Bir Teknikerin İş Görüşmesi

Plak takılı kalmış, ben forumda yokken pek bir aktivete de olmamış sanırım bazı değerli arkadaşlarda :) Artık aday memurum, her zaman dediğim gibi kamu özel sektöre göre çalışma şartları ağır basıyor. Yanlış olan kamu değil özel sektördür. İki haftadır büyük bir bünyede işe başlamanın getirdiği güveni anlatmaya gerek yok, iyiki kpss yi göz önüne alıp atanmışım, yoksa forumda memurlar şöyle kötü böyle kötü diye makara yapanlara katılırdım :) Türkiyede memurların nüfusa göre sayısal oranı, sosyal haklarını medeni ülkeler ile kıyaslanınca ne kadar geri olduğu malumdur. Neyse uzatmaya gerek yok.

@>Genius<
Önce şunu söyleyelim;
devlette israf var mı, tabiki var..
oranları yukarıda verdik..
sizin bildiğiniz başka rakamlar varsa verin..
ben "herşeyi bilen adam" değilim..:)

Bizim köyümüz;

100 kişilik bir köy, bu köyün üreten insanların emeği ile kazanılmış aylık net geliri 100 TL olsun, bu köyde çalışan üreten 90 tane insan.... 10 tanede memur olduğunu varsayalım... 3 tane polis, 1 hakim, 1 savcı, 3 öğretmen, 1 doktor, 1 hemşire...

Bu 90 tane üreten insan üretime katkıda bulunarak geçimlerini sağlıyorlar. Bu 10 tane memur ise halka verdikleri hizmet karşılığında halktan vergi toplayarak geçimlerini sağlıyorlar... Bu tabloda herkes işini iyi yaptığı sürece ve gelir dağılımı adaletli olduğu sürece sorun yok...

Ancak bizim köyümüzde durum aşağıdaki gibi;

90 adet üreten insanın; memurlar tarafınan belirlenen yasal maaşları ortalama 0.7 TL ise; işçilerin toplam kazancı 56 Tl oluyor. Şimdi 10 adet memurun yine memurlar tarafından belirlenmiş yasal maaşları ortalama 4 tl olsun, bu memurlar için ödenek personel başına 1 tl olsun, memurların sosyal tesisleri için ayrılan ödenek 0.5 tl olsun... Memurların toplam maliyeti 55 tl olur.

Şimdi memur ve üreten insanların köye olan kişi başına düşen maliyetleri;

1 adet üreten insan = %0.7
1 adet memur = %5.5

Ayrıca 55+56 = 111 yapar yani bu memurların bu 11 tl' lik bütçe açığını kapatmak için vergilere ve herşeye zam yapacağı anlamına gelir. Yine ezilen üreten insan olur... Sonuçta hakimde, savcıda, poliste memur olduğu için kimi kime şikayet edeceksin...

Böyle bir köyde sonuç olarak adalet sağlanamaz; bir süre sonra herkes memur olmak ister memur sayısı artar ve bu köy tamamen tüketen bir organizma haline gelir... Sonra memurlar üreten insanın sırtınaki yükü dahada fazla arttırırlar. Emeğinin karşılığını alamayan üreten insan suça yönelir... VS mantığını kurun işte...

Sayın elek hesabı birde yukarıdaki verdiğim örnekteki gibi maliyet hesabı üzerinden yaparsanız memur sayısının değilde bunların ülkeye maliyetlerinin daha önemli olduğunu anlarsınız...

Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır... Saygılar..

Son düzenleme:
Devlette israf olduğunu söyledik..
hayalı rakamlar değilde istatistiki rakamlarla konuşalım..
Türkiyede en üstteki %20 kesim gelirin yarısını kapıyor..
en alttaki %40 gelirin %15 ini bile almıyor..
toplum iki basit kesimden oluşmuyor..
en üstteki kesim kimlerden oluşuyor! işçi mi memur mu..
gereksiz bir tartışma aslında..biz elektriğe bakalım..

Aynen uzatmaya gerek yok biz işimize bakalım... Zaten parmaklarımızı boşuna yoruyoruz...
Hiç bir şey değişmeyecek...
Saygılar...

Genius bu memur düşmanlığın ne kardeş her ülkede sistem bu buna niye karşı çıkıyorsun anlamıyorum memyrlar olmasa resmi işler nasıl yürüyecek örnek özel hastaneye gücü yetmeyen bir hasta var ve tüm doktorlar senin istediğin gibi özelde devlette dr. yok kim tedavi edecek.
Evinde şimdi forumu geziyorsun ya elektrik evine nasıl geliyor bir arıza olsa kim müdahale ediyor Devlet veya görevlendirdiği firmalar.
Memurluğu çok ama çok basit görüyorsun.
Kendi babamdan örnek vereyim babam pollis memuru Şimdi polisler olmasa;Biri kapını çaldı ve sende açtın ve adam elindeki silahla seni vurdu evini soydu(Allah Korusun tabi de örnek) kime şikayet edeceksin
Dünyaynın her tarafında bu böyleyse bence düşüncelerini değiştirmen en iyisi

2001 krizinin neden çıktığını, sebeblerini bir araştırmanızı öneriyorum size Sayın Selçukeem.

Bugün özelleştirmeler; devletin gelir gider dengesini sağlamak için yapılıyor. Özelleştiricek birşey kalmayınca Allah korusun ama devletimiz dar boğaza girecek. Çalışanına maaş ödeyemez hale gelecek. Tıpkı yunanistan, rum kesimi, italya veya ispanyada olduğu gibi olacak. Sadece kamu çalışanları değil hepimiz sıkıntı çekeceğiz. Devletin malı derya deniz yemeyen keriz mantığı artık yok olmalı. Memur arkadaşlarla ise bir sıkıntım yok ben sadece devletimizin biraz tasarruflu davranması gerektiğini düşünüyorum. Haksızmıyım...

Ayrıca bir şeyi daha araştırmanızı tavsiye ediyorum; avrupanın Kuzey ülkelerinde halkın refah seviyesi çok yüksek ve o devletlerin ekonomik durumu çok çok iyi. Bunu nasıl beceriklerini bir araştırın.

Saygılar...

devlete sırtını dayayıp yan gelıp yatan olursa bende memur emeklısı olarak memur düşmanıyım vatan hainidir onlar amaaaa devlette memur olup namusu şerefıyle çalışıyorsa başim ustunde yerı var saygı sevgıde duyarım

600 tl şaka gibi yaaa ... ülkemizde yetişmiş kalifiyeli teknik elemana iihtiyaç var ama kimse çalışanın emeğine karşılık veremiyorr...

Bizim devlet çok cani bir devlet işçiyi çinli gibi çalıştırıyor düşük ücret çalışma şartları kötü vergi almaya gelince avrupa gibi alıyor birileri isyan edincede adı pravakasyon oluyor.bize semer vurmak isteyen çok olur önemli olan bizim buna razı olup olmayacağımız ...

HTC Sensation Z710e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri