Kaliteli Hoparlör Kabini Yapımı

Selamlar, foruma yeni katılmış üyeler bu yardımlaşmaya dahil mi?😅
Halihazırda marangoz atölyemiz var, güzel bir kabin yapmak istiyordum.
Elektronik tekniğinde bazı kurallar vardır.
Bu kurallar ilim irfan sahibi kişilerce yıllardan beri büyük emek ve çabalarla ölçülüp test edilmiş, bizlere kadar gelmiştir.
Bizler bu bilgileri elde edip ilmine göre test etmişsek ancak o zaman bilgi okyanusundan bir damla alabilmişiz demektir.
Bir marangoz ağaçtan bir kabin yapabilir, ama bir marangoz bir hoparlör kabini yapamaz.
Çünkü bir hoparlör kabininin hoparlör kabini olabilmesi için çok derin bilgiye ve hesaplamalara ihtiyaç vardır.
Ama ben bir yamyam olarak marangozluktan hiç anlamam. Ağacı keseceğim derken sakalımı bile kesebilirim :D
Bir hoparlör kabin yapımındaki unsurlar...
1) Kullanılan hoparlörün teknik özellikleri.
Kaliteli hoparlörlerin teknik verileri de verilmektedir. Bu teknik verilere dayanarak bu hoparlör için bir kutu tasarlayabiliriz.
Ancak teknik verileri verilmeyen bir hoparlöre kutu yapmak tamamen ezbere olacaktır. Sonuç iyi de olabilir kötü de..
2) Kutu için kullanılan malzemenin teknik özellikleri.
Elektronikte kutu malzemesinin teknik özellikleri ise ses yayılım, titreşim, akustik gibi bazı bilim dalları ile ölçülmekte ve test edilebilmektedir.
Bu ölçümleri yapabilmek için hem pahalı, hem de nadir olan bazı ölçüm aletleri kullanılmaktadır. Her kişinin bu gibi ölçü aleti alabilmesi mümkün değildir.
Marangozlukta kullanılan çoğu malzemelerin de kendine göre teknik olarak olsun, fiziksel olsun bazı özellikleri bulunur. Bunu marangoz arkadaşlar daha iyi bilirler.
Örneğin ceviz ile gürgen malzemeler asla aynı olmadıkları gibi, ceviz daha pahalı olmasına rağmen cevizden bir kabin yapmak pek te akıl karı değildir. Çünkü cevizin kendine has bir titreşimi vardır ve bu titreşimler bir kabinin özelliklerini tamamen kötüleştirebilir.
İşte bu konumuz içerisinde @Yunusgr arkadaşımız için daha önce tarafımdan ölçülüp test edilmiş hoparlörlere uygun iyi kalite kabin yapımı ele alınmış ve iyi bir sonuç elde edilmiştir.

@Negan, ilk kötek geldi @Mr_YAMYAM ustadan, onu iyi dinle. bu konuda her kötek bir derstir. benim kulaklarım sorunlu olduğu için, o sizin tını değiniz şey bana bir şey ifade etmiyor. ama sağır değilim haberiniz olsun.

@Negan, ilk kötek geldi @Mr_YAMYAM ustadan, onu iyi dinle. bu konuda her kötek bir derstir. benim kulaklarım sorunlu olduğu için, o sizin tını değiniz şey bana bir şey ifade etmiyor. ama sağır değilim haberiniz olsun.
Kötek böyle bir şeymiş, öğrenmiş oldum😂
@Mr_YAMYAM bey,
Şöyle ki; kabin için dışı boyalı içi meşe kaplamalı suntam var lakin nasıl güzel ses çıkartırım işte onu bilmiyorum o yüzden koştum geldim. 😅
Ha, kullanacağım hoparlörler Pioneer ts-e2090 japon üretim. 91db, 90 watt rms sanırım. 4x75 ab class araba amfim var. 3 yollu hoparlör ama alt frekanslarda gayet iyi çalışıyordu, kulağımda sorun yok hani.😂
Sony orjinal 16 cm hoparlörimde var mesela 40 watt ama öyle detaylı bilgilerine ulaşamadım. Bu içerik için uğraşmak mantıklı mı?
Tavsiyelerinize göre güzel bir kabin oluşturabilir miyiz?

Kötek böyle bir şeymiş, öğrenmiş oldum😂
@Mr_YAMYAM bey,
Şöyle ki; kabin için dışı boyalı içi meşe kaplamalı suntam var lakin nasıl güzel ses çıkartırım işte onu bilmiyorum o yüzden koştum geldim. 😅
Ha, kullanacağım hoparlörler Pioneer ts-e2090 japon üretim. 91db, 90 watt rms sanırım. 4x75 ab class araba amfim var. 3 yollu hoparlör ama alt frekanslarda gayet iyi çalışıyordu, kulağımda sorun yok hani.😂
Sony orjinal 16 cm hoparlörimde var mesela 40 watt ama öyle detaylı bilgilerine ulaşamadım. Bu içerik için uğraşmak mantıklı mı?
Tavsiyelerinize göre güzel bir kabin oluşturabilir miyiz?
Araç hoparlörlerine kabin yapmak çok mantıklı değildir.
Bu tip hoparlörler araç içerisinde ve belli koşullarda belli kalite ses alabilmek için tasarlanmışlardır.
Örneğin bu hoparlörleri kapılarda kullanırsanız iyi bir bass elde edemezsiniz, ama arka bagaj üstünde kullanırsanız yeterli bass elde edebilirsiniz. Bu durumda bagaj hacmi iki kolonun hacmi gibi düşünülebilir.
Bir otomobil bagajının iç hacmi, bir kabinin iç hacminden çok çok büyüktür.
Dolayısı ile o randımanı alabilmek için kolon yapılacaksa düz mantıkla bagaj iç hacmi kadar büyük kolon yapmalıyız. Böyle bir kolonu ise evde yerleştirmek yer işgali gibi olacaktır.
Hoparlörlerin teknik verileri olmadığına göre ancak kabaca ölçüm vererek kabin yapmanı sağlayabilirim.
Bass reflex kabinlerde iç hacim daha büyük olması şarttır. Bu sebeple bu hoparlörlerden uygun ölçüde kabin yapmak için her tarafı kapalı (INFINITIVE BAFFLE) kabin yapmanı öneririm.
Minumum iç hacim her bir hoparlör için 40 litre olmak koşulu ile.
Takribi olarak 60cm yükseklik 25cm en ve 30cm derinlik kabin başına idealdir.
45 litre civarı hacim eğer iç izolasyon iyi yapılabilirse oldukça idealdir.
Bu konuyu baştan okumuş isen iç izolasyon hakkında da bilgi verilmiş ve gerekli malzemeler temin edilmiştir.

Araç hoparlörlerine kabin yapmak çok mantıklı değildir.
Bu tip hoparlörler araç içerisinde ve belli koşullarda belli kalite ses alabilmek için tasarlanmışlardır.
Örneğin bu hoparlörleri kapılarda kullanırsanız iyi bir bass elde edemezsiniz, ama arka bagaj üstünde kullanırsanız yeterli bass elde edebilirsiniz. Bu durumda bagaj hacmi iki kolonun hacmi gibi düşünülebilir.
Bir otomobil bagajının iç hacmi, bir kabinin iç hacminden çok çok büyüktür.
Dolayısı ile o randımanı alabilmek için kolon yapılacaksa düz mantıkla bagaj iç hacmi kadar büyük kolon yapmalıyız. Böyle bir kolonu ise evde yerleştirmek yer işgali gibi olacaktır.
Hoparlörlerin teknik verileri olmadığına göre ancak kabaca ölçüm vererek kabin yapmanı sağlayabilirim.
Bass reflex kabinlerde iç hacim daha büyük olması şarttır. Bu sebeple bu hoparlörlerden uygun ölçüde kabin yapmak için her tarafı kapalı (INFINITIVE BAFFLE) kabin yapmanı öneririm.
Minumum iç hacim her bir hoparlör için 40 litre olmak koşulu ile.
Takribi olarak 60cm yükseklik 25cm en ve 30cm derinlik kabin başına idealdir.
45 litre civarı hacim eğer iç izolasyon iyi yapılabilirse oldukça idealdir.
Bu konuyu baştan okumuş isen iç izolasyon hakkında da bilgi verilmiş ve gerekli malzemeler temin edilmiştir.
Bass reflex kabinden daha iyi ses alınır mı, özelliği nedir?
Yalıtım, tasarım konusunda problem yok. İnce işçilik, boya atölyesi mevcut bizde.

Bass reflex kabinden daha iyi ses alınır mı, özelliği nedir?
Yalıtım, tasarım konusunda problem yok. İnce işçilik, boya atölyesi mevcut bizde.
Bass reflex kabinlere halk deyimi ile portlu kabin denilmektedir.
Kabindeki bu hava deliği normal koşullarda bass seslerin artırılması için yapılır. Ancak basit bir port yapımı bass seslerdeki rezonansı artırır. Bu sebeple kabinin bass lineeritesi bozulur.

isteyen beni dövsün ama ben böyle bişi istiyorum, diycem kimse bana yapmayacak.
4 mm kontrplak alıyorsunuz, bir tane kalıp yapıp gerekli ölçüye gelene kadar kopyalarını yapıp birleştiriyorsunuz.😅 Eğip bükmeye gerek yok hani, videodaki çok uğraşmış. Haha
Bass reflex kabinlere halk deyimi ile portlu kabin denilmektedir.
Kabindeki bu hava deliği normal koşullarda bass seslerin artırılması için yapılır. Ancak basit bir port yapımı bass seslerdeki rezonansı artırır. Bu sebeple kabinin bass lineeritesi bozulur.
Şiddetli bass istemiyorum ben, tatlı tatlı üflesin bana. Kafa patlatmayan, yumuşak basslar beklentim.
Bahsettiğim Pioneer hoparlörün kutu üzerinde yazanlar şunlar.

Ekli dosyalar

• D_NQ_NP_629798-MLA31067114081_062019-O.webp
    14.6 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
4 mm kontrplak alıyorsunuz, bir tane kalıp yapıp gerekli ölçüye gelene kadar kopyalarını yapıp birleştiriyorsunuz.😅 Eğip bükmeye gerek yok hani, videodaki çok uğraşmış. Haha
bi kötekte benden gelsin, 4 mm kontraplak bende de var. sen marangozsun, sanırım mobilya ağırlıklı. ben kayık marangozuyum. yığma ahşap diye geçer bizim yaptıklarımız. en son yaptığım 26,85 metre idi. zaten sonra işi bıraktım. ama el ve elektrikli el takımlarım hala duruyor.