Akım Trafosu Patlama Riski

SGENCER

Üye
1000/5 amperlik akım tr şu anda 900 amperde çalışıyor ama işletme şartlarından dolayı ilerde bu akımın 1000 ampere kadar çıkacağını zannediyorum.akım trafom max kaç ampere kadar dayanır?ve patlarsa baralara zarar verirmi.6,3 kv ta

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Akım trafoları sürekli olarak %20 kadar fazla yüklere dayanabilir. 1000/5 akım trafosunu 1000A ile yüklemekden bahsediyorsunuz. Sizin durumunuzda fazla yüklenmede olmayacak.

Dediginiz kadar yuklenebılırsınız.patlama rıskıne gelınce yuklenmeden degılde topraklaması zayıf olursa akım trafosu doyum noktasına ulaşırsa patlayabılır.patladıgı zaman ben kendı gordugumu soylıyeyım baralara degılde duvarı deldigini gördüm:)

arkadaşım korkacak bir durum yok.1000/5 900 amp.çalışıyor ve sen onu 1000 amp çıkartacaksın.tam yüklü olacak.bir sorun teşkil etmez diğer arkadaşın dediği gibi % 20 fazlasında bile çalışır.

Arkadaşım 1000A'den bahsediyorsun ve akım trafonda 1000/5' lik bir defa sürekli 900A'çalıştırman başlı başına bir sorun. Vakit kaybetmeden sen akım trafonu 2000/5'lik bir akım tarfosu değiştir. Değiştirmezsen yanlış açmalara ve hiç açmamalara maruz kalırsın işletmen için buda hiç istenmeyen durumdur.sENDEN RİCAM AKIM TARFOLARINDA DOYUM araştır ama yabancı sitelerde araştır türk makalelerde bulazsın. Yok ben 1000/5'lik akım trafosunu kullanacam diyorsan sekonder kablon 6mm2 küçük olmasın SAYGILAR

sn orion trafo bu akım trafosunu sadece ölçüm için kullanırsak yine problem olurmu?

SN orion yanlış bilgi veriyosunuz. Akım trafosu nominal akıma yakın seçilir. Çünkü bir akım trafosunda ölçü ve koruma diye sekonder çıkışlar alırız. Ve akım trafosunu tam verimde kullanmak sekonder çıkışlardaki hassasiyeti de artırır. Güç trafolarında bu olay vardır. Mesela kurulu güç 200KVA, burda 250KVA yerine 400 KVA kullanmak kayıp ve maliyetii artrır. Her zaman tam verimde kullanmak gerekir.

yukarıda da bahsedildigi gibi akım trafolarını nominal akımın %20 fazlasında calıstırabilir teorik olarak. Ancak maalesef pratikde bunu yapmak o kadar kolay olmuyor. Üretilen akım ve gerilim trafoları istenilen kalitede yapılmadıgından dolayı nominal akımın üzerinde yüklenmesini acıkcası pek onaylamıyorum.

SN orion yanlış bilgi veriyosunuz. Akım trafosu nominal akıma yakın seçilir. Çünkü bir akım trafosunda ölçü ve koruma diye sekonder çıkışlar alırız. Ve akım trafosunu tam verimde kullanmak sekonder çıkışlardaki hassasiyeti de artırır. Güç trafolarında bu olay vardır. Mesela kurulu güç 200KVA, burda 250KVA yerine 400 KVA kullanmak kayıp ve maliyetii artrır. Her zaman tam verimde kullanmak gerekir.

son cümlelerinizde yanıldınız. güç trafoları yaklaşık % 50 yükte daha verimli çalışırlar. hatta ben gelen müşterilere derim. mesela 800 kVA gücünüz var. böyle bir tesis için 1000kVa trafo kullanmaktansa 1600kVA trafo alırsanız hem kayıpları daha az olacak hem daha verimli. hatta elektriğin kW/saat değeri ile hesap yaptığınızda 3-4 yıl gibi bir sürede trafonun farkını tolere edebiliyorsunuz. bir diğer avantajı trafonuz daha az yükte çalıştığı için daha uzun ömürlü oluyor. ölçü trafolarında bahsettiğiniz durum olabilir ama güç trafosunda durum farklıdır. yanlış bilgilendirme olmasın

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri