Elektrik tesisat projeciliği staj

Sizce hangi tip firmada yapılan staj daha faydalı olur?

• Kullanılan toplam oy
    5

mber

Üye
Merhabalar,

Elektrik Elektronik mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Allah nasip ederse mezun olduktan sonra elektrik projeciliği yapmak istiyorum. Önümüzdeki yaz stajımız olacak. Bunun için gidebileceğim birkaç firma var. Bu firmalardan bazıları zayıf akım üzerine, bazıları yüksek akım üzerine uzmanlaşmışlar.

Sorum şu; İşi daha iyi öğrenebilmek için hangi tip firmayı tercih etmem daha doğru olur? Bu firmaların ne gibi farklılıkları vardır? Yardımcı olursanız sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Fikirlerinizi söyleseniz, düşünmeme, karar vermeme yardımcı olursunuz. Cevaplarınızı bekliyorum :)

Zayıf Akım Nedir,Yüksek Akım nedir? :)
Alçak Gerilim - 1000v A Kadar.
Orta Gerilim - 1000v - 35000v
Yüksek Gerilim - 35000v - 154000v
Çok Yüksek Gerilim - 154000v ve Üstü

Mesela;
Bina Tesitatı Yapacaksanız Alçak Gerilim
Yada;
Orta Gerilim Trafo Tesisi Yapacaksanız Orta Gerilim

Siz Karar Vereceksiniz Branşınıza
Ben Olsam Alçak Gerilim Seçerdim.
Başarılar.

Bu Arada Zil Telefon ve Buna Benzer Tesisata Zayıf Akım Denir :)

Merhaba bende elektrik-elektronik bölümü lise 2 ögrencisiyim biz de okulda tesisat döşüyoruz bana göre hepside çok eglenceli bana göre farketmez ama karar senin :) birde acaba hangi üniversitede okuyorsunuz

Açıkçası benim şu anda branşıma karar verebilecek kadar bilgim yok, hâlâ araştırma safhasındayım. İstediğim şey staj ortamında projecilik alanında öğrenebileceğim kadar fazla şey öğrenmek. Sizin alçak gerilim tercih etmenizin sebebi nedir?

Sizin alçak gerilim tercih etmenizin sebebi nedir?
Evet Sadece Proje Çizecek Olsaydım Alçak Gerilim Seçerdim.
Çünkü;
Diğerlerine Göre Çok Daha Fazla Uygulama ve İş İmkanı. İnşaat Sektörü İle Beraber Yürür.
Her Yeni Yapının ( Konut İşyeri v.s. ) Alçak Gerilim Elektrik Tesisat Projesine İhtiyacı Vardır.

Not : Sizin Sadece Proje Seçeneğinize Göre Yanıtladım.Neden Sadece Projeye Takılmış Durumdasınız. Bence Elektrik Elektronik Mühendisliği Okuyan Biri Çok Daha Geniş Düşünebilmeli. Mesela Seçenekler Arasına Makina Otomasyonu da Eklemelisin.

Son düzenleme:
Zayıf Akım Nedir,Yüksek Akım nedir? :)
Alçak Gerilim - 1000v A Kadar.
Orta Gerilim - 1000v - 35000v
Yüksek Gerilim - 35000v - 154000v
Çok Yüksek Gerilim - 154000v ve Üstü

Mesela;
Bina Tesitatı Yapacaksanız Alçak Gerilim
Yada;
Orta Gerilim Trafo Tesisi Yapacaksanız Orta Gerilim

Başarılar.
ufak bir duzeltme;
0-1000 v alcak gerilim
1000 v ve ustu yuksek gerilim olarak isimlendiriliyor artik.

Neden Sadece Projeye Takılmış Durumdasınız.

Şöyle ki; oturduğum yerden, beynimi çok yormadan çalışmak istiyorum. Bu konuda düşüncemin biraz sığ olduğunun farkındayım ama bir bayan olarak, mezun olduktan sonra işimizden farklı sorumluluklarımız da olacağından biraz daha rahat bir çalışma alanı olarak görüyorum projeciliği.

Bir bayanın bu meslekte yapabileceği en uygun en temiz iş proje çizme keşif çıkarmadır. Bu hususta bir yandan proje çizme ile kendinizi geliştirirken bir yandan da hem kuvvetli akım hemde zayıf akım işinde belli bir süre tecrübe edinmenizde fayda var. Benim nacizane tavsiyem budur.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,828
Son üye
berkayerdem

Yeni konular

Geri