Elektrik hakkında basit bir soru

berk_kaan

Üye
İyi günler.. Lise bitti elektrikle ilgilenmeye başladım birsey sormak istiyorum. Mesela 40 villa olan bir site var.. O elektrik sitenin yanındaki direklerden mi çekiliyor kablolar yada orda trafo mu var..? Evdeki prizler aydınlatmalar elektronik aletler için gerekli olan enerjiyi nereden alıyor? yada bos bir arazide ev var diyelim o elektrik nerden kablolarla cekiliyor evin içine ve evde nereye bağlanıyor ordaki direklerden mi? İşin mantığını anlamam için ayrıntılı cevaplarsanız sevinirim abiler ???

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
işe başlamadan önce enerji müsaadesi alınıyor. tedaş istenen talep gücüne göre bölgenin mevcut sistemine göz atar. enerjiyi nereden alınacağına ag mi yoksa ogden mi besleneceğini belirten bir yazı gönderir. tedaşın gönderdiği yazıya istinaden proje hazırlanır, işe başlanr.

bu dediklerinin hepsine o bölgedeki "EDAŞ" karar verir
ve konuyla ilgili gerekli bilgileri bölgendeki edaş'ın "Dağıtım Hizmetleri Baş Mühendisi" ne sorabilirsin
adem çelik biraz üstünden geçmiş zaten...

ben onu sormak istemedim. Yani eve gelen elektrik nereden geliyor. O prizler aydınlatmalar o elektriği nereden alıyor? yada sayaca baglanan elektrik kısaca ?

o zaman şöyle diyelim "EDAŞ" lar "TEİAŞ" ların "TM" çıkşlarından elektriği alırlar indirici merkeze sokarlar
oradan 34.500 olarak şebekeler beslenir mahallelerin içinde ihtiyaca göre direk üstü ,kule tipi,köşk tipi,modüler tip, vs... dağıtım trafolarına gider burdan 400 v olarak alıcılara gider yani dağıtım Şebeke direğine baktığında 5 tel görürsün
bunlar 3 ad faz--1 ad nötr--1 ad aydınlatma fazıdır.
ama çoğu yerdede (buyuk sehirlerden bahsediyorum) dagıtım sebeke hattı yer altındadır
belli noktalarda box dediğimiz panolar vardır
şimdi senin soruya gelirsek ;
sayaca bağlanan elektrik ya senın kapının onundeki direkten havai hatla bağlı
yada kapının onundeki box'tan yer altından bağlı
umarım senı ıkna edici olmuştur...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye