Güneş Paneli Akü Şarj Hesaplama

slm ustat bende 150 vatlık panel var aku ise 80 amperdir bunu kac saat de dolup yapar

az evel yamışdım bende 80 amper aku var ve solar panel ise 150 sarj kontrol cihazı ise 10 amper dir bunu kac saat de dolum yapar

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
az evel yamışdım bende 80 amper aku var ve solar panel ise 150 sarj kontrol cihazı ise 10 amper dir bunu kac saat de dolum yapar
paneliniz kaç volt kaç amper. akünüz 12 mi 24 voltmu. şarz kontrol cihazı mppt özelliklimi. Bunları da söylerseniz cevap verelim.

Saatte tam güneşi dik gördüğünde 8 amper verir panelin buna göre 10 saatte dolar yani 2 günde rahat doldurur bu aylarda tam boş aküyü

12 volt 40 amper jel akü 40 watt polokristal panel+20a akü şarj kontrol cihazım var . akü mü panel ve şarj kontrol cihazı ile ne kadar sürede doldurabilirim

panel Isc akımı 2 amper olsa. 20 tam güneşli saatte dolurursunuz ortalama. yazın yaklaşık 4 gün kışın biraz daha fazla sürer.
Eğer akü boşsa.

Arkadaşlar;

1 adet 12V 20ah jel akü (sonradan 1 akü daha eklemeyi düşünüyorum aynısından)
1 adet 30A Mppt Solar Kontrol Cihazı 12V-24V (daha verimli çalıştığı için MPPT seçtim, 2 adet aynı aküden olsa yani toplam 40A olunca sorun olur mu?)
Monokristal Güneş Paneli Solar 25 W (12V 20ah akü için uygun olurmu, sonradan 1 akü daha eklenebilir)
Modifiye Sinüs Inverter 12V 600W (bi gün lazım olur diye :) )

Bu malzemeleri kutu içine toplayıp (çanta gibi) birleştirmek istiyorum. Dışarı koyup dolduktan sonra evdeki led lambaları yakmak için böyle bişey düşündüm. Daha önce 12V 20ah akü ile 2 adet 5m'lik şerit led'i rahat 8 gün kesintisiz kullandım. Yorumunuz nedir bilen arkadaşlar tavsiyelerinize ihtiyacım var.

İlk sorudaki şarj cihazının kapasitesi ile akü kapasitesini karıştırmayın. 30A şarj cihazı normalde teorik olarak 300Ah akü kapasitesini rahatlıkla besler. Çünkü kurşun tabanlı akülerin sağlıklı şarj akımı kapasitelerinin genel olarak onda biri akımla olmalıdır. Yeni teknoloji ile bu akım daha yukarılara çıkabilmektedir. 40Ah aküyü bu hesaba göre en fazla 4Ah akımla şarj etmelisiniz.

Panel seçiminde ise yıllık ortalama 5 saat güneşlenmeye göre seçim yapmak lazım. Kış aylarında daha az yaz aylarında ise daha fazla saat güneşlenme olacaktır. 5 saat ortalama ile 24Wh panel teorik olarak günde 125Wh enerji üretir. O da 10Ah (P=I*V dan) eder. 20Ah akü için yeterlidir. Çünkü 5 saate bölünce saatte 2A akım eder o da 20Ah'lık akünün teorik yüzde 10 şarj akımına eşittir.

İlave; 20Ah akü için 10A akım yarısı kadar görünse de kapasitesinin yüzde 10'u akımla sağlıklı olarak o kadar dolar. Jel aküler yüzde 80'e kadar deşarj dolaysıyla o kadar da şarj edilebilirler.

İnvertörü bu kapasitede önermiyorum. Çok kısa sürelerde kullanmak mümkün olsa da aküleri kısa sürede sömürecektir. Bendeki 60Ah akü için 300watt tam sinüs invertörü gerektiğinde kısa süreli açıyorum. Genelde şarj cihazı çıkışındaki DC12V'u kullanıyorum. Böylece akü voltajı belli bir değerin altına düşünce aküyü koruma amaçlı devreyi kesebiliyor.

Son düzenleme:
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok eşekkür ederim.

1 adet 12V 20ah jel akü
1 adet 30A PWM Solar Kontrol Cihazı 12V-24V

Monokristal Güneş Paneli Solar 25 W

Aküyü bu 30A PWM cihaz ile bağlasam sorun olur mu? (MPPT pahalı olduğu için PWM olarak değiştiyiyorum) akım değerini aküye göre kendi otomatik belirliyormu. Bu sistemi kullanabilir miyim :)

Hayır, bir sorun olmaz. 12-24 volt PWM solar reg. lü panelden 30 A'ya kadar çıkıp da reg. e gelen akımları aküye vermeden önce çok düzgün olarak regüle edebilir, ancak 30 A'dan daha yüksek amper değerlerini taşıyıp reg. edemez. Panel çıkışı 30 A'yı geçerse 40-50 A'lıkları düşünmek gerekecektir. Sadece 25 watt'lık solar panel 'in I max solar panel çıkış akımı için 10 A lik bir reg. de bu reg. görevini kolayca yapabilir. İleride 30 A'ya veya 50 A'ya kadar akım üretebilecek panellerle (sistemlerle) mevcut sistemi ilerde büyütmeyi düşünüyorsanız daha yüksek amperli regülatörleri bu nedenle seçebilirsiniz.

Asıl sorunuza atfen ; yalnız solar regülatörler değil aslında elektronikte kullanılan tüm regülatörler (Voltaj, ayarlı voltaj veya çıkış gerilimli, vb.) içlerinden geçen akımı (amperi) eksilterek (iç kayıplarla) geçirmiş olur, % 100 olduğu gibi geçiremezler. Aküye gidecek son amper değerini, panelden reg. 'e girip reg.'deki iç kayıplardan sonra arta kalan son akım değeri belirlemiş olur. Bu sözü geçen solar reg.ler akım değerini değil de voltajı regüle edip ayarlayarak aküye son şekliyle, regüleli voltaj şekliyle aküden önce verebilmiş olur, araçlarda şarj dinamosu konjenktörlerinden daha farklı olarak. Onlar ise akünün A-h değerine göre uygulanacak akü şarj amperi değerini otomatik olarak ayarlar, sözünü ettiğiniz gibi. Solar reg.lerin ise takılan akünün 12-24 vb. değişik olan voltunu kendisi algılayıp şarj voltajını otomatik belirleyebilme özellikleri bulunabilir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
merhaba bende bir soru sormak isterim 400 wp 455 wp paneller acık devre akımları 400 wp 49.17 v maximum akım nominal gerilim 41.54 v kısa devre akımı 10.31 A anma akımı 9,78 A bu panel ile pwm sarj kontrol ile 12 v akü sarjı yapabilirmiyiz degerler ne olur yani 14.4 v 9.78 a olur yoksa pwm az da olsa amperi yükseltirmi mppt ile sarj edersek tahminimce 14.4 v ve amperi pwm den daha yüksek olur sanırım ayrıca 48v 400 ah akü gurubu olustursam 19.200 watt güc / 2 9600 watt yani aküler yarı seviye düşer 10.000 ila 12.000 watt gün tüketimim ev için olaki bulut var güneş yok üretim az yada yok 2 gün dayanır yada 1.5 gün aküleri doldurmam için aynı gün dolmalı ki güneş gittiğinde akşam kullanmaya devam edelim 3000 wp panel 400wp dan 8 panel 3200 wp 4 saat güneş olsa ortalama 12800 watt güç eder panelleri nasıl baglamalı ve kac amper cihaz almalı 5 kw inverter yeterli olur sanırım 220 için
birde akıllı inverterler var 3 kva 3750 va 3000 watt tam sinüs yazıyor baslıgında akü voltajı 24 vdc aşırı yük koruması 30 vdc solar sarj akımı 50 a acık devre gerilimi 60 vdc yazmıs satıcı bu 400 wp panelden 3000/400=7.5 panel cıkıyor 7 panel diyelim 2800 w seri 2 panel baglarsam acık devre akımını asıyor sanırım mecburen paralel mi baglarım 7 panel paralel baglasam akım 72.17 a oluyor sarj 50 a idi 50/10.31=4,8496 cıkıyor 4 panel koysak bu sefer 1600 w yapıyor bu cihaz 3000 w degilmiydi bu iş nasıl oluyor yada bu hesap nasıl cıkıyor bunu anlayamadım bir de kopyala yapıstır yapıyorum

5000 WATT 48 VOLT AKILLI İNVERTER (5 K SOLAR OFF-GRİD V- INVERTER) 5000 Watt 48 VDC Tam Sinüs İnverter + 50A Charger

Şebeke veya Jeneratör Giriş Voltajı: 90-280VAC 50/60Hz (otomatik algılama) - Ayarlanabilir çıkış voltajı
Ayarlanabilir Akü Şarj Gücü: 48 Volt 50 Amper (max.)
PWM Charger (Şarj Regülatörü) : 50 Amper 48 VDC
Giriş gücü: 1200 W Güneş Paneli ve 220V Şebeke veya Jeneratör girişi
şimdi başlıkda 5000w yazıyor panel girisi 1200 w diyor bu nasıl oluyor 5000 w degilmi bu cihaz 50 amper sarj cihazı diyor 400 wp den 4 paralel yapsak 50 amperi bulmuyor 10.31 a* 4 =41,24 a ama 4 panel de 1600 w ediyor 1200 w den buyuk 5000 w den ise cok küçük ben neleri yanlış anlamışım da boyle oluyor hesaplarım tutmuyor cevaplarınız için peşinen teşekkürlerimi sunarım saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri