Örnek bir kompanzasyon hesabı?

Merhaba arkadaşlar. Forumda biraz dolandım. Ama konular baya eksi. Şuan baya yeni yönetmelik filan var. Ben kompanzasyonda yeniyim. Okulda teori olarak biliyorum ama uygulamam yok. Bir elektrik ustası bana panonun bağlantısıni filan anlatacak ama benden gerekli hesabı, role seçimini, kondansatör seçimini (tek fazlı, trifaze, kombi), akım trafosu seçimi gibi konuları halletmemi istedi. Çünkü o da iyi bilmiyor.genelde projeyi uyguluyor. Bana bu konuda yardımcı olabilecek var mı acaba?

Is yeri bir fırın. Toplam kurulu gücü 45kw civarı. Fırın(trifaze) salon tipi klima (trifaze) , Hamur makinesi, buz makinesi (mono faz) , Cattle, buzdolabı filan var. Yani hem 3 trifaz hem de monofaz aletler var. Usta bana kombi sayaç olacak dedi. Ayrıca normalde biz okulda önce tesisin incelenip, tesiste bulunan cihazların cos fi değerlerinin filan da dikkate alınmasınin gerektiğini öğrendik ama usta güç 45 kw ve bunun %60 i alınır diyor. Yani (45x60)/100= 27kvar lik bir reaktif güç için kompanzasyon yapılacağını söylüyor. Siz ne diyorsunuz? Fırın eksi. Belki çektiği güç filan reaktif olarak yüksektir ama bu şekilde direk yüzdelik almak doğru mu? Sonraki adımlarda ne yapmam lazım? Bu konuda örnek bir proje atabilecek veya açıklayabilecek var biri var mı? Şimdiden teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba arkadaşlar. Forumda biraz dolandım. Ama konular baya eksi. Şuan baya yeni yönetmelik filan var. Ben kompanzasyonda yeniyim. Okulda teori olarak biliyorum ama uygulamam yok. Bir elektrik ustası bana panonun bağlantısıni filan anlatacak ama benden gerekli hesabı, role seçimini, kondansatör seçimini (tek fazlı, trifaze, kombi), akım trafosu seçimi gibi konuları halletmemi istedi. Çünkü o da iyi bilmiyor.genelde projeyi uyguluyor. Bana bu konuda yardımcı olabilecek var mı acaba?

Is yeri bir fırın. Toplam kurulu gücü 45kw civarı. Fırın(trifaze) salon tipi klima (trifaze) , Hamur makinesi, buz makinesi (mono faz) , Cattle, buzdolabı filan var. Yani hem 3 trifaz hem de monofaz aletler var. Usta bana kombi sayaç olacak dedi. Ayrıca normalde biz okulda önce tesisin incelenip, tesiste bulunan cihazların cos fi değerlerinin filan da dikkate alınmasınin gerektiğini öğrendik ama usta güç 45 kw ve bunun %60 i alınır diyor. Yani (45x60)/100= 27kvar lik bir reaktif güç için kompanzasyon yapılacağını söylüyor. Siz ne diyorsunuz? Fırın eksi. Belki çektiği güç filan reaktif olarak yüksektir ama bu şekilde direk yüzdelik almak doğru mu? Sonraki adımlarda ne yapmam lazım? Bu konuda örnek bir proje atabilecek veya açıklayabilecek var biri var mı? Şimdiden teşekkürler

Mevcut kompanzasyon panosu varsa rölenizi takıp rekatif değerlerinizi görebilirsiniz.Bunun tespiti yapıldıktan sonra hem kademelerinizi hemde şönt reaktör ihtiyacı varsa bununda tespitini yaparsınız.Eğer pano yoksa sayaç değerlerinden kabaca bu değerleri elde edebilirsiniz.Kompanzasyon konusu her ne kadar basit görünse de bir çok verinin elde edilmesi sonucu uygulanan bir sistemdir.Bu konuda bir çok bilgi kirliği var internette konuya hakim değilseniz sorun üstüne sorun yaşamanız kaçınılmazdır.Yaptığını tespit yanıltıcı olabilir 27 kvar değeri kabaca hesaplanmış bir değerdir.Ağırlıklı motor yükü olan tesiste küçük kademelerden başlayarak kondansatörleri dizmeniz faydanıza olacaktır.Daha da detay verirseniz yine yardımcı oluruz.

Son düzenleme:
Sözleşme gücü 30 kW ile 80 kW arasında kalan işletmelerde tek başına kompanzasyon yapmak için yetersiz kalır. Ancak, SUPER-SVC her bir faza bir tane takıldığında faz başına ±15 KVAR , 3 faz için ise ±45 KVAR 'lık reaktif gücü sürebilecek kapasiteye ulaşır.
http://www.kael.com.tr/pdf/SUPER SVC kullanım kılavuzu.pdf

Ama konular baya eksi
eskidir. eksi olsa durmazdı :D

usta güç 45 kw ve bunun %60 i alınır diyor.
ustan burada talep gücünden bahsetmiş. oradaki %60 eş zamanlılık faktörü (talep faktörü).
ama talep gücünü bulurken 0,6 katsayısı ile çarpmaktansa aynı zaman diliminde devrede olacak ekipmanların toplam gücünü göz önünde bulundurmanız gerekir.

Sonraki adımlarda ne yapmam lazım? Bu konuda örnek bir proje atabilecek veya açıklayabilecek var biri var mı?
eksi olan fırının (!) cosfi değerini bulabilsin.
kombanzasyon sistemleri için internette yığınla örnek vardır. uygun hesabı yaparsın.

Herkese cevaplar için teşekürler :) @ademcelik onu farketmemisim ya :) yalnız kurulu ve talep güç olayına değinmeniz iyi oldu. Kompanzasyon talep gücüne göre mi yapılıyor? Hani mesela bu fırında zaten normal bir iş gününde fırın, kes-tart makinesi, buz makinesi, klima ve bir kaç genel amacli priz daimi çalışacak. Hani talep gücü diye alınacak olan bu güç zaten normal bi günde sınıra dayanacak . Bunlar dışında bir kaç tane aydınlatma ve priz kalıyor. Onun için kurulu gücüne göre yapmayı düşünüyordum :) gelelim şu %60 olayına. Elektrikçi 45 kw in %60ini alıp bunu 27 kw diyip de reaktif gücü burdan bulmuyor :) direk aktif gücün %60ini reaktif güç olarak alıyor. Kvar diyor.
Bana kalsa elime kağıt kalem alıp gidip orda her makinenin ve yükün etiketine bakarım. Aktif güçlerine ve güç carpanlarina bakıp ona göre her birinin reaktif gücünü bulurum. Bunları toplar genel reaktif güç ihtiyacını, cos fi yi 0.95 yapacak şekilde Qc =p(tan1 - tan2) formülünden gerekecek olan kapasitor gücünü bulurum. Burdan sonra zaten akım trafolarinin dönüştürme oranlarını, sigortalarin değerini, kontaktorlerin değerini, bulurum. Ben reaktör kullanmadan direk kompanzasyon rölesi kullanmayı düşünüyordum.hani üzerine dirençleri var zaten. Kısacası ben oturup hesap kitabı yapıp öyle başlayacaktim malzeme listesi oluşturmaya. Ama elektrikci bunu direk genel ezber oranlarla yapıyor. Hatta bana dediğine göre bazı zamanlarda adamlar internetten buluyorlar bi panocu.ona kullanıcagi bi iki ağır yükü söylüyor. Adam sana şu kadar lazım deyip panoyu kurup gönderiyor. Projesi sonra çiziliyor. Hani tamm. Teori ile uygulama farklıdır(aslinda değildir de tecrübe ve pratiklik açısından küçük farklar var.ama yine aynı sonuca ulaşilir) ama bu kadar da olur mu ya? Ben baradan sonra oluşacak gerilim farkına göre bile kondansatör değerinin tam gelmesi için hesap yaparım diyordum. adamlar bir iki çarp bol yapıp hallediyor. Galiba yaptıran esnaf da bu daha ucuz deyip yaptırıyor.hos esnaf ne bilsin. Adam kanun gereği yapılmalı diyip yaptirayim diyor. Neyse ben şöyle birşey sorayım. Bu fırında mesela fırın, klima, kes-tart filan hep 3 faz. Ama mono faz yük de var. Ben kademe seçiminde hem trifaz hem de monofaz kondansatör koycam ama bunun sıralamasi nasıl olacak? İlk kademe trifaz olacak ve en düşük kapsıtor değer olacak değil mi? Sonraki sıralama nasıl olacak?

yalnız kurulu ve talep güç olayına değinmeniz iyi oldu. Kompanzasyon talep gücüne göre mi yapılıyor? Hani mesela bu fırında zaten normal bir iş gününde fırın, kes-tart makinesi, buz makinesi, klima ve bir kaç genel amacli priz daimi çalışacak
Zaten dediğin gibi herşey her an devrede ise bu noktada eşzamanlılık buharlaşır , kurulu gücün talep gücü olmuş olur .

Kompanzasyon talep gücüne göre mi yapılıyor?
kurulu güce göre de yapan var talep gücüne göre de yapan var. bu biraz da işletmenin çalışma şekline bağlıdır. mesela aynı işi yapan 3 tane makina olsun
bu 3 makina aynı anda devreye girmeyecekse mesela her gün makinalar sırası ile 6şar saat çalıştırılsın sonra 12şer saat dinlendirilsin talep gücü için tek makina alınır.
yada
yine 3 makina olsun ama günde 9 saat 2 makina çalıştırılsın 1 makina dinlendirilsin. talep gücü hesabında 2 makinayı alırsın.

Onun için kurulu gücüne göre yapmayı düşünüyordum :) gelelim şu %60 olayına. Elektrikçi 45 kw in %60ini alıp bunu 27 kw diyip de reaktif gücü burdan bulmuyor :) direk aktif gücün %60ini reaktif güç olarak alıyor. Kvar diyor.
Bana kalsa elime kağıt kalem alıp gidip orda her makinenin ve yükün etiketine bakarım. Aktif güçlerine ve güç carpanlarina bakıp ona göre her birinin reaktif gücünü bulurum. Bunları toplar genel reaktif güç ihtiyacını, cos fi yi 0.95 yapacak şekilde Qc =p(tan1 - tan2) formülünden gerekecek olan kapasitor gücünü bulurum.
şimdi baktım cosfi 1 0,8 ; cosfi 2 0,99 dersen zaten k faktörü 0, 60 çıkıyor. olabilir tabi. ama fırında yer alan makinaların fi değeri 0,70 ise bu sefer k faktörü 0,85 çıkacaktır.

Hatta bana dediğine göre bazı zamanlarda adamlar internetten buluyorlar bi panocu.ona kullanıcagi bi iki ağır yükü söylüyor. Adam sana şu kadar lazım deyip panoyu kurup gönderiyor. Projesi sonra çiziliyor.
önce proje çizilir sonra uygulama yapılır. yanlış yapıyor senin ustan.

Ben kademe seçiminde hem trifaz hem de monofaz kondansatör koycam ama bunun sıralamasi nasıl olacak? İlk kademe trifaz olacak ve en düşük kapsıtor değer olacak değil mi? Sonraki sıralama nasıl olacak?

3 tane küçük monofaze grup alacaksın 0,5 kvar gibi 1 kvar gibi.
trafo yoksa sabit grup yapmayacaksın
ve 1kvar 2,5 kvar 5kvar 7,5 kvar şeklinde yukarı doğru çıkacaksın.
sıralama önemli değil röle algılıyor şu bacakta şu var diye.

Neyse ben şöyle birşey sorayım. Bu fırında mesela fırın, klima, kes-tart filan hep 3 faz. Ama mono faz yük de var. Ben kademe seçiminde hem trifaz hem de monofaz kondansatör koycam ama bunun sıralamasi nasıl olacak? İlk kademe trifaz olacak ve en düşük kapsıtor değer olacak değil mi? Sonraki sıralama nasıl olacak?

Hem 1 fazlı hemde 3 fazlı kondansatör koymak zorundasınız çünkü 1 fazlı yükleriniz de olacaktır.Kademe sayısını ihtiyaca göre belirlemeniz lazım ilk kademeye trifaz kondansatör koyma işi eskide kaldı entesin rölelerinde bu uygulama vardı.Yeni nesil röllerde bu sorun yok istediğiniz kademeye istediğiniz güçte kondansatör koyarsınız.Sıralama da şöyle olabilir en ufak değerden monofaz her faza eşit değerde ör 0,5 -1-1,5 gibi sonra 3 fazlı en küçükten büyüğe doğru olabilir.

Teşekkürler :) baya faydalı oldu bu bilgiler :) sabit kompanzasyonu zaten bu kadar farklı tipte ve zamanlamada devreye giren bir tesiste yapmak sıkıntı olurdu. Role olacak. Şu süper svc olayı ise yeni çıktı galiba. (Bana yeni :) ) . minyatür bir kompanzasyon kutusu galiba. Direk her faza ayrı ayrı takılması için. Yanlış mıyım? Fiyat ve performans olarak normal kompanzasyon pano uygulamasından dha yüksek değerlere sahip galiba. Tercih edilmemesinin (burda hiç örneğini görmedim) sebebi fiyatı ve henüz yaygın olmayışı mi? Yoksa başka bir durum mu var

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri