H Köprüsü hakkında

Devreyi hatalı kurmuşsunuzdur o halde. Kontrol edin.
Hayır devreyi olduğu gibi kurdum. Sonuç alamadım.TransSizin çizim hatalı büyük ihtimalle.Ayrıca Q4 ve Q1 yandı bilginiz olsun.
ekran-al%C4%B1nt%C4%B1s%C4%B1-png.86559

Bu devre olmaz. Sebebini onceki messajimda yazmistim.

Asagidaki gibi bir sey olmali. 180 Ohm direnclerin degerlerini motora gore belirlemek gerekir.

Ekli dosyayı görüntüle 86569
Çok teşekkür ederim cidden hepsini npn yapınca olmadı pnp ve npn olmak zorunda sizin çizmiş olduğunuz devreyi kurdum sonuç olumlu.

Hayır devreyi olduğu gibi kurdum. Sonuç alamadım.TransSizin çizim hatalı büyük ihtimalle.Ayrıca Q4 ve Q1 yandı bilginiz olsun.

Çok teşekkür ederim cidden hepsini npn yapınca olmadı pnp ve npn olmak zorunda sizin çizmiş olduğunuz devreyi kurdum sonuç olumlu.
Aslinda npn pnp olmali (sart) demeyelim.

Devre tamamen NPN transistorlerle de yapilabilir. Fakat beyz polarmalama devresi ilk semadaki gibi basit 180 ohm direnclerle degil cok daha karmasik transistor eklentileri ile yapilabilir.

Fakat PNP ve NPN kullandigimizda karmasa cok azalir ve devre basitlesir.

Aslinda npn pnp olmali (sart) demeyelim.

Devre tamamen NPN transistorlerle de yapilabilir. Fakat beyz polarmalama devresi ilk semadaki gibi basit 180 ohm direnclerle degil cok daha karmasik transistor eklentileri ile yapilabilir.

Fakat PNP ve NPN kullandigimizda karmasa cok azalir ve devre basitlesir.
Ya aslında devre çalışmıyor değil teorikte çalışıyor ama sağa dönüş 4000 rpm ise sola dönüş 200 rpm oluyor. Ben bunun sebebini de merak ediyorum.Bana bunu açıklayabilecek arkadaş var mı acaba ?

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri