cnc router 60 cm * 60 cm yapmak istiyorum

siftery

Üye
Öncelikle herkese selamlar bir çok makaleleri kafamı kaldırmadan okudum tüm emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum ben Rize de ikamet ediyorum .
Yani Laz lık var serde hatam olursa baştan affola :) çok bütçem yok elim az buçuk anahtar tutmuştur bilgisayarla ve havya ile oynaşmışlığım var kullanım alanım küçük çelik parça genellikle bakır ve pleksiglass malzeme ile çalışmayı planlıyorum asıl mesleğim plastik enjeksiyon cuyum foruma yıllardır üye idim ancak bi şekilde uzun süre girmeyince kaybettim :( kendimce manuel 3 eksenli bi nalbur makina yaptım elde olan piston milleri saplama larla :) sadece yapabilir miyim diye hani işte görüyor hiç değilse sütunlu matkap tezgahı oldu :D hangi malzemeleri kullanmalıyım ebatları başlığa ekledim malzeme tedariğinde ve karnım ağırıdığında yanımda olacak abilere ihtiyacım var alibaba da bakındım bayağı lakin elin çinlisine de ve gümrükçü amcalara da anlımın terini bedava vermek istemedim şimdiden teşekkürler

Bir arkadaşımız yerli bir yazılım yapıyor @mashadow hem kontrol kartı hem de kullanım için yazılım ismini de TURKCAM yapmış galiba elektik ve elektronik olarak ondan destek alabilirisiniz.Aradığınız bütün parçaları şahin rulman,birlik rulman ve doğuş kalıpta bulabilirisiniz tabi çin e göre daha pahalı olur ama gümrüktür ve aldığınız malzeme 20-30 günde gelecek diye beklemezsiniz.

Çok teşekkür ederim şahin rulman dan teklif aldım kendilerine de teşekkür ediyorum,
Benim gereksinimlerimin ne olduğunu yani bana ne lazım ne yeter de kaygılarım var hangi tasarım en uygunu gibi hiç bilmediğim mühendislik bilgisi içeriyor 12 mm den kalın malzeme kullanmayı tercih etmeyeceğim mesela forumdaki arkadaşların paylaşımlarını zevkle merakla okudum bana tasarım hakında kardeş sana bu yeter ( bütçe kısıtlı ) diyeceğiniz varmı ? birde hangi gövde olursa olsun okuduğum kadarı ile montajdan sonra da mutlaka gönyesi alınması gerekiyor öyle düzgün parçayı nasıl tedarik edebilirim buralarda öyle kesim yaptırabileceğim bir yer de yok.

Merhaba öncelikle aramıza hoşgeldiniz.
Gövde için kesim sorunuda varsa sigma'dan yapabilirsiniz benim gibi.Gönyelemede kolay olur.Elektronik olarak 5 eksen breakautboard ve 3 adet tb6560 ve 24-15A power supply 3 adette 3A 2.2nM step motor işinizi fazlası ile görür bence.

Öncelikle herkese selamlar bir çok makaleleri kafamı kaldırmadan okudum tüm emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum ben Rize de ikamet ediyorum .
Yani Laz lık var serde hatam olursa baştan affola :) çok bütçem yok elim az buçuk anahtar tutmuştur bilgisayarla ve havya ile oynaşmışlığım var kullanım alanım küçük çelik parça genellikle bakır ve pleksiglass malzeme ile çalışmayı planlıyorum asıl mesleğim plastik enjeksiyon cuyum foruma yıllardır üye idim ancak bi şekilde uzun süre girmeyince kaybettim :( kendimce manuel 3 eksenli bi nalbur makina yaptım elde olan piston milleri saplama larla :) sadece yapabilir miyim diye hani işte görüyor hiç değilse sütunlu matkap tezgahı oldu :D hangi malzemeleri kullanmalıyım ebatları başlığa ekledim malzeme tedariğinde ve karnım ağırıdığında yanımda olacak abilere ihtiyacım var alibaba da bakındım bayağı lakin elin çinlisine de ve gümrükçü amcalara da anlımın terini bedava vermek istemedim şimdiden teşekkürler
Bu mesajınızda çelik işlemekten bahsetmişsiniz bu nedenle mekanik kısmının güçlü olması gereklidir.Sigma profille gövdeyi toplayabilirsiniz ve size bir tüyo vereyim çevrenizdeki hurdacıları dolaşın sigma profil belki bulabilirisiniz.Ben kocaeli de yaşıyorum burada bir tanıdığım hurdacıdan 2 şer metrelik 2 adet profil buldum demişti.
Gelelim asıl meseleye çeliğin küçük olması sertliğini değiştirmez bu nedenle küçük parçalarda olsa işleyeceğiniz mukavemeti güçlü olmalı 12mm çap bence çelik işlemek için zayıf kalır gerçi @togitogi @Suat_Korkmaz daha iyi bilir ama benim düşüncem bu yönde tabi birde mukavemette mesafe önemli belki sizin makineniz küçük olacağı için 12mm vidalı mil kurtarabilir ama sanmıyorum.

Bu arada ben çelik işleyeceğini atlamışım verdiğim değerler ahşap içindi.Çeliği bilmiyorum

Bence çelik işlemek istiyorsan makinayı suda çalışacak şekilde tasarlamalısın. Yani keserken şarıl su devir daim şeklinde akmalı ama bu su senin vidalı mil, kızak, motor vs'ne zarar vermemeli. Mutlaka buna dikkat et.

Hepinize çok teşekkür ederim çelik sürekli değil de hani lazım olduğu halde iyileştirmeler için gerekli olabilir diye yazdım genellikle bakır ve pleksiglass çalışmayı düşünüyorum öğrenmek adına sürekli serii üretim bir iş olmadığını da ekleyeyim ticari olarak düşünmeyin hani farklı bir platformdur belki bilmiyorum.
aslında öncelikli olarak ticari fayda getirecek düzgün yüzey taşlama tezgahını başlasam daha doğru bir yol olur bilmiyorum çelişki içindeyim ustalar
bunun için de bilgilerinizi merak ederim

Hemşerim ben de trabzonluyum, işin elektronik ve yazılım kısmı için soracağın sorulara cevap verebilirim.

Makina hakkında görsel atabilir misin, ve biraz daha bilgi verirsen elektronik/yazılım konusunda önerilerde bulunabilirim.

merhaba mashadow ustam hele bi ete kemiğe bürünsün elbette başınızı ağırtırım :) önce ne yapacağımızı rotamızı çizelim sonra inşallah

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri