Elektrik Aydınlatma ve Kesintisi Soru

Merhabalar.. Bir havuzlu site düşünün..Akşam etrafındaki sokak lambalarıda yanarken aynı anda havuzun lambası ve sokak lambaları kapanıyor..şalter atmıyor ama.. Bunlar enerjisini nereden alıyor yani hemen nereye bakmamız lazım enerji ordan gelmiyor mu diye? ikincisi kapanma sebebi nedir? ne yapmalıyız yani..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sokak aydınlatma ve havuz aydınlatma besleme aynı yerden enerji alıyorsa, sokak aydınlatmadaki olası kısadevreden dolayı ana şalter(sellektivite hatası da olmalı) veya kaçak akımdan dolayı ana kaçak akım koruma atıyor olabilir(Aydınlatma panosunda kaçak akım koruma yok yada devre dışı edilmiş olabilir).
Sn @silent59'un dediği gibi gözlü bir röle var ise göz sokak aydınlatma ışığını görür kapatır-açar-kapatır-açar...... besleme kısmında gerilim koruma rölesi varsa açabilir. (Bu çok zayıf ihtimal bu tür arızalara çok şahit oldum röle sabaha kadar açar-kapar)

Son düzenleme:
Sokak aydınlatma ve havuz aydınlatma besleme aynı yerden enerji alıyorsa, sokak aydınlatmadaki olası kısadevreden dolayı ana şalter(sellektivite hatası da olmalı) veya kaçak akımdan dolayı ana kaçak akım koruma atıyor olabilir(Aydınlatma panosunda kaçak akım koruma yok yada devre dışı edilmiş olabilir).
Sn @silent59'un dediği gibi gözlü bir röle var ise göz sokak aydınlatma ışığını görür kapatır-açar-kapatır-açar...... besleme kısmında gerilim koruma rölesi varsa açabilir. (Bu çok zayıf ihtimal bu tür arızalara çok şahit oldum röle sabaha kadar açar-kapar)

ama havuzun lambaları otomatik kendisi açılmıyor manuel şekilde.. ama sokak lambası otomatik belli bir saatte kendisi açılıyor

konuya bende dahil oldum..Sokak lambası ve havuz ışığı enerjilerini aydınlatma panosundan mı alıyor.? peki aydınlatma panosu nerden alıyor? bu birbiriyle ilişkilerini bir öğrenemedim ??

ama havuzun lambaları otomatik kendisi açılmıyor manuel şekilde.. ama sokak lambası otomatik belli bir saatte kendisi açılıyor

Biliyorum çok uygulama yaptım. Cevaplarım doğru ve geçerlidir. Sn @Kemalcengiz'in sorusunu bende sordum ama halen cevap alamadık.

Arkadaşlar havuza süpürge yaptıktan sonra motoru durdurdum ters yıkama yapmak için ancak motoru tekrar acmak istediğimde motor ve havuz lambaları birden kesildi şartel atmasıda yok nedeni ne olabilir acaba?

Forum istatistikleri

Konular
128,272
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31
Geri