Enerjiyi hangi şekilde beslemek avantajlı?

bana kalırsa şekildeki gibi 3 katlı 3 ev düşündüğümüzde evlerin (monofaze için) sırasıyla RRR SSS TTT yada RST RST RST olarak beslenmesi arasında bir fark yok.sonuç olarak iki durumdada r hattı kopsa yada nötr kopsa 3 binada etkilenecek.ama çevremde RRR SSS TTT besleme daha avantajlı diye söyleniyor.birşey olduğunda binaya daireler sırasıyla RST bağlanmış olsaydı ve r kopsaydı s ve t olan daireler iki faz arasına kalırdı ama RRR SSS TTT olsaydı sadece r hattı gider diğer evlere birşey olmaz deniliyor.bu bana saçma geliyor yanlış mı düşünüyorum?tamam bir bina etkilenmez r gider ama diğer binalar yine bu işten etkilenmeyecekmi sonuçta aynı panodan enerji alıyorlar en nihayetinde ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bana kalırsa şekildeki gibi 3 katlı 3 ev düşündüğümüzde evlerin (monofaze için) sırasıyla RRR SSS TTT yada RST RST RST olarak beslenmesi arasında bir fark yok.sonuç olarak iki durumdada r hattı kopsa yada nötr kopsa 3 binada etkilenecek.ama çevremde RRR SSS TTT besleme daha avantajlı diye söyleniyor.birşey olduğunda binaya daireler sırasıyla RST bağlanmış olsaydı ve r kopsaydı s ve t olan daireler iki faz arasına kalırdı ama RRR SSS TTT olsaydı sadece r hattı gider diğer evlere birşey olmaz deniliyor.bu bana saçma geliyor yanlış mı düşünüyorum?tamam bir bina etkilenmez r gider ama diğer binalar yine bu işten etkilenmeyecekmi sonuçta aynı panodan enerji alıyorlar en nihayetinde ?

Arkadaşım Fazın kopmasıyla nötr hattının kopması farklı şeyler sen hala olayı anlayamadın.Faz koparsa o faza bağlı abonelerin enerjisi kesilir cihazlar zarar görmez ama nötr koparsa 3 fazda da yük olduğundan yükten dönen enerji r-s-t fazından gelen akımlar yani 220-380 arası bir voltaja maruz kalır (cihazların empedansına bağlı olarak ) artı şunu ilave edeyim binalar arası mesafe uzayınca gerilim düşümü de farklı çıkacak abonelerde farklı gerilimler göreceksin

fazın biri koparsa dengesizlik oluşmazmı yani? 3 faz vektörel olarak 120 derece açı farkıyla dağılmıyormu yıldız şeklinde?bu fazlardan biri mesela r koparsa diğer iki faz s ve t de bağlı olan yerlerin gerilimi değişmeyecekmi?ben faz kopmasıyla nötr kopmasının aynı şey olmadığını biliyorum tamam nötr kopmasında yüke göre gerilimler dağılacak. fazlardan biri kopuncada kopan faza düşen gerilim sıfır olur peki diğer iki faz-nötr faz-faz gerilimleri ne olur gene 220 ye 380 mi kalır?

Son düzenleme:
fazın biri koparsa dengesizlik oluşmazmı yani? 3 faz vektörel olarak 120 derece açı farkıyla dağılmıyormu yıldız şeklinde?bu fazlardan biri mesela r koparsa diğer iki faz s ve t de bağlı olan yerlerin gerilimi değişmeyecekmi?ben faz kopmasıyla nötr kopmasının aynı şey olmadığını biliyorum tamam nötr kopmasında yüke göre gerilimler dağılacak. fazlardan biri kopuncada kopan faza düşen gerilim sıfır olur peki diğer iki faz-nötr faz-faz gerilimleri ne olur gene 220 ye 380 mi kalır?

Fazlardan biri koparsa trafo nötüründen geçen dengesizlik akımı artar.Bu artış diğer enerjili aboneler için bir olumsuzluk teşkil etmez çünkü aboneler 1 fazlı olduğundan sıkıntı çıkmayacaktır.Sizin kafanızı karıştıran durum şundan kaynaklanıyor ; çalışma rejimi 3 fazlı bir cihaz olursa motor,transformatör, 3 fazlı ısıtıcılar bu tip cihazlarda fazın biri eksik olduğunda fazlar 3 fazlı dengeli yani 120 derece açıyla yerleştirilidiğinden tam güçte çalışamayacaklardır.Eğer bu motorlarda meydana gelirse koruması yoksa motor yanacaktır eğer bir transformatör og. tarafında 2 faza kalırsa sekonder kısmında 1 fazı tam olarak diğer iki fazı 220 voltun çok altında verecektir.Fazın kopmasını sekonder kısmında incelersek bina girişinden koptuğunu varsayalım oluşacak tek olumsuzluk dengesiz yüklenme olacaktır.Buda sadece nötrden geçen dengesizlik akımının artmasına neden olacaktır.Bununda aboneler yönünden sakıncası yoktur çünkü trafolardaki dengesizlik akımı her zaman vardır ve hiçbir zaman yükler dengeli değildir.Kalan 2 fazın akımları ne kadar da dengesiz olsa hiçbir zaman 2 faz akımının toplamına ulaşmaz ve bildiğimiz gibi vektörel toplamına eşit olur.

anladım hocam fazın biri koparsa da kalan fazllar için faz nötr gerilimleri aynı 220 v kalıyor ozaman

Çizimdeki temsili bina uzaklıklarına takılmayın panoyu ortada binaları eşit uzaklıkta var sayın. (Mesafe ve gerilim düşümü hesabı açısından)

Yönetmelikte "İki den fazla bağımsız bölüm varsa trifaze beslenir" der diye hatırlıyorum. Teknik açıdan konuyu ele alıyor isek bu da çok önemli değil.

Asıl teknik konu: Bir binaya tek faz verirseniz Üç dairenin gidiş yada dönüş akımların toplamı kadar nötr kablosu çekmeniz gerekir. Üç faz verirseniz bir dairenin ki kadar nötr kablosu çekerseniz yeterlidir. Örneğin her daire için 6 lık kablo hesapladınız 1 faz beslemede dönüş 18 lik kablo yada 3 tane 2x6 lık kablo olamalıdır. 3 faz beslemede 4x6 kablo yeterlidir.

Buradan 3 fazlı beslenmesi gerektiği ve 3 fazlı beslemenin, vektörel toplamların önemi ortaya çıkar.

o dediğiniz doğru ama mevcut uygulamalar böyle değil.maliyette sıkıntı oluyor bu konuda
Arkadas, sende fikir önerıye bahane buluyorsun. <ne kadar çözum bulunursa bulunsun, aksi fikir uygulama her zaman meydana gelebilir. Önce teknık, sonra ımkan uygulamaya çalışacaksın.Sem bır karara varmıssın zaten onay beklıyorsun..

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri