kondansatör sağlamlık kontrolü

merhaba. kondansatöre 3 fazı bağlayıp pens ampermetre ile her fazın akımını ölçüp etiket değeri ile karşılaştırabılırsın.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kondansatörler devrede iken pensametre ile her fazın akımlarını ölç 10 kvarlık bir kondansatör 14.4 amper akım çeker her fazda böyle yada buna yakın bir değer görmelisin normal şartlarda etikette okuduğun akımın % 70 in altında bir değer görürsen o kondansatörü değiştir, kondnsatörlerde deşaj dirençleri mevcut ama sen genede dikkat et eldivenle çalış..herşeyden önce can güvenligi..

Ben genelde röleden kontrol ediyorum bağlı kondsansatör off da görünüyorsa degiştirip tekrar tanıtıyorum.

Yapılmaması ve dikkat edilmesi gerekenler;
1- Röle otomatik algılamada kademe güçlerini çoğunlukla yanlış algılar kesinlikle güvenmeyin.
2- Akımı ölçtüm azıcık azalmış hımm demekki kondansatör ölmüş.(YANLIŞ)
400v 10kVAr kondansatör (iç dirençten doğan aktif güç kaybı ihmal)
Qc=1,732xUxI
10000=1,732x400xI
I=14,43 A
Şimdi bu kondansatöre 400v değilde 380v tatbik edelim;
Qc=(380²/400²)x10
Qc=9kVAr (10 kVAr'lık kondansatörümüz 9kVar'a düştü)
Qc=1,732xUxI
9000=1,732x380xI
I=13,67 A
Neticede 1-2A sadece tatbik gerilimin düşmesinden kaynaklanıyor.

Doğru ölçüm ;
1- En doğru ve en pratik ölçüm powermetre ile yapılır. Pensampermetre şeklinde olup faz başına düşen kapasitif reaktif güç net bir şekilde direk okunur.
2- Seyyar analizör ile mümkündür ancak bağlantı zaman kaybına neden olur.
2- Sadece akım ve gerilim ölçebiliyorsanız tatbik gerilimine dikkat ederek ölçülen akım değerlenidirilebilir. Kapasite kaybı 1 kademede az olabilir ancak 12 kademedeki düşüş toplam kondansatör gücü ihtiyacını yetersiz seviyeye düşürebilir dikkat etmek gerekir.

Yapılmaması ve dikkat edilmesi gerekenler;
1- Röle otomatik algılamada kademe güçlerini çoğunlukla yanlış algılar kesinlikle güvenmeyin.
2- Akımı ölçtüm azıcık azalmış hımm demekki kondansatör ölmüş.(YANLIŞ)
400v 10kVAr kondansatör (iç dirençten doğan aktif güç kaybı ihmal)
Qc=1,732xUxI
10000=1,732x400xI
I=14,43 A
Şimdi bu kondansatöre 400v değilde 380v tatbik edelim;
Qc=(380²/400²)x10
Qc=9kVAr (10 kVAr'lık kondansatörümüz 9kVar'a düştü)
Qc=1,732xUxI
9000=1,732x380xI
I=13,67 A
Neticede 1-2A sadece tatbik gerilimin düşmesinden kaynaklanıyor.

Doğru ölçüm ;
1- En doğru ve en pratik ölçüm powermetre ile yapılır. Pensampermetre şeklinde olup faz başına düşen kapasitif reaktif güç net bir şekilde direk okunur.
2- Seyyar analizör ile mümkündür ancak bağlantı zaman kaybına neden olur.
2- Sadece akım ve gerilim ölçebiliyorsanız tatbik gerilimine dikkat ederek ölçülen akım değerlenidirilebilir. Kapasite kaybı 1 kademede az olabilir ancak 12 kademedeki düşüş toplam kondansatör gücü ihtiyacını yetersiz seviyeye düşürebilir dikkat etmek gerekir.
hakan abi sana bahsettigim mevzuda soyle bir sorun var sadece 1 ci kademe on konumunda diger kademeler off konumunda acaba bunu birisimi yapmıstır yoksa rölenin kendisimi devre dısı bırakmıs olabilir

Kademe güçleri nedir? Birde ne olduda birden bu arıza meydana gelmiş? bana özel mesajla verdiğin endüktif reaktif çok aşırı artmış ! o değerlere gelene kadar kimse görmemiş mi?

12 kademe entes röle var 275kvar kondansatör gücleri var
bende ne oldugu bilmiyorum daha önce baska elektrikci tarafından kontrol ediliyordu ceza geldigi için bana düzeltmemi soyledıler

12 kademe entes röle var 275kvar kondansatör gücleri var
bende ne oldugu bilmiyorum daha önce baska elektrikci tarafından kontrol ediliyordu ceza geldigi için bana düzeltmemi soyledıler

Doktora başım çok ağrıyor dersinya aynen öyle bir durum :rolleyes:

ilk kademe gücü nedir?

Forum istatistikleri

Konular
128,326
Kullanıcılar
450,168
Son üye
onuruslu

Yeni konular

Geri