Güneş paneli aküyü şarj etmiyor.

KiyoMizu

Üye
Öncelikle herkese selam.

Teknemde 135W 24V güneş panelim var. İlk önce ucuz olsun diye PWM almıştım fakat aküyü doldurmadı. Deneme amaçlı 12V şarj cihazını panel girişine bağlayıp denediğim zaman aküyü doldurmaya başladı. Bir süredir arabadaki akü ile değiştirerek kullanıyordum geçenlerde kontrol ettiğim zaman oksitlenme yaptığını gördüm yeni MPPT aldım. Bağladığım zaman ekranda MPPT'den aküye hiç akım gitmediğini gördüm. Sorunu çözemedim. Akü Jel 65Amp, MPPT 20Amp, Panel 135Wp 24,05Voc Imp 6,5A.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhabalar.
Güneş panelinin kablo konnektör vs bağlantı ekipmanların kontrol edilmeli.
Önce şarj kontrol cihazı ile akü bağlantısı yapılıp daha sonra güneş paneli bağlantısı yapılarak deneme yapalım.

Bağlantı sıralamasını söylediğiniz gibi yapıyorum önce akü sonra panel. Birkaç güne tekrar gideceğim o zaman panel altındaki kutuda 2 adet diyot var onları da kontrol etmeyi düşünüyorum ama panelin kablo ucundan ölçüm yapmıştım 24V geliyordu hiç bir yere bağlı değilken. Şarj kontrol cihazında akü dolum hızı 0 görünüyordu.

Bağlantı sıralamasını söylediğiniz gibi yapıyorum önce akü sonra panel. Birkaç güne tekrar gideceğim o zaman panel altındaki kutuda 2 adet diyot var onları da kontrol etmeyi düşünüyorum ama panelin kablo ucundan ölçüm yapmıştım 24V geliyordu hiç bir yere bağlı değilken. Şarj kontrol cihazında akü dolum hızı 0 görünüyordu.
blob1475282919790.jpg

Gel akü 24 volt ise şarj voltajı 24 volttan yüksek olması lazım.
Ortam sıcaklığına göre değişiyor.
Sürekli bağlı ise float voltajına göre ayarlayın.
12 volt imiş. Yanlış anlamışım.
Elle float voltajı ayarlanabiliyor. Çizelgeye göre düşükse yükseltin.

Son düzenleme:
Ekli dosyayı görüntüle 105838
Gel akü 24 volt ise şarj voltajı 24 volttan yüksek olması lazım.
Ortam sıcaklığına göre değişiyor.
Sürekli bağlı ise float voltajına göre ayarlayın.
Tablo için teşekkürler. Akü 12V mppt ayarlarına girip başka yerde gördüğüm buna benzer voltaj ayarlarını yapmıştım ama ekranında şarj hızı 0 amp 0 volt gösteriyordu.

Tablo için teşekkürler. Akü 12V mppt ayarlarına girip başka yerde gördüğüm buna benzer voltaj ayarlarını yapmıştım ama ekranında şarj hızı 0 amp 0 volt gösteriyordu.
Yeni aldıysanız geri iade edin.
Benimde telefon şarj kısmı çalışmıyordu. 5 volttan düşük çıkış alıyorum.
İçinde ayar kısmıda yok. Zamanında iade edemeyince elimde kaldı.

Yeni aldıysanız geri iade edin.
Benimde telefon şarj kısmı çalışmıyordu. 5 volttan düşük çıkış alıyorum.
İçinde ayar kısmıda yok. Zamanında iade edemeyince elimde kaldı.
Bu hafta başka panel denemeye çalışacağım ona göre iadesini yaparım geç olmadan. Burada pek tanıdığım yok ama şansımı deneyeceğim. Başta ucuz olan pwm de aynı sorun yaşayınca panelden de şüpheleniyorum.

Bu sistemlerde çok değişik şeyler görüyoruz ister istemez.
Panelden gelen kablolardan gerilim ölçümü yapıldığı zaman tam kapasite voltaj değeri görürken,
Oksitlenmeden kaynaklı sıfır akım değeri var mesela.
Mutlaka gerilim ve akım ölçümü yapmak gerekir sağlıklı çözüme kavuşması için

Ölçü aletini 10A kademesine alıp panelin açık devre akımını da ölçün. Ölçü aletini çok tutmayın ama! Gerilim okunuyorsa aküyü şarj da edebilmeli, tabi şarj cihazında sorun yoksa. Ayrıca akü tam dolu olabilir, şarjı kesme voltajını kontrol edin. 12 volt bir led ya da araba ampulu bulup akü ile yanıp yanmadığı da kontrol edilebilir. Panele gölge düşmemeli.

Bu sistemlerde çok değişik şeyler görüyoruz ister istemez.
Panelden gelen kablolardan gerilim ölçümü yapıldığı zaman tam kapasite voltaj değeri görürken,
Oksitlenmeden kaynaklı sıfır akım değeri var mesela.
Mutlaka gerilim ve akım ölçümü yapmak gerekir sağlıklı çözüme kavuşması için
İlk defa kullanmaya çalışıyorum güneş enerjili sistemi. Tekneyi 2. el almıştım panel üzerindeydi gözüme çarpan bir şey yoktu ama dediğiniz gibi oksitlenme ihtimaline karşı kablo sistemini gözden geçireyim. Teşekkürler.
Ölçü aletini 10A kademesine alıp panelin açık devre akımını da ölçün. Ölçü aletini çok tutmayın ama! Gerilim okunuyorsa aküyü şarj da edebilmeli, tabi şarj cihazında sorun yoksa. Ayrıca akü tam dolu olabilir, şarjı kesme voltajını kontrol edin. 12 volt bir led ya da araba ampulu bulup akü ile yanıp yanmadığı da kontrol edilebilir. Panele gölge düşmemeli.
Voltajını ölçmüştüm ama akımı ölçmek aklıma gelmedi o zaman. Akü sanal çapa bağlı kullandım 11,8volt civarlarında yine şarj etmemişti.
şarjı kesme voltajını
Buna bir göz atarım tekrar. Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri