kondansatör sağlamlık kontrolü

koyaklı

Üye
arkadaşlar sistemin elektriğini kestikten 5 dakia sonra kondansatörler deşarj olurmu veyada ölçüm yapmak için kısa devre edip deşarjmı etmeliyiz trifaze kondansatörün sağlamlık kontrolünü nasıl yaparız

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kondansatörler devrede iken pensametre ile her fazın akımlarını ölç 10 kvarlık bir kondansatör 14.4 amper akım çeker her fazda böyle yada buna yakın bir değer görmelisin normal şartlarda etikette okuduğun akımın % 70 in altında bir değer görürsen o kondansatörü değiştir, kondnsatörlerde deşaj dirençleri mevcut ama sen genede dikkat et eldivenle çalış

arkadaşlar ben kondansatörleri ölçerken 10 kvar'lık kondansatör ölçüyorum akım 15 35 60 80 100 derken 200 amper ve sonuç ölçüm hatası ama bu olay bütün kondansatörlerde olmuyor ölçü aleti doğru ölçüyor desem sigorta atardı yanlış ölçüyor desem sonra niye başka kondansatörleri doğru ölçüyor
bide ölçü aletini kabloya tutuş açısına göre akımlarda küçük oynamalar oluyor ölçü aletini değiştim sorunlar ortadan kalktı
bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar bizi bilgilendirirse sevinirim

arkadaşım ölçü aleti bu tip işlerde en önemli unsur kaliteli bi ölçü aleti alamanı tavsiye ederim hatalı ölçüm insanı hataya sürükler.

ölcü aletinin pilini degiştir birde öyle dene pil azaldı zaman beynikarısıyor cok karsılastım.

valla arkadaşlar yeni rölelerin hepsi kondansatörleri otomatik tanıyor ve faz başına değerlerini gösteriyor bi kere tanıtmak yeter

arkadaşlar sistemin elektriğini kestikten 5 dakia sonra kondansatörler deşarj olurmu veyada ölçüm yapmak için kısa devre edip deşarjmı etmeliyiz trifaze kondansatörün sağlamlık kontrolünü nasıl yaparız
koyaklı arkadaşım sadece deşarj bobinine güvenilmez ,evet ölçüm yapmak için mutlaka kısa devre ederek deşarj etmeliyiz.
birde sağlamlık kontrolüne gelince iki kural önereceğim:
1-)akımını ölçüp kondansatörün üzerindeki akımla kıyaslarız %20 zayıflamışsa değiştiririz.
2-)kapasitörmetre ile ölçeriz.çıkan sonucu monofaze ise 0.0167 trifaze ise 0.05 ile çarpıp sağlamlık kontrolünü yapmış oluruz.

kolay gelsin

Son düzenleme:
koyaklı arkadaşım sadece deşarj bobinine güvenilmez ,evet ölçüm yapmak için mutlaka kısa devre ederek deşarj etmeliyiz.
birde sağlamlık kontrolüne gelince iki kural önereceğim:
1-)akımını ölçüp kondansatörün üzerindeki akımla kıyaslarız %20 zayıflamışsa değiştiririz.
2-)kapasitörmetre ile ölçeriz.çıkan sonucu monofaze ise 0.0167 trifaze ise 0.05 ile çarpıp sağlamlık kontrolünü yapmış oluruz.

kolay gelsin
neden bu değerler ile çarpıyoruz ve çarptık diyelim nasıl sağlamlığını kıyaslayacağız konuyu açarmısınız

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri