kompanzasyonu neden devreden çıkarıyoruz

electrics

Üye
arkadaşlar herkes bilir ama neden açıklayamaz nedense, jeneratör ile kompanzasyon neden aynı anda devrede kalamaz? bilen yok mu bunu doyurucu bir cevap bekliyorum

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bizim fabrikada entes RG312CS röle var. Jenaratör devrede olsa dahi çalışıyor.

ilginç... o zaman bir yerde bir hata yapiliyor azizim..şimdi bunu böyle bilmemizin sebebi rölelerin beceriksizliği ise bir entes rölenin bunu yapabilecek donanima sahip olmasi cok şaşilacak bir durum, eğer jeneratörün çalışmasını engelleyen zorlayan bir durum ise o zaman yanliş bir iş yapiyorsunuz devreden çıkarmamakla...

benim bildiğim kadarı ile jeneratör çalışırken şebekeden farklı olarak harmonik bozulma daha fazla olduğu için cihaz sağlıklı çalışmayabilir ve kondansatörler hasar görebilir.
sistemi riske atmaya gerek yok bence.

Kompansazyon kullanmaktaki amaç cos& yi 0.95 -1 arasında tutmaktır .bunun faysasıana panodan sonraki iletken çapları ve amper değerleri düşer buda teidaş işine yara ama jeneratör deyken devre indüktüf de olsa kapasitif de olsa bu bizi bağlar o nedenle kompanzasyonu sokmaya gerek yok

haklısınız ama benim sormak istediğim sonucta biz kompanzasyonla çaşışmazsak devrede daha cok bakır kaybi olusmaz mi ? mazot su değil ki parayla..

haklısınız ama benim sormak istediğim sonucta biz kompanzasyonla çaşışmazsak devrede daha cok bakır kaybi olusmaz mi ? mazot su değil ki parayla..

o zaman kullandığın alıcının veriminiçok güzel seçeceksin ki kaybın olmasın yada neticede kondansatör senin alıcının kaybını değil sistemin verimini tölere ediyor yada mazota su muamelesi yapacaksın

kardeş motoru da endüktif çalışma resistif çalış diye ikna mi etmemiz gerekiyor o zaman

Bilindiği üzere kondansatörler gerilimin tepe değerine şarj olan elemanlardır. devredeki maksimum gerilime şarj olur ve deşarj etmediğiniz sürece üzerinde bu gerilimi tutar. şebekeye bağladığınız kompanzasyon sistemi, Şebeke yönünden bakıldığında çok küçük bir sistemdir ve şebekenin gerilim değerlerinde anormal değişikliklere sebep olamaz. ancak yüklerinizi jeneratörden beslediğiniz anda kompanzasyonu yine devrede bırakırsanız jeneratörün hızındaki anlık salınımlar, cok kısa süreli de olsa gerilimdeki artışlar, yüksek gerilimin kondansatörde depolanmasına sebep olur. ve kondansatör de üzerinde bu gerilimi tutacağından yüklerinize normalden fazla gerilim uygulamış olmanız riski doğar.

Forum istatistikleri

Konular
128,339
Kullanıcılar
450,179
Son üye
mali.253

Yeni konular

Geri