Elektrik tesisat projeciliği staj

Sizce hangi tip firmada yapılan staj daha faydalı olur?

• Kullanılan toplam oy
    5
Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim. Şuan dönem bitmeden hem ortama adaptasyon sürecini atlatmak hem de staj başladığında işi az çok öğrenmiş olmak için staj yapacağım firmaya gidip gelmek de istiyorum. Fakat ilk staj için ne tür bir firma seçeceğime dair kafam çok karışık

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim. Şuan dönem bitmeden hem ortama adaptasyon sürecini atlatmak hem de staj başladığında işi az çok öğrenmiş olmak için staj yapacağım firmaya gidip gelmek de istiyorum. Fakat ilk staj için ne tür bir firma seçeceğime dair kafam çok karışık

Dediğim gibi hem 34,5kV'a kadar yüksek gerilim hem kuvvetli akım hem zayıf akım komple bina tesisat işleri yapan geniş bir alanda iş yapan firma olmalı. Projecilikte kuvvetli akım zayıf akım ayrımı olmaz.

Hatırlatma;
Elektrik Mühendislerinin alçak gerilim, orta gerilim ve yüksek gerilim projelerine imza atma yetkisi vardır. Elektrik-Elektronik mühendislerinin OG ve YG projelerine imza atabilmeleri için mezun olduktan sonra “yüksek gerilim tekniği”, “elektrik makinaları”, “elektrik tesisleri” derslerini, bu dersleri açan üniversitelerden almaları gerekir. Uzaktan eğitim sistemleriyle alınan dersler alınmış sayılmaz.

Benim zamanımda elektrik-elektronik fakültesi yoktu yada hatırlamıyorum, tabiki bu durum iyi değerlendirilmeli ama işveren hiç bir zaman OG-YG proje çizimi ve onayı için birilerini aramak istemez :) işveren her zaman çok fonksiyonlu elemanı sever.

Aslında bu konuda tanıdığım bir projeci kafamı karıştırdı. Nerede, neden staj yapmak istediğine karar ver, bu yerlerin sana katacağı şeyleri öğren sonra başvur dedi. Ne tür farklılıkları vardır pek bir şey bulamayınca buraya yazdım ben de.

İki tür firmayı ayrı ayrı düşünürsek, benim için getirileri, stajdan sonraki kazanımlarım neler olur?

Benim zamanımda elektrik-elektronik fakültesi yoktu yada hatırlamıyorum, tabiki bu durum iyi değerlendirilmeli ama işveren hiç bir zaman OG-YG proje çizimi ve onayı için birilerini aramak istemez :) işveren her zaman çok fonksiyonlu elemanı sever.
Moral Bozmak Değil Niyetim Ama :) ;
Bugün Neredeyse her üniversitede Elektrik-Elektronik Mühendisliği vardır. Her sene mezun olan mühendis sayısı oldukça fazladır. Bu da rekabeti artırır.
Kamu kuruluşlarında çalışmak için(OG, YG konularında ) imza yetkisi problemlidir. Mezun olduktan sonra bu üniversitelerden ek dersler almak gerekir.

Özel sektörde bu alanda çalıştıracak mühendis arayan şirketlerin doğrudan Elektrik Mühendisi tercih ederler.

Yani sen mezuniyetten sonra eğitime devam etmeyeceksen alçak gerilimi tercih et fikrindeyim.

Bu dönemden sonra başka bir üniversiteye, Elektrik mühendisliğine geçmeyi düşünüyorum. (Eğer tavsiyelerinizde bir değişikliğe sebep olacaksa :) )

Moral Bozmak Değil Niyetim Ama :) ;
Bugün Neredeyse her üniversitede Elektrik-Elektronik Mühendisliği vardır. Her sene mezun olan mühendis sayısı oldukça fazladır. Bu da rekabeti artırır.
Kamu kuruluşlarında çalışmak için(OG, YG konularında ) imza yetkisi problemlidir. Mezun olduktan sonra bu üniversitelerden ek dersler almak gerekir.

Özel sektörde bu alanda çalıştıracak mühendis arayan şirketlerin doğrudan Elektrik Mühendisi tercih ederler.

Yani sen mezuniyetten sonra eğitime devam etmeyeceksen alçak gerilimi tercih et fikrindeyim.

Yok kardeş ne moralim bozulacak ben unumu eledim eleğimide asmak üzereyim bundan sonra yetişen nesil düşünsün :)
19 yıllık mühendisim şunu net bir şekilde söylüyorum bırakın elektrik-elektroniği bırakın mekatroniği yani iki ana dal birleşimlerini geçtim tek ana dalda mühendisliğe dahi karşıyım nedenini de söyleyeyim piyasada tek ana dalda dahi! mesleğinin hakkını veren mühendis çok az(diğerlerinin lafını bile etmiyorum). Yurt dışı ve işi bilen büyük firmalar bir anadalın içinde yüzlerce dalından kendine lazım olan uzmanları seçip çalıştırmakta. Yani gelecek uzmanlıkta :)

Yok kardeş ne moralim bozulacak ben unumu eledim eleğimide asmak üzereyim bundan sonra yetişen nesil düşünsün :)
19 yıllık mühendisim şunu net bir şekilde söylüyorum bırakın elektrik-elektroniği bırakın mekatroniği yani iki ana dal birleşimlerini geçtim tek ana dalda mühendisliğe dahi karşıyım nedenini de söyleyeyim piyasada tek ana dalda mesleğinin hakkını veren mühendis çok az(diğerlerinin lafını bile etmiyorum). Yurt dışı ve işi bilen büyük firmalar bir anadalın içinde yüzlerde daldan kendine uzman seçip çalıştırmakta. Yani gelecek uzmanlıkta :)
Ben Genç Arkadaşın Moralini Kastettim Sen Alınma :)

Ayrıca Çok Haklısın Sahayı Hiç Görmemiş Çok Sayıda Mühendislerimiz Var.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri