Kaliteli Hoparlör Kabini Yapımı

3 yollu filtreyle(yada 2 yollu filtre kullansam sadece mid ve tiz için maliyeti dusrmek için) kabinleri oluşturup seri baglasam sorun yasarmiyim ?
Böyle bir uygulama olamaz.
Sistem komple kullanılamaz olur.

Neden peki amfi 4 ohmda çalışabiliyor ,mid ile subbasi seri baglasam sağlıklı olmazmi yinede ampli çıkışlarımi yanar ?
Mid ile subbası seri bağladığında her iki hoparlör de aynı frekans bölgesinde çalışır. Yani ne mid hoparlör mid olur ne de bas hoparlör bas olur. Tüm frekanslar her iki hoparlöre de gider.

Böyle bir uygulama olamaz.
Sistem komple kullanılamaz olur.
Birde hocam.bu
Mid ile subbası seri bağladığında her iki hoparlör de aynı frekans bölgesinde çalışır. Yani ne mid hoparlör mid olur ne de bas hoparlör bas olur. Tüm frekanslar her iki hoparlöre de gider.
Hocam 3 way filtre kullanicagimi yazmıştım ,filtre kullansam bile mi sorun olur ?? Birde bu technics su vx 500 gibi 4 ohmda çalışabilen amplilerin aslında 1 ohmda bile calisabildigini okumuştum bir yerde.Yanlis mi bu hocam..

Birde hocam.bu
Hocam 3 way filtre kullanicagimi yazmıştım ,filtre kullansam bile mi sorun olur ?? Birde bu technics su vx 500 gibi 4 ohmda çalışabilen amplilerin aslında 1 ohmda bile calisabildigini okumuştum bir yerde.Yanlis mi bu hocam..
Filtre kullandığında her hoparlörü kendi çalışma bölgesine göre filtreye bağlamalısın.
Sen iki hoparlörü seri bağlamak istiyorsun.
Her ampli verebildiği güce göre belli ohm değerinde çalışabilir.
Eğer hoparlörü 4 ohm yerine 1 ohm yaparsan sesi biraz daha açtığında ampli çıkışından çok aşırı akım geçecektir. Bu akımı çıkış elemanları sağlayamazsa ısınarak eriyecektir.

Filtre kullandığında her hoparlörü kendi çalışma bölgesine göre filtreye bağlamalısın.
Sen iki hoparlörü seri bağlamak istiyorsun.
Her ampli verebildiği güce göre belli ohm değerinde çalışabilir.
Eğer hoparlörü 4 ohm yerine 1 ohm yaparsan sesi biraz daha açtığında ampli çıkışından çok aşırı akım geçecektir. Bu akımı çıkış elemanları sağlayamazsa ısınarak eriyecektir.
Hocam.yanlis yazdım tabi filtrede normal bağlanması gereken mid bass tiz girişlerine bağlayacağım böyle bağlandığında da sorun olurmu acep 🙂 yada 4 ohmluk 3 hop. olduğu için toplamda 1.5 ohm a mi düşer ..

Hocam.yanlis yazdım tabi filtrede normal bağlanması gereken mid bass tiz girişlerine bağlayacağım böyle bağlandığında da sorun olurmu acep 🙂 yada 4 ohmluk 3 hop. olduğu için toplamda 1.5 ohm a mi düşer ..
Filtre devresine bağlarsan empedanslar düşmez.
Bass için frekanslar ayrılır mid için ayrılır ve tiz için ayrılır.
Böylece her bir frekans bölgesi birbirlerinden bağımsız çalışır.

Filtre devresine bağlarsan empedanslar düşmez.
Bass için frekanslar ayrılır mid için ayrılır ve tiz için ayrılır.
Böylece her bir frekans bölgesi birbirlerinden bağımsız çalışır.
Hocam filtreyi biliyorum ne işe yaradigini🙂 filtre devresine bagladigimda empedanslar düşmezse süper olur teşekkür ederim bilgi için hocam bu kesin bilgi degilmi empedanslarin düşmemesi yanlış anlamayın ona göre kurucam bütün sistemi baya masraf yapicamda onun için soruyorum🙏