Bir Teknikerin İş Görüşmesi

arkadaşlar neden mesleklerimiz para etmiyor. Çoğu firmada benimle aynı eğitim seviyesindeki (yüksek okul) başka bölüm mezunları mesela muhasebe benden daha fazla para alıyor. Artı idari bölümde bilgisayar başında sıcacık odasında oturuyor. Biz de üretimde soğuk ve gürültülü ortamlarda yazın ise tam tersi ter içinde çalışıyoruz. Ama onlar daha kıymetli ve maaşları daha yüksek nasıl oluyor bu. Bunu biri açıklayabilirmi. Gerçekten yanlış bölüm okumuşuz.

"Benim başımda geçen bir durumu söyleyim, ümraniyede ikea nın yakınında bir binada işe başladım. Elektrik taahütleri yapan bir firma, ofis çok şık, benim odayı gösterdiler, masa bilgisayar çok hoş. İş görüşmesinde dedikleride ofiste çalışacaksın, ara sıra şantiyeleride gitmen gerekecek, banada süper uyar dedim, işe başladım. Pazartesi saat sabah 9, hatta ben 10 dakika önce geldim, tam masaya oturacam, koordinatör beni çağırıyor. Bismillah diyip yanına gidiyorum, bana ilk işi kitliyor, 9.20 de yola çıkıyorum, orda falanca bir iş oluyor, falanca yerden malzeme derken, ofise akşam 6.40 ta geliyorum. Mesai sözde 6 ta bitiyor.

İlk gün ofisteki elemanlarla bile tanışamadım. Salı sabahı yine işlerle ilgili görüşmek için koordinatörün odasına giderken, diğer ofis çalışanları ilede tanışıyoruz, o sırada gözümü muhasebe kısmı takılıyor, bir yaşlı muhasebeci facebookta fotoğraflarını paylaşıyor, diğer genç olan muhasebeci ise muhtemelen counter tarzı bir oyun oynuyor, ben ise yardırıyorum, akşamları ofisden herkes gittikten sonra anca gelebiliyorum, bakıyorum ofiste masa başı çalışanlar, ik cılar, muhasebeciler, doğum günü partisi kutluyorlar, biz de şantiyede yapılan işin hesabındayız, sonra cumartesi sabahı oluyor, ofise gidiyorum, bir bakıyorum muhasebe ve ik cıların odaları ve ışıkları kapalı, sekretere soruyorum neden yoklar, sekreterde diyor cumartesi resmi kurumlar ve bankalar kapalı oldukları için onlarda gelmiyormuş, sonra koordinatörün odasına girip evde hazırladığım keşif raporlarını veriyorum ve ben gidiyorum diyorum, kızgın sesle koordinatör nereye diyor, bende muhasebeci arkadaşlara uğrayıp birlikte kahvaltı yapmaya gidiyorum dedikten sonraki o adamın halini görseydiniz, bir muhasebeci kadar değerimiz yok ulan!!!"

600 tl maaş verir. yol parası maaşa çalışır. borçlu bile çıkarsın ay sonu. çalışan demir paslanmaz falan sanıyor bu iş verenler..

İnsanları sömürmeye çalışanların sevdiği sözler diye kitap yazıcam. Atasözlerimiz çalışkanlığı över, bunlar ise insanları nasıl ucuza çalıştırırım derdindedir. Bir önceki mesajta çok iyi bir örnek verdim. Bu ülkede teknik eleman olmak enayilik kimse kusura bakmasın!!!!

Kardeş bu söylediklerinde sonuna kadar haklısın ama suç senin o çok savunuğun memurlarda.... Hiçbiri işini düzgün yapmıyor... Bizler devlet bizi korusun kollasın diye vergi veriyoruz ama vergilerimizle karnını doyuran moronlar salla başını al maaşını modunda, sabah 8 akşam 5... Kimsede hesap sormuyor lan sen niye yatıyorsun diye.... Bizde işçi arılar olarak çalışıp didinelim

Son düzenleme:
@yelek87 arkandayız dostum yaz bu kitabı, olay olur :)

@genius dostum insanların genelini kastederek''hiçbiri işini......'' dersen hata etmiş olur işini düzgün yapan/yapmaya çalışan insanların da vebaline girersin söylediğin sözler de ulaşılamamış bir nefret hissi var bence ayrıca özelde de herkes bir değil tüm gün yatıp akşama doğru 2-3 işlem yapıp günü kurtaran adamları çok gördük ;)

işi mühendisler yapar satışçılar ve muhasebeciler hem sahiplenir hemde şirkette en değerli onlar olur bazı firmalarda sayın yelek87 sizin çalıştığınız bu tarz bir firma imiş.

@yelek87 arkandayız dostum yaz bu kitabı, olay olur :)

@genius dostum insanların genelini kastederek''hiçbiri işini......'' dersen hata etmiş olur işini düzgün yapan/yapmaya çalışan insanların da vebaline girersin söylediğin sözler de ulaşılamamış bir nefret hissi var bence ayrıca özelde de herkes bir değil tüm gün yatıp akşama doğru 2-3 işlem yapıp günü kurtaran adamları çok gördük ;)

Hiçbiri derken sadece fiziksel olarak çalışmayı değil; mesleki gelişim, nitelikli iş yapma, verim ve en önemlisi gerektiğinde aksiyon almayı kastetdim...
Farketmez bir insanın mesleği ne olursa olsun yukarıda saydığım niteliklere sahip olmalıdır. Bu saydığım 4 niteliğin 4'ünü birden taşıyan memur varmı ?
Örnekleme yapayım; Yıllardan beri yapılan bir yanlışı bir memur arkadaş gördü diyelim (göremezde neyse); bu yanlışı düzeltmek için elini taşın altına koyup aksiyon alırmı ? Bence almaz saat 5' de çıkıp evine gider....

gerekli olanaklar sağlanırsa neden aktif olmasın ki, ayrıca böyle 4 vasıf belki daha fazlası insanlarda vardır bilemeyiz,sonuçta özelde de aynı şeyi söylemek zor bana göre son olarak yargılarınız çok kesin hemen yargıda bulunuyorsunuz bu böyledir tamam bitti
son olarak o aksiyon için mesai ücreti verilirse neden almasın aksiyonu ama özelde ücret vermiyorlar mesai diye ama avrupada iş başka neyse burda defalarca anlattık siz bazı toplumda oluşmuş kanılardan genelleme yapmayı baz almışsınız kendinize bence esas sorun bu

gerekli olanaklar sağlanırsa neden aktif olmasın ki, ayrıca böyle 4 vasıf belki daha fazlası insanlarda vardır bilemeyiz,sonuçta özelde de aynı şeyi söylemek zor bana göre son olarak yargılarınız çok kesin hemen yargıda bulunuyorsunuz bu böyledir tamam bitti
son olarak o aksiyon için mesai ücreti verilirse neden almasın aksiyonu ama özelde ücret vermiyorlar mesai diye ama avrupada iş başka neyse burda defalarca anlattık siz bazı toplumda oluşmuş kanılardan genelleme yapmayı baz almışsınız kendinize bence esas sorun bu

Peki ülke bugün neden bu halde ??? Kimler işini iyi yapmıyor acaba ??? Ben özelde çalışıyorum benmi ülkeyi karanlıktan çıkaracağım ??? Memurların yapması gerekirken...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,425
Kullanıcılar
450,340
Son üye
Samsunumut

Yeni konular

Geri