Seri Bağlı lithium-ion pilin voltajını düşürüp akımını arttırma

Bence bu pil mevzusu farklı bir konuda tartışılmalı, ben besmeleyi çekip parçaları sipariş ediyorum. İnşallah boşu boşuna uğraşmış olmam. Herşeyi bitirdikten sonra başarılı olabilirsem anlık voltaj ve amper değerlerini paylaşıcağım.

C değeri yüksek pil alın. Yükseklikten kasıt gerekli akımı hangi kombinasyonda almak istediğinize göre belirleyin. Mesala 3000mA 1C pil 3A akım verse de siz bunu 2A gibi hesaplayın.

C değeri yüksek pil alın. Yükseklikten kasıt gerekli akımı hangi kombinasyonda almak istediğinize göre belirleyin. Mesala 3000mA 1C pil 3A akım verse de siz bunu 2A gibi hesaplayın.
Hocam elimde vtc5a da mevcut. Sanırım 12c gibi bir değeri var. Pilleri en son ölçtüğümde 2550 miliamper verdi. Yani tam 30 amper yapıyor.

Hocam elimde vtc5a da mevcut. Sanırım 12c gibi bir değeri var. Pilleri en son ölçtüğümde 2550 miliamper verdi. Yani tam 30 amper yapıyor.

2550 ma 12c deşarj katsayısı ile 30 amper verebilir.

Siz bu iki pili seri de baglasaniz deşarj akımı en güçsüz devre elemanının vereceği akim kadar olacaktır.

30 amper 50 amper gibi değerler için pil ile yuk arasındaki iletkenler minimum uzunlukta ve maksimum kalınlıkta olmali.

Bu hattaki lehimler çok sağlam olmalı.

Siz bu sistemde iki pili seri baglalmak yerine tek pil ile hareket etmeniz daha mantıklı.

Siz bu sistemde 50 amperleri ne zaman alırsınız anlatayım. Yuk omajiniz yani sizin sistemde rezistansiniz çok düşük omajli ise pilin maksimum limitlerini de üzerine çıkarsanız yani kısa devre etmiş gibi düşünebilirsiniz o zaman 30 amper üzerinde kısa devre akımı çekebilirsiniz. Bu akımlar normal akımlar değil. Anlık da olsa pil kimyasını etkiler. Cok zorlarsaniz pil zarar görebilir. Bu lityum piller etiket değeri 30 amper 12c olsa da kısa devre anında çok daha fazlasını verecektir.

Tamam da...
30 A. anlık akım verebilen 18650 3C pile örnek yazın.
Üretici datasheet (veri bilgisini) görelim. link yazarsanız bizde öğrenmiş oluruz.
Satıcı reklam bilgisi değil.

Arkadaşım alıntı yaptığım mesajlarınızda 3 C yazıyor mu? Yanlış biliyormuşum demek bu kadar zor mu? Size datasheette paylaştık ama sizin amacınız üzüm yemek değil.

Sizin kafanızda @paskomya ustanın dediği kavram karmaşası var.
2500 mAh bir pil için C=2,5 3000mAh bir pil için C=3 tür.
Evet 18650 pil için 3000 mAh üzerinde kapasiteye sahip bir pil olmayabilir. Bizde bunu iddia etmiyoruz zaten.

Etiketinde 3000 mAh
Max. Charge Current : 0,5 C
Discharge: 1C
Max. Discharge Current : 10C yazan bir pil

1,5 A ile şarj edilebilir
3 -30 A ile deşarj edilebilir demektir.

Son düzenleme:
18650 piller 3C dir.
Pillerin cinsini tanımadan mı cevap yazıyorsunuz?
Amacınız okuduğunuzu anlamadan cevap yazmak mı?

Potansiyometre ile frekansı değiştirebilirsiniz.
Hocam beni ampül şimmdi yandııı
Şimdi bu 555 zamanlayıcı devresi sadece frekans ayarlıyor. Yani ucuna mosfet bağlarsam mosfeti sürekli açıp kapatıyor. Mosfeti eğer sadece açıp kapatıyosa bu iş çok tehlikeli. Çünkü benim bu pilleri deşarj için kullanıcağım atomizerimdeki teller 0.1ohm . Eğer araya bu mosfetli pwm devreyi koymazsam
V=İxR den
voltajım 8.4
Direncim 0.1
Çekmeye çalıştığı akım 84 amper oluyor?Eğer araya bu devreyi koyarsam
ve bu 555pwm devresi sadece frekanstan ibaret ise ben aralıklı olarak da olsa bile pillerden 84 amper istemiş olucam. Ne kadar yavaş açıp kapatırsa kapatsın veya ne kadar hızlı açıp kapasa da benim atomizerim pilden anlık olarak 84 amper istemiş olucak.
@Muhsin Kamer ?

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri