cnc router 60 cm * 60 cm yapmak istiyorum

şahin rulmandaki araba ve raylar çok mu pahalıya geliyor ?

607zz rulmanlar la yapılmış çalışmaları gördüm size danışmak istedim :)

onlara harcayacağın vakti bilgiyi dediğim gibi şahin rulmanın araba ve raylarını al direk
çinden getiriyorlar ama kalitesi baya iyi benim makinede x ve y de 25 lik büyük tip var z de 20 lik dar tip var.

sıkıntısız kullanıyorum senelerdir.

teşekkür ederim Atakan hocam kurcalıyoruz işte :(
basma alanını sadece iki araba kadar değil de plaka boyunca koymak gibi bir manyakça fikre kapıldım kasılma problemini daha hafifletmek adına alt destekli mil lerin lineer rulmanlarındaki boşluk aklımı karıştırdı
alt destekli mil ile bile düzgün işler çıkartıldığını görünce alternatif bakındım

alt destekli mil ve rulmanlar piyasada çin malı ve çok kalitesiz bulunuyor ondan çok fazla boşluklu bence hiç bakmayın dediğimi yapın

şahinden aldığım 20'lik liner rulmanlarda setskur civata yoktu ve çok boşluk vardı ben de el mecbur rulmanları çıkartıp yatakların kenarlarını tek tek delip/kılavuz çekip setskur takarak boşluk sorununu çözdüm, x y 58cm z 10cm çelik şaseli tezgahta gayet güzel oldu, verdiğim para karşılığında beklentilerimi fazlasıyla karşıladı diyebilirim.En azından eksenleri kendi gücümle kontrol ettiğimde esneme veya boşluk hissetmiyorum.
1 sene önce bir arkadaşım için kendisiyle beraber yaptığımız tezgahta şahinin ray ve arabalarını(shn20) kullanmıştık arabaları kızağa geçirip el yordamıyla kontrol ettiğimde hissedilir bir boşluk vardı.o kadar para verilen araba için kabul edilemez bir durum bence.

liner rulman alacaksanız yan tarafında setskur olanlardan alın yoksa benim gibi önünüzdeki 8 rulman için 'rulmanı sök yatak del kılavuz çek setskur tak rulmanı tak' kendinize ekstradan iş çıkartırsınız.
maddi imkanlar el vermiyorsa küçük tezgahlarda tbr/sbr tipi rulman ve alt destekli mil kullanabilirsiniz.araba ve kızak kullanacaksanız hiwin marka ray ve arabalar güzeldir ama kesenin ağzını biraz açmak gerekir.

@guitar91
aldığınız shn20 lik arabaların hepsi mi boşlukluydu ? yok bir tanesi öyle denk geldiyse hem de hissedilebilir cinsten neden geri gönderip değiştirtmediniz ??

20 lik alt destekli veya desteksiz rulmanların ucuzları çin mallarıdır ve çok çok boşlukludur.
hatta elimle denedim sıkıntı yok boşluksuz diyenler daha sonra " yaaa bu işlediğim parça kalitesiz çıkıyor makine düzgün kesmiyor.. neden mm ler uyuşmadı" gibi soruları sordular.

imkanınız varsa bütün arabaları rayların üzerinde komparatör ile deneyin.
elle anlamanız imkansız.

zaten elle boşluk var diyorsanız onu direk çöpe atın..

@guitar91
aldığınız shn20 lik arabaların hepsi mi boşlukluydu ? yok bir tanesi öyle denk geldiyse hem de hissedilebilir cinsten neden geri gönderip değiştirtmediniz ??

20 lik alt destekli veya desteksiz rulmanların ucuzları çin mallarıdır ve çok çok boşlukludur.
hatta elimle denedim sıkıntı yok boşluksuz diyenler daha sonra " yaaa bu işlediğim parça kalitesiz çıkıyor makine düzgün kesmiyor.. neden mm ler uyuşmadı" gibi soruları sordular.

imkanınız varsa bütün arabaları rayların üzerinde komparatör ile deneyin.
elle anlamanız imkansız.

zaten elle boşluk var diyorsanız onu direk çöpe atın..
çoğunda boşluk vardı şöyle ki özellikle ray üzerinde kendi ekseninde döndürmeye çalıştığımda boşluğu hissedebiliyordum belki o zaman şahinin elindeki parti sıkıntılıydı lakin üzerinde çok durmadım, çünkü arkadaş değiştirmemize gerek yok bu kadar boşluk benim için sıkıntı olmaz demişti.biraz da paranın kıymetini bilmeyen birisi.öyle söyleyince ben de üzerinde durmamıştım.6000 tl bütçem olup 1mx1m tezgah yapacak olsam bütçemi biraz daha artırıp hiwin filan kullanırdım kafam da rahat olurdu.

İlk intiba çok önemlidir, sonuç olarak şahinin shn kodlu arabası bir daha içime sinmez.

liner rulmandaki boşluğu almak bir tane setskura bakıyor demir çelik işlenmeyecekse hayli hayli iş görüyor.Kendi tezgahımda kestiğim parçaları dijital kumpasla ölçtüğümde bir sıkıntı görmüyorum,elbette iyi kalite arabayla kıyaslanamaz bile ama fiyatına göre iyi iş görüyor,limitleri fazla zorlanmadığı sürece de ölçüyle ilgili sıkıntı olmaz.

Son düzenleme:
@guitar91
forumda şahin rulmanın o kırmızı arabalarından kullanan çok var hatta belki tek tek yazarlar ve bildiğim kadarıyla kimsenin böyle bir problemi olmadı

şöyle izah edeyim;
ilk önce şahin den 16lık alt destekli mil ve arabalardan aldım. ilk başta iyi boşluksuz ama daha sonra yukarıdaki video gibi ayır cayır sallanıyorlardı millerin üstünde ( o zamanlar şahin rulmanda o kırmızı ray ve arabalar yoktu )
daha sonra forumda birinde kırmızı arabaları gördüğümde direk sordum herhangi bir boşluk var mı en azından elinizle kontrol ettiğinizde aksi eksenlere boşluk gibi..
kimsede böyle bir problem olmadı ve bende o araba ve raylardan aldım.

velhasıl eğer bir probleminiz olduysa direk satıcıya geri göndermeniz gerekirdi ki satıcı da bilsin elindeki parti belki hatalı..
çünkü yanlış yönlendiriyorsunuz insanları.

benim fikrim alt destekli mil ve araba almaktansa şahin rulmandaki en az 20 lik araba ve raylardan alırdım.

not : şahin rulmandan komisyon almıyorum ;)

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri