Döner tabla

M.KOTAN

Üye
Herkese merhaba,
Makinenin hidrolik piston üzerinde el ile manuel dönen tablasını motor yardımıyla otomatik olarak döndürmek istiyorum. Tabla nın yüklü ağırlığı yaklaşık 3 ton civarında fotoğrafını ekte paylaşıyorum. Pistonun tabla gövdesine bağlanan çapı 500mm ben 550 mm çapında helis bir dişliyi ara eleman olarak kullanmayı planlıyorum. Amacım tablayı hatasız olarak net 90 derece ve gerektiğinde kumanda yardımı ile butona basılı tuttuğum sürece döndürebilmek. Redüktörlü asenkron motor ve switchler hata oranı yüksek olabileceği için servo veya step motor kullanmayı planlıyorum. Ancak kaç kw lık bir motor kullanmalıyım bunun hakkında bilgiye ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca farklı fikir ve önerilerede açığım. Herkese iyi çalışmalar.

unnamed.jpg

reduktorlu asenkron motorun hata payi neden yuksek olsun enkoder bagla frenli motor kullan olay bitsin bence daha maliyetsiz olur illada servo kullancam dersen cok guclu bir reduktor baglamalisin servoya alacagin servoda en dusuk 3 kw olmasi lazim oda dunyanin parasi sen en iyisi senkron arti enkodere devam et

ustat bide bu ne makinesi ne yapiliyo bu tablada merak ettim

Mermer köprü kesim makinesi, mermer plakaları ebatlamak ve gönyelemek için kullanılıyor. Farklı işgücü üreten benzer bir makinede asenkron motorlu ve encoderlı bir sistem kullanıyorum kesilecek taş kalınlığı için köprüyü hareket ettiyor ancak onda bile zaman zaman kaçıklık doğabiliyor. Bu makinede ise boyuna kesim yapıldıktan sonra plakaların gönyelenmesi için net 90 derece dönüş sağlamam lazım aksi takdirde ciddi ölçü farklılıkları doğabilir diye düşünüyorum

Enkoderlı veya herhangi bir motor kullanmanız hatayı önlemez size gerekli olan bilginin işin üzerinden gelmesi gerekmektedir.Sebebi kısaca şudur,okuduğunuz bilgi hareketin başlangıç noktasındadır sonuç iş üzerindedir,dişlilerde oluşabilecek boşluklar işin yanlış olmasına neden olacaktır.Bu nedenle enkoder bilgisini iş mili üzerinden almanız gerekmektedir.

Saygılar

Mermer köprü kesim makinesi, mermer plakaları ebatlamak ve gönyelemek için kullanılıyor. Farklı işgücü üreten benzer bir makinede asenkron motorlu ve encoderlı bir sistem kullanıyorum kesilecek taş kalınlığı için köprüyü hareket ettiyor ancak onda bile zaman zaman kaçıklık doğabiliyor. Bu makinede ise boyuna kesim yapıldıktan sonra plakaların gönyelenmesi için net 90 derece dönüş sağlamam lazım aksi takdirde ciddi ölçü farklılıkları doğabilir diye düşünüyorum
Asenkron motorlar hassas ayarlar için uygun değil frenli ve encoderli olsa bile eğer ki hassas ayar yapabilseydiler di asenkron motorla CNC tezgah üreticileri servo motor kullanmazlardı.

İş sadece servo motorla bitmiyor size CNC kontrol ünitesi de lazım bence!Servo motor ve sürücüleri kontrol etsin

Asenkron motorlar hassas ayarlar için uygun değil frenli ve encoderli olsa bile eğer ki hassas ayar yapabilseydiler di asenkron motorla CNC tezgah üreticileri servo motor kullanmazlardı.
olaya sadece cnc uzerinden bakmak yanlis mesela calistigim firmamda bir makine var sunta gonyeleme makinesi adam frenli asenkron motor kullanmis arti enkoder birde cok dusuk devirli reduktor bal gibi olmus yani hassasiyetine gelecek olursak tabiki servo kadar hassas degil disli boslugu ne kadar ise o kadar hassas ki yotubede de reduktorlu dc motorlarla cnc yapan adamlar gordum bulabilirsem paylasirim

olaya sadece cnc uzerinden bakmak yanlis mesela calistigim firmamda bir makine var sunta gonyeleme makinesi adam frenli asenkron motor kullanmis arti enkoder birde cok dusuk devirli reduktor bal gibi olmus yani hassasiyetine gelecek olursak tabiki servo kadar hassas degil disli boslugu ne kadar ise o kadar hassas ki yotubede de reduktorlu dc motorlarla cnc yapan adamlar gordum bulabilirsem paylasirim
Benim demek istediğim şu:Dünya da bir çok firma var CNC imalatı yapan ve bu CNC ler hassas malzeme işlemek için üretiliyor ve hepsi servo motor kullanıyor!Fanuc CNC kontrol ünitesinin takım fiyatını bir araştırın lütfen kaç bin dolara satılıyor adamlar hem japon ya da hemde avrupa şirket kurmuşlar Servo motor ve CNC kontrol üniteleri için madem asenkron motorla veya step motorla bu işler yapılıyor onlar aptal mı sizce binlerce mühendis ve teknisyeni servo için çalıştırıyorlar?Ben ayrıca Kocaeli,Sakarya bölgesinde Leadwell Cnc tezgahlarının satış servis işini yapıyorum bunun yanında üç tane daha marka var dik torna ve kayar otomat olarak ve hepsi servo motor kullanmış neden acaba?Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok!Asenkron motor hassas işler için uygun değil step motor da çok güçlü ve hızlı işler için uygun değil servo motor en düşük hızda da en yüksek hızda da aynı torku verir ve dediğim gibi dünya da bu kadar CNC üreten firma yanılıyor olamaz!

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri