H Köprüsü hakkında

Arkadaşlar herkese selamlar , aranıza yeni katıldım.Benim sorum H köprüsü hakkında. H köprüsü kurulurken üstteki 2 transistörü pnp alttaki 2 transistörü npn kullanıyorlar bunun sebebi nedir ? Ben 4 tane npn transistörle bu devreyi çalıştırabilir miyim acaba ?

Arkadaşlar herkese selamlar , aranıza yeni katıldım.Benim sorum H köprüsü hakkında. H köprüsü kurulurken üstteki 2 transistörü pnp alttaki 2 transistörü npn kullanıyorlar bunun sebebi nedir ? Ben 4 tane npn transistörle bu devreyi çalıştırabilir miyim acaba ?
Üstteki transistör iletimdeyken alttakinin kapalı olması gerekiyor, yada alttaki iletimdeyken üstteki. İkisinin base uçlarını birleştirip + voltaj uygularsan npn, - uygularsan pnp iletime geçer. Eğer hepsi npn olacaksa uçları ayırıp iletim sırasına kendin karar vermek zorundasın. Ayrıca küçük dc motorlar için h-bridge entegreleri var. Onları kullanmanı tavsiye ederim.

Üstteki transistör iletimdeyken alttakinin kapalı olması gerekiyor, yada alttaki iletimdeyken üstteki. İkisinin base uçlarını birleştirip + voltaj uygularsan npn, - uygularsan pnp iletime geçer. Eğer hepsi npn olacaksa uçları ayırıp iletim sırasına kendin karar vermek zorundasın. Ayrıca küçük dc motorlar için h-bridge entegreleri var. Onları kullanmanı tavsiye ederim.
Öncelikle cevabınız in teşekkür ederim bu köprüyü kendim kurmam lazım. Cevabınız benim için yeterli değil biraz daha detay verebilirmisiniz çok teşekkürler . En basit şekliyle fotoğrafı atıyorum. Bu şekil bağladığımda motor çalışmıyor transistörler yanıyor sebebi nedir nesini yanlış yapıyorum?

Ekli dosyalar

• 20220408_131002.jpg
    20220408_131002.jpg
    77.8 KB · Görüntüleme: 33
Usttekileri PNP yaptiginda bunlari basit bir NPN ile surebilirsin. Alttakiler de NPN olunca transistorlerin beyzlerini 0.7v ile acip kapayabilirsin.

H koprunun tamamini NPN ile yaparsan ustteki NPNleri topraga gore surerken atiyorum surdugun cihaz 12v ise ust beyzleri 12.7v ile surmen alttakileri 0.7v ile surmen gerekir.

Sonucta ust grubu PNP yapmak isleri kolaylastiriyor.

Usttekileri PNP yaptiginda bunlari basit bir NPN ile surebilirsin. Alttakiler de NPN olunca transistorlerin beyzlerini 0.7v ile acip kapayabilirsin.

H koprunun tamamini NPN ile yaparsan ustteki NPNleri topraga gore surerken atiyorum surdugun cihaz 12v ise ust beyzleri 12.7v ile surmen alttakileri 0.7v ile surmen gerekir.

Sonucta ust grubu PNP yapmak isleri kolaylastiriyor.
Teşekkürler hocam neden alttakşkeri 0.7 ile sürmem gerekiyor üstteki arkadaşın attığı devredeki gibi kursak kurtarmıyor mu acaba ?
npn transistörle ekteki gibi yapabilirsin.
Teşekkürler attığım fotoğrafı inceleyebilir misiniz neresi hatalı acaba

Çizim yaparken meslek resimi kurallarına uyunuz. Standart dışı çizilen resimlerle şahsen uğraşmak incelemek istemem.

Çizim yaparken meslek resimi kurallarına uyunuz. Standart dışı çizilen resimlerle şahsen uğraşmak incelemek istemem.
Teşekkürler dikkat ederim henüz yeniyim bilmiyordum. Atmış olduğunuz devreyi kurdum fakat sonuç negatif devre çalışmıyor. İn sinyalleri 5v ve 12 v olarak denedim sonuç alamadım teşekkürler

Devreyi hatalı kurmuşsunuzdur o halde. Kontrol edin.

ekran-al%C4%B1nt%C4%B1s%C4%B1-png.86559

Bu devre olmaz. Sebebini onceki messajimda yazmistim.

Asagidaki gibi bir sey olmali. 180 Ohm direnclerin degerlerini motora gore belirlemek gerekir.

Ekran Alıntısı.PNG

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    13.9 KB · Görüntüleme: 13
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    13.9 KB · Görüntüleme: 14
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    16.3 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme: