Bir Teknikerin İş Görüşmesi

Emeklilik örneğin 65 e kadar yaşarım diyen varmı ? Adamlar çalışarak olun diyor neymiş avrupavoyleymis sen halkını avrupa gibi koruyormusun o şartlarda yaşatıyormusun sömürü resmen allah yardimcimz olsun :(

HTC Sensation Z710e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Devlet de çalışan işçi mühendisin maaşı ismini vermeyim hangi devlet kurumunda olduğunun 1500 lira ; memur teknikerin maaşı 2900 lira ; memleketi adalete boğduğunu söyleyen insanlar bunu yapanlar.

Teknik okullar ve uğraşanlar cezalandırılıyor...idari bölüm oku fotokopi çek, 1800 tl maaş....meslek lisesine gittiğim ilk güne lanet etmeye başladım...böyle olmamalıydı....

iki kere lanet olsun valla kardeşim :/ bunu revagören okumamış insanların yanında çalışmak koyar adama.

türkiyede işveren değil g.. veren dolu, evet teknik elemanlar alenen cezalandırılıyor, sanayi ülkesi değiliz, sanayici dediğimiz adamlar aslında sanayici falan değil bir türkü tutturmuşlar hasbel kader gidiyorlar, müthiş şekilde devlet teşvikinin vrdiği rahatlık var, türk mallarının dünyada hiç bir kıymetiharbiyesi yok, ben bu patronlar için verimli olmaktan adeta iğreniyorum, düşünmek farklı fikir çokbilmişlik olarak algılanıyor, zeka seviyesi diplerde, teknisyen değil yalama arıyorlar, yalama da istemediğin kadar bol, devlet mucide asla fırsat vermiyor patent masrafının altından kalkmak mümkün değil ama güya küçük girişimciye teşvik veriyor, oda nasıl girişimci ama! hortum girilimcisi, doldu piyasa, bir mesleğe olan ilgimi geliştirmek için 5 farklı işyerinde çalıştım adamlar işi öğrenmesin diye kıçını dönerek iş yapıyordu, ulan tecrübe istiyorsun ama adama tecrübe etme fırsatı vermiyorsun, türk sanayici ve iş adamlarına herşey haram olsun

Yurddışında müh.eğitimi aldım ve 10 sene gayet başarılı bir şekilde imalat yaptım gayet güzel para kazandım ama kontroldışı parametreler nedeni ile (Üst ebeveyn ve kardeşler) yedi eşyamı alıp gittim.Bir dünya markasının fabrikasının kuruluşuna eşlik edip, verimlilik seviyelerini yukarı taşıdım ,üretimi aksatmadan devam ettirdim ve hiç bir zaman maaş sorunu yaşamadım.Ama 18 yıl sonra artık (testiyi doldurduktan sonra)istenen az adam, çok iş vs.döngüsüne sistem türk yöneticiler tarafından girildiğinde bir yıl daha idare ettim ama deneyimli ,idareci,tarafımı bir kenara itip (uyum yapamayan dinazorlardan değilim) alt arkadaşlarımla vedalaşmak zorunda kalıp emekli oldum ve kiraz yetiştiriyor arada sanayiden keyfime göre gelir elde ediyorum..Banada gel bizimle çalış vs teklifleri geliyor ve bende kaç kişiyi yetiştireceğim diye sorunca cevap 'tek adam işletmesi değilmisiniz'diye cevaba az yiyin kendinize hizmetçi tutun diyorum....Zihniyet sorunudur bu,sebebide her muhatabım affetsin ama herhangi bir şeyi yaratmak,yeniden yorumlamak bir beyin eforu olup bu (gene yörük arkadaşım affetsin)tulum peyniri yapmaya benzemez.

neyin kafasını yaşıyor bu adamlar 600 tl verim de o benim yanımda çalışşsın ...

Sadece patronlar mı 150 TL yol parası vermemek için sorumlu müdürümle hiçbir şeyden anlamayan müdürün kayınçosu olduğu için 10 yıl çalıştırılıp takım lideri diye birde yetki verilen insanları unutmayalım!

Mühendisin iş görüşmesi ne ki, teknikerin görüşmesi ne olsun. Üniversite bitirmişsin hemde çok ağır matematik derslerini vermişsin, proje ve tez, stajlarla uğraşmışsın, askerliği yapıp mezun olmuşsun. Adam sana asgari ücreti dayıyor, kimse aga bu nedir diyemiyor. cumartesi çalışıyor musunuz diye sorduğumuzda iş verene sanki küfür ediyoruz, yüzü şemaili değişiyor.

Hem ağır şartlarda çalışacan, hemde düşük ücret alacaksın. Bu sebeple artık kimse teknik eleman olmak istemiyor. Üniversite sınavında 250 bininci adam mühendis olabiliyor. Ne matematik ne fizik bilgisi olmadan üniversiteye giriyor o dersleri nasıl anlayıp geçiyor apayrı bir konu ve bu adam piyasaya çıkıyor. Asgari ücrete de itiraz edemez hafta sonu çalışmaya da itiraz edemez.

Herkes ne diye tıp sevdasında, yada diğer sağlık bölümleri sevdasında. Mezun oldumu işi hazır hem yüksek ücret hemde hafta sonu tatil olarak çalışıyor. Kimse çıkıp asgari ücretle çalışmasını istemiyor hatta düşünemiyor. Fizik tedavi bölümü şu an mühendisliklerden çok daha popüler resmen komedi..

Cahil işveren modu piyasayı ele geçirmiş. Adam malzemenin bozuk ingilizcesi ile piyasa diliyle söylüyor. Komik duruma düştüğünün farkında bile değil. Sonra millete akıl veriyor. Sosyal bir etkinlik yok, kültürel olarak bir etkinlik yok , işi gücü para kazanmak, gerektiğinde müşteriyi kazıklamak olmuş, ekmek parası kılıfıyla sabah akşam işte çalışarak kapitalist sistemin en önde gideni olmuş farkında bile değil. Bu adam cumartesi tatil olmalı dersen bu adamın anlayacağı tembelliktir. Çünkü yaşantısını bu yöne kurmuş ama kaşısın da bir zengin gördü mü, son derece anlayışlı olurlar. Çünkü tama ettiği şey paradır.

Tavsiyem mühendis yada tekniker olsun, alt kademe teknik işlerde fazla vakit kaybetmeyin, masanın başına oturun, siz kendinize değer vermezseniz başkaları da size değer vermez. İlla ki teknik işlerde çalışmanıza da gerek yok, satış işi de olur, başka bir alanda olur. Yazılım öğrenirsiniz çalışma şartları daha iyi olan başka sektöre kayarsınız. Bakış açınızı geniş tutun. Haftanın 6 günü sabah akşam çalışılan işlerden bir cacık olmaz.

Mühendisin iş görüşmesi ne ki, teknikerin görüşmesi ne olsun. Üniversite bitirmişsin hemde çok ağır matematik derslerini vermişsin, proje ve tez, stajlarla uğraşmışsın, askerliği yapıp mezun olmuşsun. Adam sana asgari ücreti dayıyor, kimse aga bu nedir diyemiyor. cumartesi çalışıyor musunuz diye sorduğumuzda iş verene sanki küfür ediyoruz, yüzü şemaili değişiyor.

Hem ağır şartlarda çalışacan, hemde düşük ücret alacaksın. Bu sebeple artık kimse teknik eleman olmak istemiyor. Üniversite sınavında 250 bininci adam mühendis olabiliyor. Ne matematik ne fizik bilgisi olmadan üniversiteye giriyor o dersleri nasıl anlayıp geçiyor apayrı bir konu ve bu adam piyasaya çıkıyor. Asgari ücrete de itiraz edemez hafta sonu çalışmaya da itiraz edemez.

Herkes ne diye tıp sevdasında, yada diğer sağlık bölümleri sevdasında. Mezun oldumu işi hazır hem yüksek ücret hemde hafta sonu tatil olarak çalışıyor. Kimse çıkıp asgari ücretle çalışmasını istemiyor hatta düşünemiyor. Fizik tedavi bölümü şu an mühendisliklerden çok daha popüler resmen komedi..

Cahil işveren modu piyasayı ele geçirmiş. Adam malzemenin bozuk ingilizcesi ile piyasa diliyle söylüyor. Komik duruma düştüğünün farkında bile değil. Sonra millete akıl veriyor. Sosyal bir etkinlik yok, kültürel olarak bir etkinlik yok , işi gücü para kazanmak, gerektiğinde müşteriyi kazıklamak olmuş, ekmek parası kılıfıyla sabah akşam işte çalışarak kapitalist sistemin en önde gideni olmuş farkında bile değil. Bu adam cumartesi tatil olmalı dersen bu adamın anlayacağı tembelliktir. Çünkü yaşantısını bu yöne kurmuş ama kaşısın da bir zengin gördü mü, son derece anlayışlı olurlar. Çünkü tama ettiği şey paradır.

Tavsiyem mühendis yada tekniker olsun, alt kademe teknik işlerde fazla vakit kaybetmeyin, masanın başına oturun, siz kendinize değer vermezseniz başkaları da size değer vermez. İlla ki teknik işlerde çalışmanıza da gerek yok, satış işi de olur, başka bir alanda olur. Yazılım öğrenirsiniz çalışma şartları daha iyi olan başka sektöre kayarsınız. Bakış açınızı geniş tutun. Haftanın 6 günü sabah akşam çalışılan işlerden bir cacık olmaz.
Hay agzina saglik..saglik sektorndym ve ayni ortamda calistgim insanlari gordukce bazen ah cekmiyor degilim.tertemiz kiyafet otrudugu yerden birak teknikeri lise mezunu 18 yasinda yeni mezun 2000 tl maas ile basliyor ya arkadslar.saka gibi..sen yillarini ver yag pas icinde calis calis neredeyse senin aldigin parayi kazanacak daha 17 18 yasinda elinde igne tutmayi bilmiyor..diyetisyenlik okumus ayligi ortalama 10-15 bin tl lerde..fizik tedavi yine 6-7 bin tl kazaniyor..ben insanlari saglik sektorune yonledirmeye calisiyorum ama bazi arkadslar uretmeyelim hep hizmet edelim tarzinda laf sokma gayretindeler..dogrulari konusalim arkdslar bir muhendisin veya teknikerin meslegi ile ilgili bilmesi gereken o kadar cok fazla sey varki satirlara sigmaz..yukarida saydgm mesleklerde oyle degil iste.kaliplasmis bilmesi gerekli bazi bilgiler var.onlari bilsen tamam..atla deve degil.sabah bunu ye oglen sunu.aksam bunu yeme spor yap su ic oldu bitti...fizik tedavi desen ayni haltin mercimegi...ben daha etrafimda hic kimsenin annem de dahil fizik tedqvi ile iyilestigjni gormedim..hepsi bos beles meslekler ama bakiyosun kazanclarina calisma kosullarina...tertemizzz..vucut yorgunlugu yok, beyin yorgunlugu yok..gunde 5-6 saat calisip gidiyorlar vs saymkla bitmez..ben yakin cevremdeki bir cok tanidigimi hep saglik sektorune yonlediriyorum..ordan basla nereye kadar gidersen artik...hic bise olamazsan hemsire olursun en kotu.60 puanla ssglik memuru olup ataniyosun.ben 80 puan alip sofor bile olamiyorsam biyerlerde yanlis yapmisim demekki.bunu simdi daha iyi anliyorum..yine de Allahimiza bin kere sukurler olsun.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri