Elektrik ve elektronik mühendisliği için yüksek gerilim tavsiyelerinize ihtiyaç duyuyorum. SMM, Öğrenmemi önerdiğiniz programlar vs.

Öncelikle merhaba. Elektrik ve elektronik mühendisliği öğrencisiyim. 2. sınıfa henüz geçtim. Mühendisliği DGS ile kazandım. Ön lisans eğitimimi Elektronik Teknolojisi bölümünde tamamladım. Ön lisans eğitimim sürecinde 2. sınıf bahar dönemi boyunca müfredatımız gereği 4 ay boyunca tam zamanlı haftada 5 gün stajda bulundum. Stajımı TAİ de yapma fırsatım oldu. Staj yaptığım süre boyunca görev aldığım birimlerde mühendislerin yaptığı iş hakkında fikir sahibi olabildim. Stajda iken yapmış olduğum gözlemler sonucunda elektronik mühendisliğinin tam olarak bana daha az cazip geldiğinin farkına vardım.

Şimdi biraz tereddütte bulunduğum konudan size bahsetmek istiyorum.

Öncelikle merak ettiğim konu şudur. Ülkemizde bölüm olarak Elektrik ve Elektronik mühendisliği, düz Elektrik mühendisliğine göre çok daha fazla revaçta. Elektrik ve elektronik mühendisliğinden mezun olmuş bir mühendisin SMM belgelerini elde edecek dersleri aldığı takdirde, Elektrik mühendisliğinden mezun olmuş mühendisten imza yetkisi açısından bir eksiği oluyor mu? Elektrik mühendisliği yerine Elektrik ve Elektronik mühendisliğini tercih etmiş olmam iş bulma sürecinde bana bir handikap yaratır mı? Ben elektrik ve elektronik mühendisliğinden mezun olmuş birisi olarak enerji sektöründeki özel şirketlerde ( Enerjisa vs. ) Elektrik mühendisi olarak çalışabilir miyim?

Uzmanlığımı elektrik mühendisliği üzerine kurmak istiyorum. Sektörde kullanılan uygulamalardan hangilerini öğrenim hayatım esnasında öğrenmemin bana işe alım sürecinde faydası olacağını merak ediyorum.

Bu konu hakkında tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum.

EEM olarak tüm elektrik sektörlerinde çalışabilirsiniz. Herhangi bir sorun olmaz. Kaldı ki sadece Elektrik Mühendisi mezun veren üniversitelerin sayısı da az diye biliyorum. Bahsettiğiniz SMM belgeleri için gerekli dersleri alın yeterli.Özellikle elektrik mühendisi isteyen kurum kuruluş var mıdır bakmak lazım.

EEM olarak tüm elektrik sektörlerinde çalışabilirsiniz. Herhangi bir sorun olmaz. Kaldı ki sadece Elektrik Mühendisi mezun veren üniversitelerin sayısı da az diye biliyorum. Bahsettiğiniz SMM belgeleri için gerekli dersleri alın yeterli.Özellikle elektrik mühendisi isteyen kurum kuruluş var mıdır bakmak lazım.
EEM mezunları yüksek gerilim dersleri almıyorlar lisans eğitiminde. Bu nedenle bu fark derslerini vermeden yüksek gerilim işletme sorumluluğu alamazlar .

Elektrik mühendisleri odasından gerekli dersleri öğrenip ,derslerinizi ona göre seçebilirsiniz. 3.ve 4. sınıfta oluyordu sanırım.Yüksek gerilim, elektrik makinaları ve enerji iletim üretim ile ilgili derslerdi diye hatırlıyorum.

İyi akşamlar
Öncelikle eğer enerji şirketlerinde iş yapmayı düşünüyorsan ve elektrik alanına yöneleceksen olmazsa olmaz olan Atilla Yunusoğlu’nun 34.5 kV Enerli Nakil Hatları kitabını kesinlikle temin etmelisin. O kitap sana sadece iletim hatlarını öğrenmek için değil smm oldugunda enh projesi çizerken hep lazım olur. Bir başka tavsiyem iyi bir Autocad bilgisi kazanman lazım. Bunların yanında Excel kullanmayida bilmen gerekir. Çünkü enh projelerinin hesaplarını Excel üzerinden yaparsın. Birde EMO nun sayfasındaki tip projelerini iyice incele ve anlamaya çalış. Benden sana tavsiyelerim bunlar. İyi çalışmalar…

Elektrik mühendisleri odasından gerekli dersleri öğrenip ,derslerinizi ona göre seçebilirsiniz. 3.ve 4. sınıfta oluyordu sanırım.Yüksek gerilim, elektrik makinaları ve enerji iletim üretim ile ilgili derslerdi diye hatırlıyorum.
Evet en az 3 tane fark dersini alındığı takdirde 1kv üstü SMM belgesini alabiliyorum. Bu dersler dediğiniz gibi 3. sınıftan itibaren seçilebiliyor.
İyi akşamlar
Öncelikle eğer enerji şirketlerinde iş yapmayı düşünüyorsan ve elektrik alanına yöneleceksen olmazsa olmaz olan Atilla Yunusoğlu’nun 34.5 kV Enerli Nakil Hatları kitabını kesinlikle temin etmelisin. O kitap sana sadece iletim hatlarını öğrenmek için değil smm oldugunda enh projesi çizerken hep lazım olur. Bir başka tavsiyem iyi bir Autocad bilgisi kazanman lazım. Bunların yanında Excel kullanmayida bilmen gerekir. Çünkü enh projelerinin hesaplarını Excel üzerinden yaparsın. Birde EMO nun sayfasındaki tip projelerini iyice incele ve anlamaya çalış. Benden sana tavsiyelerim bunlar. İyi çalışmalar…
Öncelikle çok teşekkür ediyorum. Bahsetmiş olduğunuz kitabı ilk fırsatta temin edeceğim. AutoCAD için önerebileceğiniz bir kaynak veya eğitim var mı acaba ?

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri