkların bir kısmını yakılmadığı durumlar olabiliyor. Burada çözüme ulaşmanın en pratik yolu işletmede bir müddet bekleyip çalışmayı izlemek (ışıklar geceymiş gibi açtırılabilir). Elektrik Sayacını ve fazlardaki yükleri takip ederk fikir sahibi olmaktır. Nihai aşamada kompanzasyon rölesi bağlandığında röle izlenerek panoda değişirklikler (grupların farklı fazlara aktarılması gibi) yapılabilir...
*** Günümüzde UPS ve LED aydınlatmanın yaygınlaştığını düşünürsek şönt reaktör ihtiyacıda doğabilir (Daha çok küçük işletmelerde & ofis - ticarethanelerde & Sağlık kurumlarında vs.) İhtiyaç duyulan Şönt reaktör gücünün tesbiti ve kompanzasyona dahil edilmesi kondansatörden çok farklı değildir. Malum eğer şönt reaktör kullancaksak ona uygun röle seçmeliyiz. Dahası eğer kapasitif yüklerimiz değişkense SVC özellikli bir Röle ile birlikte SVC sürücü ve ihtiyaç duyulan güçte şönt reaktör kullanılılması işi kolaylştıracaktır...
Uzun oldu kusura bakmayın... Oğlum da forumu takip ediyor. Birazda ona ders niteliğinde yazdım 😉

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri