Jeneratör solar sistemi şarj etmiyor

klorhex

Üye
Merhaba arkadaşlar, bahçemde solar sistemim var, 2023 şubat ayında kendim kurmuştum. Sistemim şöyle, tunçmatik 3kva 80 amper mppt inverter, 5x340 watt monokristal panel, 4x150 amper jel akü. Benim sorunum şu, İzmir'de son 3-4 gündür hava kapalı, bende akü voltajı 24 volta geldiği için jeneratörü çalıştırıp akülere takviye yapmak istedim. Jeneratör çıkışını inverter ac girişine bağladım ancak inverterde ac sembolü çıkmasına rağmen ne sisteme nede akülere akım vermiyor. Geçen sene kış çıkışı akü voltajı düştüğünde aynı şekilde yaptığımda akülere 30 amper akım vermişti ve bir sorun çıkmamıştı. Bağlantıları kontröl ettim ve problem yok. İnvertere ac akım geliyor dediğim gibi sisteme ve akülere akım gitmiyor. Bende inverter ayarlarında 1 ve 16 nolu ayarlardan çeşitli kombinasyonları denedim, inverterin bağlantılarını ayırıp ilk önce akü bağlantılarını sonra panel girişini, sistem çıkışını ve ac akım girişini sırasıyla yeniden yaptım ancak yine aküleri şarj edemedim. İnverter 12 nolu ayardan voltaj ayarını 24.5 yaptım yine olmadı. Aküler arada güneş çıktığında şarj oluyor akşam eve gittiğimde akü şarj seviyeleri biraz yükselmiş oluyor yani akülerde bi sorun olduğunu düşünmüyorum. Benim aklıma gelmeyen bişey olabilirmi? Sizlerden fikir ve yardım talep ediyorum. Çözemezsem servise gideceğim mecburen, hekim olduğum için gün içinde çıkmam çok zor oluyor, sizlere danışmak istedim. Teşekkürler. Bu arada jeneratörü ilk bağladığımda inverter simgeleri ac akımdan sisteme akım gönderdiği işareti vardı aküleri şarj etmiyordu, neden olmuyor deyip kablo falan kontrölü yapıp uğraşırken artık sistemede yönlendirme yapmadı ve sadece ekranda ac bağlı işareti oldu.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba. Bu problemde kendi kanımca 2 farklı durum söz konusu olabilir;
1-Jeneratörün standart volt/amper/frekans çıktılarında son kullanımdan sonra istenilmeyen (sürpriz) değişiklikler oluşmuş olabilir, jeneratör boşta (yüksüz) çalışırken üzerindeki çıkış göstergelerine % 100 güvenilmeyip avometreyle her parametreyi ayrı ayrı ölçmek ve volt/amper/frekans çıkışının doğruluğunu mutlaka ölçüp teyitleyebilmek gerekir. Çıkış değerlerinde bu cihazın istemediği veya kabul edemeyeceği jeneratör çıkış değerleri kaymaları varsa cihaz bu akımı bu nedenle kabul etmeyip akülere bu nedenle jeneratör çıkış akımını geçirip iletemiyor olabilir.
2- Tunçmatik 3kva 80 amper mppt inverterin jeneratör giriş kısmında teknik bir sıkıntı muhtemelen sonradan oluşmuş olabilir, henüz 1 sene olmadığı için ve yetkili teknik servisle garanti kapsamında ise bu servisi çağırıp çözüm yolunu talep edebilirsiniz.

Çok uzaktan gereken ölçümleri yeterince yapamadan bu konuda kesin bir şey söylemek çok zor olur. Kolay gelsin.

Akü alt voltajı yüksek geliyor olabilir mi? 24 volt altında 23 volt gibi ayarlayıp deneyin. Bir de inverterden Şebeke önceliğini seçiniz.

Merhaba arkadaşlar, bahçemde solar sistemim var, 2023 şubat ayında kendim kurmuştum. Sistemim şöyle, tunçmatik 3kva 80 amper mppt inverter, 5x340 watt monokristal panel, 4x150 amper jel akü. Benim sorunum şu, İzmir'de son 3-4 gündür hava kapalı, bende akü voltajı 24 volta geldiği için jeneratörü çalıştırıp akülere takviye yapmak istedim. Jeneratör çıkışını inverter ac girişine bağladım ancak inverterde ac sembolü çıkmasına rağmen ne sisteme nede akülere akım vermiyor. Geçen sene kış çıkışı akü voltajı düştüğünde aynı şekilde yaptığımda akülere 30 amper akım vermişti ve bir sorun çıkmamıştı. Bağlantıları kontröl ettim ve problem yok. İnvertere ac akım geliyor dediğim gibi sisteme ve akülere akım gitmiyor. Bende inverter ayarlarında 1 ve 16 nolu ayarlardan çeşitli kombinasyonları denedim, inverterin bağlantılarını ayırıp ilk önce akü bağlantılarını sonra panel girişini, sistem çıkışını ve ac akım girişini sırasıyla yeniden yaptım ancak yine aküleri şarj edemedim. İnverter 12 nolu ayardan voltaj ayarını 24.5 yaptım yine olmadı. Aküler arada güneş çıktığında şarj oluyor akşam eve gittiğimde akü şarj seviyeleri biraz yükselmiş oluyor yani akülerde bi sorun olduğunu düşünmüyorum. Benim aklıma gelmeyen bişey olabilirmi? Sizlerden fikir ve yardım talep ediyorum. Çözemezsem servise gideceğim mecburen, hekim olduğum için gün içinde çıkmam çok zor oluyor, sizlere danışmak istedim. Teşekkürler. Bu arada jeneratörü ilk bağladığımda inverter simgeleri ac akımdan sisteme akım gönderdiği işareti vardı aküleri şarj etmiyordu, neden olmuyor deyip kablo falan kontrölü yapıp uğraşırken artık sistemede yönlendirme yapmadı ve sadece ekranda ac bağlı işareti oldu.
ben 2 yıldır bu sorunla uğraşıyorum 2 defa inverter değiştirdim,2 defa jeneratör değiştirdim.bir çözüm bulırsanız lütfen banada bilgi verirmisiniz.telefon numaram 05***

Moderatör tarafında düzenlendi:
İnverterin şarj kısmında sorun olabilir. Bu durumda geri dönüşlerden dolayı en doğru bilgi üreticide olur. Bence telefonla destek hattını arayım durumu anlatın.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri