temanick

Üye
Arkadaşlar konuyu ben açmıştım baya bir süredir de konuyla ilgilenemedim. Ben bu sistemi evime kurdum ve gayet de memnunum.

Meraba evimde iki tane avize var. Üzerlerinde 12'şer tane g4 duylu (iğne bacak) 12V 20 Watt AC halojen ampul var ve çok fazla enerji harcıyorlar. Ben elektrik sarfiyatını azaltmak için 2W 18 X 5050 smd led li ampullerle değiştirmek istiyorum.
Forumlarda okuduğuma göre ledin fazla ısınmasını, kırpışmasını engellemek ve ömrünü uzatabilmek için devreye akım doğrultucu- bug gibi bir şey takmak gerekiyormuş.
Acaba benimde böyle bir şey yapmam gerekir mi?
Yoksa aşağıdaki verdiğim linkteki üründe o söylenilen şeyler var mıdır? Yani direk halojen ampul yerine takılabilir mi?

Led ampulün linki:
New G4 5050 SMD 18 LED Warm White 180 200LUMEN LED Light Bulb AC DC 12V 2 2 5W | eBay

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Küresel Isınmaya Karşı Sürdürülebilir Binalar: Aydınlatmada Enerji Tasarrufu

http://web.firat.edu.tr/feeb/kitap/C12/150.pdf

Bu linkleri okumanız faydalı olur, önemli nokta lümen/watt oranı, elinizdeki halojen lambanın kaç watt harcayarak kaç lümen verdiğini ve bu lümene karşılık kaç wattlık led kullanmanız gerektiğini bulmalısınız, aslında bunun mekana göre lümen hesabıda var ama uzun iş. Sonra bu lümen deperini verecek bir led arayışına gireceksiniz, alacağınız üründeki lümen değerine bakacaksınız aslında aynı watt değerindeki iki üründen lümen değeri yüksek olanın daha pahalı olduğunu göreceksiniz, bu arada ürün olarak direk 220 volt ile çalışan led armatürlere bakmanız işinizi kolaylaştırır, şuan elinizdeki gibi halojen lambayı çalıştıran adaptör şeklinde bir adaptöre ihtiyacınız kalmaz, birde aslında bu ledlerin genelde çin malı olduğunu düşünürsek üzerinde yazan lümen ve watt değerlerinede pek inanılmaz yani tasarruf edeyim derken daha pahalıya gelmesin. ürün aratırken 220 volt led, 220 v power led veya e27 led, şeklinde aratabilirsiniz. Ayrıca forumda bulunan Binbaşı nickli üyenin paylaştığı led ışıkdaki gizli tehlike (veya benzeri birşeydi) konusunu bulup okumanızda iyi olur.

Meraba evimde iki tane avize var. Üzerlerinde 12'şer tane g4 duylu (iğne bacak) 12V 20 Watt AC halojen ampul var ve çok fazla enerji harcıyorlar. Ben elektrik sarfiyatını azaltmak için 2W 18 X 5050 smd led li ampullerle değiştirmek istiyorum.
Forumlarda okuduğuma göre ledin fazla ısınmasını, kırpışmasını engellemek ve ömrünü uzatabilmek için devreye akım doğrultucu- bug gibi bir şey takmak gerekiyormuş.
Yoksa aşağıdaki verdiğim linkteki üründe o söylenilen şeyler var mıdır? Yani direk halojen ampul yerine takılabilir mi?

İki adet avizenizde 2*12*20=480 watt. değerinde halojen(metal halidle) sarfiyatınız oldukça yüksek bir değerdir,neredeyse 1/2 kW gibi bir elektrik gücüdür.Haklı olarak da bir tasarrufa gitmek istiyorsunuz bunu takdirle karşılıyorum.Ama benim konuya yaklaşımım biraz daha farklı olacak,yani eski sisteminize,sizin yeni seçtiğiniz smd'li led konfigürasyonu şeklinde değil,apayrı,bağımsız bir 220 volt ac.duy ile çalışan yeni bir LED sistemli,yani "E27 duylu" bir armatür lamba şeklinde olacaktır.Bir avizenizde bu duydan 6 adet varsa eğer,6*6=36 watt olarak,toplam iki avizede ise,72 watt.lık bu LED'li armatür gücünü kullanabilirsiniz.365*6=2190 lümen ışık şiddeti tek avizede, 2*2190=4380 lümeni ise,iki adet avizenizden(Toplamda 12 adetiyle) elde edilebilir.

6 Watt, 30 watt.lık bir akkor lambaya denk olacak şekilde verimlilikle ışık veriyor.Ben 5 tanesini pc'imde geri aydınlatmada,1 tanesini de,avize lambalarından olan,2 adet tasarrufun yanında,1 adedini ise,avize duyuna vidalayarak kullandım.Çok verimli bir armatürdür,ben ayrıca performansından,ışık veriminden de çok memnunum açıkça bunu belirteyim.Osram markasında,tanesini ise,15 tl.'den temmuz 2012'de,toplam 6 adet olarak satın almıştım.Kolay gelsin.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...sı-yerine-energy-saver-ledin-kullanımı.69643/

İki adet avizenizde 2*12*20=480 watt. değerinde halojen(metal halidle) sarfiyatınız oldukça yüksek bir değerdir,neredeyse 1/2 kW gibi bir elektrik gücüdür.Haklı olarak da bir tasarrufa gitmek istiyorsunuz bunu takdirle karşılıyorum.Ama benim konuya yaklaşımım biraz daha farklı olacak,yani eski sisteminize,sizin yeni seçtiğiniz smd'li led konfigürasyonu şeklinde değil,apayrı,bağımsız bir 220 volt ac.duy ile çalışan yeni bir LED sistemli,yani "E27 duylu" bir armatür lamba şeklinde olacaktır.Bir avizenizde bu duydan 6 adet varsa eğer,6*6=36 watt olarak,toplam iki avizede ise,72 watt.lık bu LED'li armatür gücünü kullanabilirsiniz.365*6=2190 lümen ışık şiddeti tek avizede, 2*2190=4380 lümeni ise,iki adet avizenizden(Toplamda 12 adetiyle) elde edilebilir.

6 Watt, 30 watt.lık bir akkor lambaya denk olacak şekilde verimlilikle ışık veriyor.Ben 5 tanesini pc'imde geri aydınlatmada,1 tanesini de,avize lambalarından olan,2 adet tasarrufun yanında,1 adedini ise,avize duyuna vidalayarak kullandım.Çok verimli bir armatürdür,ben ayrıca performansından,ışık veriminden de çok memnunum açıkça bunu belirteyim.Osram markasında,tanesini ise,15 tl.'den temmuz 2012'de,toplam 6 adet olarak satın almıştım.Kolay gelsin.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...sı-yerine-energy-saver-ledin-kullanımı.69643/

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim...
Mesajınızdan anladığım kadarıyla halojen ampul yerine enerji saver led kullanın demişsiniz, ancak sizin gösterdiğiniz ampul e27 duylu.
Yani benim avizeme bu boyuttaki bir ampulün monte edilmesinin imkanı yok. G4 duylu ampul dediğim bacakları arasındaki mesafe 4mm olan ufacık bir parça. Umarım demek istediğinizi doğru anlamışımdır.

Tekrar konuya dönersek, galiba power ledlerin çalışabilmesi için akımın sürekli aynı değerde olması lazımmış eğer aynı değerde tutulmazsa ledlerin ömrü çok kısalabiliyormuş. Ve bu akımın düzenlenmesi için led driver isimli bir parçanın electronic transformer yerine takılması gerekiyormuş ama benim sorum şu; acaba bu parça smd ledler için de gereklimidir. ya da gerekli olsa bile -bu adamlar bu ürünü ac için üretmişler- kendileri led devresi içine akım doğrultucu yerleştirmişler midir?

Smd ledler,normal bir led yapısındadır,ama yalnızca yüzey teknolojisi ile,tıpkı smd dirençler gibi yüzeye lehimlenip üretilmişlerdir.Besleme şeklinde ise yalnızca gerilim kontrollü olarak,(Yani sabit bir 12 volt dc.nin değişmeden uygulanması) çalışacaklardır.Power ledlerde ise dediğiniz gibi akım kontrolünün sağlanması,belirli sabit bir akımın led içinden akması güvenli çalışma ve uzun ömür garantisi için gerekmekte.Eğer seçtiğiniz smd led,ayrıca ac ile de uyumlu çalışacak,kendi içindeki bir dc. doğrultması ve regülesi de mevcutsa,(Linkinde de 12 volt ac,dc diye özellikle de belirtilmiş) halojen ampülün yerine de rahatlıkla,12 volt ac.'de de kullanılabilir.

Sözünü ettiğiniz özel tasarımla üretilmiş "led driver" adlı parça ise,yalnızca power ledler için,power ledin fazla ısınmadan,uzun ömürlü ve bozulmadan garantili olarak çalışabilmesi amacıyla gereklidir,smd ledlerle ise gerekli değildir.

Sonuç olarak ;

Normal ledler,smd ledler----yalnızca gerilim kontrollü(Sabit voltajda);
Power ledler----yalnızca akım kontrollü (Sabit akımda) bozulmadan çalışıp hizmet verebilirler.

Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Led ampulün linki:
New G4 5050 SMD 18 LED Warm White 180 200LUMEN LED Light Bulb AC DC 12V 2 2 5W | eBay

Led Ampul

Yukarıdaki LED ürünü zaten direk halojen yerine takılmak üzere tasarlanmış. gayet ucuz bir ürün olduğu belli.

direk ahalojenlerin yerine kullanabilirsiniz. ekstra bir adaptöre gerek yok (akım doğrultucu transformatörün içinde olması gerekiyor, emin olmadığım tek nokta burası)

Kaliteli G4 ampullerin zaten doğrultucu ve sürücü devresi üzerlerinde oluyor, direk AC/DC 12V vermek yeterli...

Normal ledler,smd ledler----yalnızca gerilim kontrollü(Sabit voltajda);
Power ledler----yalnızca akım kontrollü (Sabit akımda) bozulmadan çalışıp hizmet verebilirler.

Bi düzeltme yapayım esasen ledlerin tamamı sabit akımda çalışır, SMD ledlerin sabit voltajda çalışmasını sebebi ısınmanın az olması yüzünden iç dirençlerinin fazla değişmeden gerilim bölücü dirençle kullanmaya daha uygun olmaları, yani power ledlerde 350mA, 500mA vs. gibi sabit akımlar 20mA, 30mA, 60mA şeklinde SMD ledlerde de mevcut...

g4-10.jpg

Kaliteli G4 ampullerin zaten doğrultucu ve sürücü devresi üzerlerinde oluyor, direk AC/DC 12V vermek yeterli...

Bi düzeltme yapayım esasen ledlerin tamamı sabit akımda çalışır, SMD ledlerin sabit voltajda çalışmasını sebebi ısınmanın az olması yüzünden iç dirençlerinin fazla değişmeden gerilim bölücü dirençle kullanmaya daha uygun olmaları, yani power ledlerde 350mA, 500mA vs. gibi sabit akımlar 20mA, 30mA, 60mA şeklinde SMD ledlerde de mevcut...

g4-10.jpg

Normal ledlerin bir dirençle sabit voltajda çalışmasında az çok bir toleransı bulunur.Örneğin 12 voltta 1 k.lık dirençle yanan lede siz 12 yerine 14 volt verseniz de bozulma durumu gerçekleşmez.Ama voltajın,bu ayni dirençli sisteme çok fazla verilmesinde 20-40 volt dc. gibi,normal ledin çekmesi gereken 20 mA sınırını geçip,40-50 mA'e gelebileceğinden,bozulma ayni sizin de ifadenizdeki gibi, ısınma olayı sonucunda,galyum arsenitin özel yapısının,kimyasal yapısının bozulmasıyla bu durum gerçekleşmiş olur.Smd ledlerde de,bu çalışma sırasındaki tolerans durumu,yine ayni normal ledlerdeki gibidir.(Bir diğer sebebi de,sizin de dediğiniz gibi,nizami çalışırken çok az ısınmasıdır)

Halbuki power ledlerde daha sıkı hesaplanan özel bir çalışma durumu vardır ve akım toleransları ise,adeta hiç yok gibidir.Çok küçük bir akım değişikliği,artması,dalgalanması,değişimi,ısının aşırı artarak,power ledin daha fazla akım çekmesine ve ledin daha da aşırı ısınıp yanmasıyla sonlanmasına neden olacaktır.Bu nedenle verilen akım,tam istediği,çalışması için gereken kadar olmak ve hesaplanmak zorundadır,başka yolu yoktur,yani çok dikkatli beslenmeleri gereklidir.Ya geliştirilmiş özel sürücü driver'larla,ya da SMPS'lerle(Sabit akım ve sabit voltajı devamlı verebildiklerinden),içinden geçecek akım miktarı çok ince olarak hesaplanarak ve power led başına(Led rengine,üretici firmasının tavsiye ettiği çalıştırma voltaj değerlerine göre de uygulanacak olan karekteristik,uygun bir voltajla) geçecek akım şiddeti(350 mA,700 mA,1050 mA gibi) belirli,değişmeyen bu sabit voltaj altında,power lede uygulanmak suretiyle,bozulmadan ve garantili olarak uzun sürelerde çalışmaları söz konusu olabilecektir.Kolay gelsin.

Sn.dexxen;normal ledlerde neden gerilim,power ledlerde neden akım kontrolü geçerlidir,prensip olarak bunu açıklamaya çalışayım.

Biz,normal bir lede bir sınırlayıcı direnç üzerinden belirli sabit bir gerilim uyguladığımızda,dirençten gerilimin bir fonksiyonu olarak,yine sabit bir akım geçer.Çok büyük direnç değerlerinde bu geçen akım miktarı da sabit olarak kabul edilemez.Dirençten ohm kanununa göre;

I=V/R I=12 volt/1 kohm I=12/0.001 I=0.012 A, yani 12 mA’lik sınırlanmış bir led akımı geçer.15-20 mA’le sınırlı voltajda çalışması gereken bir led türü için,bu değer yeteri kadar koruyucu ve garantili çalışmayı da sağlar.Ancak besleme kaynağından led için bunu sağlarken led-direnç seri bağlantısı ile, yalnızca belirli bir voltaj değerinde,gerilimin bir fonksiyonu olarak bu sabit akım değerini dolaylı yoldan sağlamış oluruz.Bizim genel amacımız akım kontrolü olmamıştır,yalnızca gerilimi kontrol ettik.

Benzetmek gerekirse,flamanlı bir lambaya,bir rezistansa da akım kontrolüuygulamayız,Şebeke voltajını uygularız ve bu voltajda bu elemanların direnç öğelerinden belirli,sabit bir akım geçmiş olur.110 watt.lık lambadan I=110/220 I=0.5 A akım geçer.Bu akım voltajın bir yine dolaylı fonksiyonudur,biz bu akımın kontrolünü ayrıca sağlamadık,yalnızca gerilimi kontrol ettik,220 volt ac’yi uygulayıp verdik.

Power ledlerin akım kontrolünü kaynak akımının kontrolüne de benzetebiliriz.Belirli bir kaynak akımında,elektrotla parça kaynatma işlemini,daha yüksek akım kontrollerinde ise,parçaların kesilmesi,delik açılması,vb. farklı işlevlerini gerçekleştirir.Bir power lede sabit bir gerilimde direnç-power led uygulamasıyla örneğin içinden 350 mA’lik sabit akımı direk olarak,yüksek amperli besleme kaynağımızdan veremeyiz.Bu akımı ancak gruplar ve sıralar halinde oluşturduğumuz power ledlere,6 adet seri, watt’lık power ledle, paralel grup olarak oluşturulan 3’lü gruba,elimizdeki sürücü 1050 mA ve 24 volt sabit bir SMPS ise verebiliriz.Akım ve voltaj bülümünün tam olarak sağlandığı bu grubu,araya direnç koymadan da bazı özel oluşturulma durumlarında,direk power led driver’la irtibatlandırıp çalıştırabiliriz.

12 volt 100 amperlik bir aküden 100 amper taşıyan kablo ile 1k’lık dirençle seri bağlı lede akım uyguladığımızda,dirençten sınırlı olarak yalnızca 12 mA akar,100 amperi de uygun olarak 12 voltla birlikte uygulamamıza rağmen,12 voltun direnç üzerindeki dolaylı etkisi(Ohm yasası) nedeniyle sabit bir akım akar.Burada,kontrol yalnızca gerilimle olmuştur.Gerilim dolaylı akımın geçmesine sebeptir,ama akım kontrolü direk olarak hedeflenmemiştir.Ayni dirençten daha yüksek gerilimler geçtiğinde,direncin lineer olarak akımı da doğrudan arttırması neticesinde,dirençten geçen yüksek akım ledi bozacaktır.

12 volt 100 amperlik ayni akım taşıyan kabloyu,direk olarak power lede uygulamamız ise mümkün değildir.Dirençten geçirip de gerilimin bir fonksiyonu olarak oluşan akım değerini,power lede uygulayamayız,özel sürürcü devreleri veya SMPS’lerle akımın sınırlanmış belirli bir voltajdaki değerini bu power ledlere verebiliriz.Bu yapılan işlem de “akım kontrolü” nden başka bir olay değildir bilindiği gibi.Normal ledlere uygulanan belirli voltajda,belirli dirençle sağlanan,dolaylı yoldan sağlanabilen bu akım kontrolünü burada uygulayamıyoruz,hiçbir işe yaramıyor.Kolay gelsin.

Sn Binbaşı, mutabığız konuda...

İyi çalışmalar...

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri