Döner tabla

Enkoderlı veya herhangi bir motor kullanmanız hatayı önlemez size gerekli olan bilginin işin üzerinden gelmesi gerekmektedir.Sebebi kısaca şudur,okuduğunuz bilgi hareketin başlangıç noktasındadır sonuç iş üzerindedir,dişlilerde oluşabilecek boşluklar işin yanlış olmasına neden olacaktır.Bu nedenle enkoder bilgisini iş mili üzerinden almanız gerekmektedir.

Saygılar

Encoder bilgisini iş mili üzerinde ne şekilde alabiliriz ? Tam olarak anlamadığım için soruyorum bir örnekle açıklayabilirmisiniz?

Bir kaç önce bir döner tabla yaptık legrand elektrik te!Bu döener tabla start verdiğimizde konum sensörü görene kadar çalışıyordu bu konum sensörü motorun miline bağlı döner tablaya bağlanmıştı.Ve ger start verildiğimde plc ile yazılmış programla kontrol ediliyordu ancak bu tür sistemler de bile hassas lık çok önemli!Bir servo motor hassaslığı olmaz mm olarak mutlaka kaçık olur ve bizim yaptığımız işlemde hassaslık gerektirmiyordu!Eğer sizin işlemde bir kaç mm lik kaçıklık sorun değilse asenkron motor daha ucuz olur ancak hassas olacak diyorsanız servo motor kullanmalısınız!

ustadim polemik yaratmak istemiyorum lutfen beni yanlis anlama, biz zaten asenkron+reduktor+enkoder servodan daha iyi olur demedik servo kadar tabikide hassas olmaz dedik ki ilk mesajimda servo+surucusu+reduktoru+kontrol unitesi dunyanin parasi dedik ki sende ayni seyi dusunuyosun (fanuc orneginde dedigin gibi )

abinin dedigi suydu asenkron motor hassas olmaz diye dusunuyorum servo yada step kullanmak istiyorum bizde ona fikir olarak step olmaz servo dunyanin parasi eger uygun urun secilirse bu is icin asenkron motorda kullanilabilir diye .. yoksa dedigin gibi dunya cnc ureticilerine sen aptalsin niye 4 kullaniyosun senkron motor kullansana diye bisey soz konusu degil amerikayi tabikide yeniden kesfedecek halimiz yok oyle niyetimiz de yok ama mesajimiz oyle anlasilmis herhal affola. saygilarimla abicim lutfen yanlis anlasilmasin yazdiklarim

Encoder bilgisini iş mili üzerinde ne şekilde alabiliriz ? Tam olarak anlamadığım için soruyorum bir örnekle açıklayabilirmisiniz?
Encoder'ı işmiline bağlayabilirsiniz.Ayrıca işmiline fren bağlayıp iş pozisyonunu aldığı zaman kiltleyebilirsiniz.

ustadim polemik yaratmak istemiyorum lutfen beni yanlis anlama, biz zaten asenkron+reduktor+enkoder servodan daha iyi olur demedik servo kadar tabikide hassas olmaz dedik ki ilk mesajimda servo+surucusu+reduktoru+kontrol unitesi dunyanin parasi dedik ki sende ayni seyi dusunuyosun (fanuc orneginde dedigin gibi )

abinin dedigi suydu asenkron motor hassas olmaz diye dusunuyorum servo yada step kullanmak istiyorum bizde ona fikir olarak step olmaz servo dunyanin parasi eger uygun urun secilirse bu is icin asenkron motorda kullanilabilir diye .. yoksa dedigin gibi dunya cnc ureticilerine sen aptalsin niye 4 kullaniyosun senkron motor kullansana diye bisey soz konusu degil amerikayi tabikide yeniden kesfedecek halimiz yok oyle niyetimiz de yok ama mesajimiz oyle anlasilmis herhal affola. saygilarimla abicim lutfen yanlis anlasilmasin yazdiklarim
Bende yazdığım mesajda eğer yapılacak iş çok hassas değilse asenkron motor ve encoder le yapılabilir servo motor için o parayı vermeye gerek yok dedim ama illaki hassas olacaksa o zaman servo düşünülmeli dedim.Şunu kabul etmiyorum ki siz de o konuda bana katılıyorsunuz asenkron motor ve encoder le servo kadar hassas işlem yapılamaz.Bu konuda mutabıkız zaten ben yanlış anlamışım kusura bakma hakını helal et
Bir kaç önce bir döner tabla yaptık legrand elektrik te!Bu döener tabla start verdiğimizde konum sensörü görene kadar çalışıyordu bu konum sensörü motorun miline bağlı döner tablaya bağlanmıştı.Ve ger start verildiğimde plc ile yazılmış programla kontrol ediliyordu ancak bu tür sistemler de bile hassas lık çok önemli!Bir servo motor hassaslığı olmaz mm olarak mutlaka kaçık olur ve bizim yaptığımız işlemde hassaslık gerektirmiyordu!Eğer sizin işlemde bir kaç mm lik kaçıklık sorun değilse asenkron motor daha ucuz olur ancak hassas olacak diyorsanız servo motor kullanmalısınız!

Eger hassasiyet istersen spinea reduktoru onerebilirim

ALE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

CNC kontrol ünitesine gerek yok, çoğu servo sürücüde harici encoder bağlantısı vardır. Eğer 10 birim dön diyorsanız harici encodere bakar, motor üzerindeki encoder sadece hız geri beslemesi olarak kullanılabilir.

Slm. Devir düşük ise örneğin 8-10 d/dk gibi olacak ise size 1,5 kw Frenli bir servo + Sürücüsü yeter Çünki 3 ton yükü kaldırmayacak, olduğu yerde döndürecek. Şayet tablanın yataklamaları baskı rulmanı ile düzgün bir şekilde yapıldı ise elle bile rahatlıkla çevire bilirsiniz motor gücünü biraz yüksek tutuyorum ki kaldırma ve durdurma ve momentini yene bilmesi açısından.
Ayrıca servo için kullanacağınız redüktörün boşluksuz servo redüktör olması gerekir. Diğer aktarma organlarını ise helisel olarak seçmelisiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,958
Son üye
maxicten

Yeni konular

Geri