Kablo Pabucu

redskymuscular

Katılımcı Üye
Merhaba,

Kablo pabucunda gördüğüm en büyük sıkıntı taşeronun kablo kesitine göre kullanmaması.
Bununla ilgili olarak
  1. Pabuç Ör. 35 lik kablo ise 50'lik oluyor ve damarlarını azaltmadan (aksine kesinlikle izin vermem) ucundan hafif çekiç ile vurarak oturtuyor. (Ne yalan söyliyim tam da oturuyor) YA DA
  2. Pabuç 50 lik kablo ise 35 lik (bir boy büyüğü aksi takdirde imalatın devamına izin vermem)
Bu iki durumda biraz kararsız kalıyorum ve acil durumlarda görmezden geliyorum. Bu durumda yaşayabileceğimiz bir problem ileride oluşur mu?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kablo damarlarini keserek taktaginiz pabucta iletken o bolgede zayiflar ve ısı meydana gelir. Buyuk pobuc takmak ise yeterli saglamlikla irtibatlanmadigi icin yine o bolgede ısı olusur dahasi cokca duydugumuz elektrik kontagindan cikan yangin terimi meydana gelir. Yani o noktada ark meydana gelebilir.

Pabuc sıkma makaslarinin cesitli sıkma sekilleri var .mesela 50 lik kabloya 50 kablo biraz bol gelir oda yanlarsan sıkma payi icin. Siz sifira sifir pabuc taktiginizda kabloyuda zedelemis oluyorsunuz. Olabilecek olasiklari yazdim.

Kablo damarlarini keserek taktaginiz pabucta iletken o bolgede zayiflar ve ısı meydana gelir. Buyuk pobuc takmak ise yeterli saglamlikla irtibatlanmadigi icin yine o bolgede ısı olusur dahasi cokca duydugumuz elektrik kontagindan cikan yangin terimi meydana gelir. Yani o noktada ark meydana gelebilir.
Yeteri kadar sıktıgında bir buyuk pabuc neden zararli olsun. Zarariyla hic karsilasmadigim icin soruyorum, zararini gordum diyen varsa tabiki haklidir. Soyle dusunuyorum neticede 35lik kabloyu 35lik pabuca sokup eziyorsun. Ayni sekilde 35lik kabloyu 50lik pabuca sokup bosluk kalmayacak ve saglam olacak sekilde eziyorsun. Bu ikisi arasinda nasil bor fark olabilir. Kucugunu hic denemedigim icin 35lik kabloyu 25lik pabuca sokabilir miyiz emin degilim ama girdiginde yine ayni sekilde ezdigimizde sıkıntı olmayacagi dusuncesindeyim. Sayin oonurr ben boyle dusunuyorum ama tecrubeye saygim sonsuzdur

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,959
Son üye
çor-man

Yeni konular

Geri