Gerilim var ama akım yok?

_KARDELEN_

Üye
Arkadaşlar elimde EKG cihazı var ve bu devrenin bataryayı sarj eden devresinde sıkıntı var.Normalde çıkış voltajı 24 V gösteriyor ama hiçbir şekilde akım yok heralde.Devrede bc556 gibi 2 transistör var kontrol ettim ama sağlam

Lütfen bir yardım

Sanki sanal voltaj varmış gibi

Akımın olmadığını nasıl anladınız? Çıkışta LED gibi bir şey yok mu?
Bir lambaya ( örneğin; bir tungsten halojen lamba ) bağlayın bakalım yanacak mı

Son düzenleme:
Arkadaşlar elimde EKG cihazı var ve bu devrenin bataryayı sarj eden devresinde sıkıntı var.Normalde çıkış voltajı 24 V gösteriyor ama hiçbir şekilde akım yok heralde.Devrede bc556 gibi 2 transistör var kontrol ettim ama sağlam

Lütfen bir yardım

Sanki sanal voltaj varmış gibi

1 microamperde olsa 24v okursun, bu kısmı gayet normal

akü yü devre dışı bırakın 24v herhangi bir almaç takın test edin.
24v tu akü üzerinden okuyorsunuz !

Arkadaşlar onuda bağladım
Önce halojen ile denedim voltajı ölçtüğümde 0 V yazıyor yükü devreden çıkardığımda 24V yazıyor...

Belki fazla gelmiştir dedim bu kezde normal ampuller ile denedim aynı sorun var.Sanal bir gerilimmiş gibi gözüküyor...

Şarj olan aküler veya piller kaç Ah..?
Bunlar akım kapasitelerinin %10-%30 arasında şarj ediliyorlar.
Bir örnek vermek gerekirse 12V/7Ah bir akünün normal şarj akımı ;
Işarj=7x(10/100) =0,7A gibi...
Burada demek istediğim şu.Önce bunu öğrenelim.Daha sonra şarj devresine bu akımı çekmesini sağlayacak bir direnç bağlayalım (Taş direnç/5W gibi).Direncin çektiği akımı ölçelim.
Eğer gerilim sıfırlanıyorsa devrede sorun vardır.
TL494 ile yapılan şarj devreleri genelde bu sorunu yapıyor.
...
Mümkünse şarj devresinin neye benzediğini görmek için resmini çekip gönderin.

swiç mod şarj aletleri akü gerilimini referaz gerilimi olarak alır ve anahtarlama yaparak aşırı şarj ı keser veya şarjı devreye alır swiç mod trafonun şaseye olan bacagındaki zenner diyotu sökerek ölçün hasarlı ise mos fet ve sürücü entegre arızalıdır . bunları degiştrmek zorunda kalırsanız 1 Uf veya 2.2 Uf trafonun yanındaki düşük degerdeki kondansatörü mutlaka yenileyin . Enderde olsa bazen direnç kesik çıkabilir kolay gelsin .

Arkadaşlar onuda bağladım
Önce halojen ile denedim voltajı ölçtüğümde 0 V yazıyor yükü devreden çıkardığımda 24V yazıyor...

Belki fazla gelmiştir dedim bu kezde normal ampuller ile denedim aynı sorun var.Sanal bir gerilimmiş gibi gözüküyor...

iki elinle probları tuttuğunda da voltaj okuyorsun, voltaja takılıp kalma,muhtemelen bozuk entegre üzerindeki (veya komple devre) sızıntı akımından dolayı voltaj okuyorsun

Arkadaşlar merhaba
Dün cihaz üzerinde epey bir zaman sarfetmeme rağmen neticede sonuç alabildim.Tüm denemelerime rağmen herşey anormaldi.Bütün LM serilerini kontrol ettim fakat hepsi sağlamdı.Aklıma bataryayı takıp öyle voltajı ölçmek istedim ve 1-2 dakika sonra gördümki batarya voltajı 19 V'dan 26V'a kadar kısa bir zamanda yükseldi.Buna binaen sorunu çözmüş olduk..

Cihaz akıllı şarj sistemi ile çalışıyor galiba.Çıkışta herhangi bir yük kabul etmiyor

Emeklerinize sağlık arkadaşlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri