amfi notlari

tl072 de kim olaki

8 gb sd kartın içinde 64 trilyon tane transistor var messela.
yani bir stk serisi anfiyede kaset çalardan ses vermek ayıp kaçar. mp3 vermek lazım bunun içinde mp lerimizi depolamak için sd kartıda sevmek gerek.

ben asıl konuyu kaçırıyorum.
asıl önemli olan. arkadaşlar mutlaka okuyun. hem bu yazıları hem de dataları. data okumayı öğrenin.
diğer elektronik alanlarında işlemler standarttır.
siz alırsınız elinize pici şunu bunu. onu şemaya göre bağlantılar, sonra ver ceryanı gitsin:)
oysa ki amfi tasarımları öyle mi?
adam bir örnek şema vermiş. ama o örnek şema. aynı datada 10 tane şema görebilisiniz. biri birini tutarsa gel beni döv:)
kullanacağınız parçaları her seferine göre geçmelisiniz. misal 3-12 volt arası besleme özelliğine sahip bir amfinin her votlajda kullanacağı kondansator bile değişik. kiminde sadece besleme kondansatoru yüksek gerilim isterken kimi amfilerde kuplaj kondansatorunden bile besleme gerilimi geçebilir. ya da kimisinde o gerilim yoktur taktığınız kondansator geç dolar. bu da sorun yaşatır. o yüzden datasını adam gibi okuyun. ama dikkat bazen yanlış yazabilirİ:) misal tda2822m in çıkışında 100 uf tek kondansator yeter diyor. bu değer amfide sağ-sol ayrışmasını engellemekte ve distorsiyona yol açmaktadır. tizleri yersiniz. daha büyük bir değer şart.
ya da preamfilerde özellikle elektrolikit kondansatorleri çok fazla kullanmamaya dikkat edin. gürültü arttırabilirler.
ya da bir tasarımda bir parça direkt şaseye gidiyorken öbüründe beslemeye gidebilir.
bazı yöntemler sayesinde amfinin cevap vereceği frekansı da seçmek zorunda olabilsiniz. ve bu direkt örnek şemalarda anlatılmaz. oturun datayı okuyun. ingilazcanız gelişsin:) en 1 cümleyi okumayı unuttuğum için 3 ay gürültü çektim. sonra öyle denk geldim. bir daha açıp baktım. o cümmleyi okuyunca aha dedim:)
özellikle orjinal ilk çıkan dataları elinizde tutmaya özen gösterin. diğer fason üretim yapan şirketlerin nette verdiği datalar eksik olabilr. bir iki tüyo eksik olabilir.
özellikle nette pek çok sitenin verdiği şemalardan uzak duru. 320 volt nispeten düzgün şemalar verse de bazı şemaları isteristemez zayıf. ancak verdikleri entegre kodlarından yola çıkarak orjinal dataları indirip onlardan yararlanabilir ve bu sayede işinizi görebilirsiniz.
electroschematics e özellikle dikkat edin. bazı bariz hataları olabilir.
özellikle netteki inverter tasarımlarına çok dikkat edin. adam kasti size patlayacak b ir devre vermez. ama olur bir bacağı unutmuştur. resim kötü çıkmıştır. sonuçta +-70 volt civarına kadar güçlerden bahsediyoruz. kötü sonuçlar olabilir. smps şakaya gelmez. trafo gibi değildir. can yakabilir. trafo yansa da patlama riski olmaz. smps ise giderken muhakkak bir şeyler götürür.
smps ünitelerinizin çıkışlarını mümkün olduğunca hılı diyotlardan seçin. ve yüksek iç dirençli kapasitör olsun. kapasitörlere seri direnç koyun. diyotların önüne kutupsuz kapasitör koyun. bu sayede dirençlere kare dalganın çekiç etkisi hafiflemiş olacak.
en önemlisi ab class amfilerde smps den mümkün olduğunca uzak durun. hoş olmaz. 5 volt dc verebilen adam gibi smps üniteler bile 40 lira civarı zaten. değmez.

ben mesela şuanda kablosuz steteskop programını yazmakla meşgulum iki aydır. hardware olarak sot23-5 paketinde tek opampla yaptığım preampli mcp6021 ile electret mikrofondan aldığım sinyalleri low low pass ederek :) ki buda tek bir komponent nfe61pt serisi murata marka lowpass emi filter. audio çıkışını hem adc ile digitale çevirmek durumundayım kalp atışlarını saymak için hemde aynı auido sinyalini kaliteyi bozmadan bluetooth a aktarmam gerekiyordu. transistorle yapmak zorunda kalsam doktoru ve hastayı steteskopun yanına çağırmak gerekir. ama orjinal cihaza bir bak:

5nv/hz lik gürültü oranına sahip 10mhz frequency band aralığında bir opamp ın hangi alt limiti ve üst limiti kimin için yetersiz anlamadım. NE5532 dinliyen kişi içinmi yoksa rohde schwarz spektrum analyzer içinmi?
dinliyen kişi içinse bu 10mhz yi nasıl duyuyor uhf rezonansında bir kulak zarımı var bilmediğimiz :)

ne5532 de 33 transistor var mosfetler ve darlingtonları da tek saydım :D bir stereo sistemde low,high için second order filtrede 2 left high 2 right high aynısı low içinde = 8 adet gerekirse 264 adet transistor ediyor.

şimdi artık bunlarda kalmadı zaten audio dsp ler aldı başını gitti preset eq ayarlarından tutta,reverb,custom,soft mute,vs.. birde bunları transistorlerle yaparsan fairchild firması sana golden partner ödülü verir :D
eee? hani yüzlerce transistör vardı tl071 kim olaki yi geç içinde kaç tane transistör var:) ya 5532 de:)))biz burda toplam bir sistemdeki tüm entegrelerin içini değil tek bir opampın içini söylüyoruz yoksa benim şu anki amfide ve ona bağlanan bilgisayarı sayarsak 3 milyona yakın transistör var:)
mesele kaç mhz e çıktığı değil ki. onunla yapılmış ama güzel ses veren çok az tasarım gördüm bn. hem isteyen yapabilir. benim işime gelen daha farklı şeyler var. ama bir opampla sen düşük frekansa inene kadar ben çok ufak bir niki hile ile çok daha rahat bu işi götürebilirim. ki pasif filtrelerle bile bu işler yapılabilir. opamp olsun transistör isterse oraya 100 dolarlık opamp tak gene yapacağı iş belli. ama bir makinenin kaç mhz e çıktığının ses de pek önemi olmaz. olsa idi pc den çıkan ses maks 15 khz olmazdı:)en baba ses kartında bile 18 khz üstüne çıkamazsınız. çıktığını iddia eden yalan söylüyordur. çükü daha o kabiliyettte ses kartı üretilmiş değil. ha insan kulağı bunu ayırt eder mi evet etmez. ama müzik kulağı olan kişiler bu farkı çok iyi anlıyor.

elektret mikrofonlar için tek transistör ve 3 direnç 2 kondansatorle yapılan çok basit devreler var. o da iş görürdü aslında. siz kendinizi boşa yormuşsunuz. bu tip devrelerde zaten tek transistörlü önyükselticiler çok işe yarardı. sizin neden işinize yaramamış ki?
ben mesela şuanda kablosuz steteskop programını yazmakla meşgulum iki aydır. hardware olarak sot23-5 paketinde tek opampla yaptığım preampli mcp6021 ile electret mikrofondan aldığım sinyalleri low low pass ederek :) ki buda tek bir komponent nfe61pt serisi murata marka lowpass emi filter. audio çıkışını hem adc ile digitale çevirmek durumundayım kalp atışlarını saymak için hemde aynı auido sinyalini kaliteyi bozmadan bluetooth a aktarmam gerekiyordu. transistorle yapmak zorunda kalsam doktoru ve hastayı steteskopun yanına çağırmak gerekir. ama orjinal cihaza bir bak:

opampın kaplayacağı yere o devreyi tıkıştırablirdiniz. çok daha fazla yerden kazanırdınız. 5 voltla da besler, tek transistör olduğu için enerji ihtiyacından yırtmış olurdunuz

bc serisi transistörler 25 kuruş civarı. dirençleri de 15 kuruş tutar. 15 kuruş da kondansatorleri 55 kuruşa bir devreyi mal etmek varken neden sadece opampa 1.5 lira verip bir de yerden kaybettiniz anlayabilmiş değilim.

1- enaz transistore sahip opamp ı referans alamayız en çoğunu içereni referans almalıyız.
2-evet haklısın tl072 gibi içerisinde iki transistor barındıran opamplarla yapılan ses sitemleri bir işe yaramaz çünkü general purpose üretilirler yani uygulama alanlarında audio önerilmez
3-içerisinde 100 adet tr barındıran opamp data sheetini eklememi istermisin? yoksa blöfmü yapıyorum :D
4- ses kartlarının 18khz yi geçmemesinin sebebi bunu duyacak kullanıcı olmamasıdır. yarasalar pc kullanıyorsa haklısın
5- sonraki polemiğmizin cevabı olarak: 18khz üztünde zaten hoparlor çalışmaz diyeceksin :) cevabı aslında mikro titreşimlerle çalışmaya devam edecek fakat bundaki titreşimler bizim zarı rezone edemiyecek yada titreşimi gözle göremiyeceğiz ama bu çalışmadığı anlamına gelmez. baya baya mid hoparlor ile 40khz fare kovmuşluğum var (usc piezo yoktu ofiste :D )

6-senin konuya katkı istemiştin bende ondan katıldım yanlış anlama :)

bunu anlatabilmeyi çok isterdim emin ol.

1- enaz transistore sahip opamp ı referans alamayız en çoğunu içereni referans almalıyız.
2-evet haklısın tl072 gibi içerisinde iki transistor barındıran opamplarla yapılan ses sitemleri bir işe yaramaz çünkü general purpose üretilirler yani uygulama alanlarında audio önerilmez
3-içerisinde 100 adet tr barındıran opamp data sheetini eklememi istermisin? yoksa blöfmü yapıyorum :D
4- ses kartlarının 18khz yi geçmemesinin sebebi bunu duyacak kullanıcı olmamasıdır. yarasalar pc kullanıyorsa haklısın
5- sonraki polemiğmizin cevabı olarak: 18khz üztünde zaten hoparlor çalışmaz diyeceksin :) cevabı aslında mikro titreşimlerle çalışmaya devam edecek fakat bundaki titreşimler bizim zarı rezone edemiyecek yada titreşimi gözle göremiyeceğiz ama bu çalışmadığı anlamına gelmez. baya baya mid hoparlor ile 40khz fare kovmuşluğum var (usc piezo yoktu ofiste :D )

6-senin konuya katkı istemiştin bende ondan katıldım yanlış anlama :)
est konuşalım tartışma olsun benim hoşuma gitti.
tl serisi tabi ki referans alınamaz. ama piyasada 5532 nin yokluğunu da unutmamak lazım:) çok az var piyasada.ama siz yüzlerce diyince ben şaşırdım ki zaten ben de daha fazla sanıyordum ama o kadarcık çıkınca ben de şaştım:)18 khz yi çalıştırmayacak hoparlör neden olmasın ki? piezzo tweeterlar 75, diğer tweeterlar 50 khz e kadar rahatça çıkar. ama piezzolar çok kullanılmaz. sadece belli başlı numune hoparlörlerde tavsiye edilir. ki bu yüzden adı kötüye çıkmış. ama benim şu anda kullandığım hoparlörün orjinal tweeterı piezzo idi:)
mesele 18 khz üstünde insanın duyamaması ya da çalışacak hoparlör değil ama. bakın misal insan sesi için 1080 hz civrı çıkılabilecek en yüksek sınır olarak kaydedilmiş. ama biz direkt 1080 hz de kesecek bir filtre yaparsak o sesin tınılarını kaybederiz. zaten yapılan ton kontrollerinin aktif olmasının en büyük sıkıntısı ve eski tasarımlarda transistör tercih edilmesinin de nedeni bu. eğer ki dayı zaten 80 hz kesim yaptık. biz buna şu opampı koyalım, bu frekanstan aşağı inemez dersek o tınıyı kaybediyoruz. ki zaten bu nedenle oto amfilerin sesi mekanik oluyor.

bence yazıları yöneticiye sildirelim :D
yoksa yarın sabahtan çok fazla sayıda üye opampla transistor karşılaştırmasına yoğun talep gösterecek.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri