Elektrik elektronik mühendisliği kariyer seçimi

tndx

Üye
Herkese merhaba. Elektrik elektronik mühendisliği okuyorum ve mezun olmama bir sene kaldı fakat ne yapmak istediğimi tam olarak kestiremiyorum. İlgi alanım daha çok elektroniğe yönelik. Gömülü sistemlerle uğraşmak güzel, ufak tefek projeler yaptım ama iş imkanları sanırsam Türkiye'de pek iç açıcı değil. Yazılıma yönelmeyi de düşündüm, basit düzeyde Python TensorFlow vs öğrendim veri bilimi ve makine öğrenmesi için. Şu an ise iç tesisat projeleri, pano imalatı yapan bir firmada staj yapıyorum ama acayip sıkıcı, ama plc işi de aklımda. Siz olsanız neyi seçerdiniz, tavsiyelerinizi bekliyorum.

Dünyanın en zevkli işi ile uğraşıyorsunuz.
Neyi çok beğendiyseniz o konuda kendinizi geliştirin.
"İş imkanı sınırlı" diye bir şey düşünmeyin. Yeterki işinizi "çok iyi" bilecek kadar kendinizi yetiştirin.
Sakın "bu tür" bir işte para var diye oraya yönelmeyin.
Sıkıntısına dayanamaz sonra "lokantacı, pizzacı" olursunuz.
Bu tür forumlar bir "nimet"tir her aşamada danışabilirsiniz.

Dünyanın en zevkli işi ile uğraşıyorsunuz.
Neyi çok beğendiyseniz o konuda kendinizi geliştirin.
"İş imkanı sınırlı" diye bir şey düşünmeyin. Yeterki işinizi "çok iyi" bilecek kadar kendinizi yetiştirin.
Sakın "bu tür" bir işte para var diye oraya yönelmeyin.
Sıkıntısına dayanamaz sonra "lokantacı, pizzacı" olursunuz.
Bu tür forumlar bir "nimet"tir her aşamada danışabilirsiniz.

Teşekkür ederim, çok doğru söylüyorsunuz. Malum şartlardan dolayı insan ister istemez başkalarının fikirlerini, deneyimlerini de süzgeçten geçirme ihtiyacı duyuyor :)

Altium, Eplan, tia portal bu tool ları acilen ögrenmenizi tavsiye ederim, Bizim bu teknik sahada işi bilen veya öğrenmek işteyen bir gencin işsiz ve parasız kalacagına inanmuyorum. Doğan kuşu yemsiz kalmaz.

Altium, Eplan, tia portal bu tool ları acilen ögrenmenizi tavsiye ederim, Bizim bu teknik sahada işi bilen veya öğrenmek işteyen bir gencin işsiz ve parasız kalacagına inanmuyorum. Doğan kuşu yemsiz kalmaz.

Teşekkür ederim. Peki kesin olarak bir alan seçecek olsaydınız terchiniz ne olurdu?

Benim Elektrik mühendisi olarak 26 senem bitti 27'ye girdim. Oğlum da kısmetse seneye elektrik-elektronik mühendisi olacak.
Sene 1997 üniversitede hocam beni çağırdı Hakan senin PLC ortalaman 97 senden sonra gelenin notu 60 sen PLC üzerinde çalışmalısın dedi beni standart diye bir forklift fabrikasına gönderdi o zamanlar fabrikada S7-200 var herşeyde anlaştık CV'de askerliğimi henüz yapmadığımı görünce adam bozuldu bizim elk mühendisi askere gitti dönmeyecek onun için ihtiyaç duyduk aynı sıkıntıyı birdaha yaşamak istemiyoruz dedi. Hocama geri dönüp de söyleyemedim. O günden bugüne PLC yüzü görmedim 😂
Bu işler kader hayat bir savaş sende savaşcısın diplomanla sadece rütbe alırsın önemli olan silah donanımındır. Hangi alanda savaşacağın meçhul ama sen yine de kendine bir rota çiz.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri