8Kw altındaki gücler için talep gücü hesaplama

çaylak

Üye
merhaba arkadaslar benim sorum şu olacak aslında kafamda oluşmuş bi sonuc var ancak ne kadar dogru ne kadar yanlış oldugunu bilmiyorum onun icin sorma geregi duyuyorum arkadaşlar elektrik iç tesis yönetmeligine göre talep gücü hesabında daire 8000 w üstünde bir kurulu güce sahipse örnegin 9500w

talep gücü=8000*0.6+(9500-8000)*0.4=5400 w 8000w üzeri talep hesabında bu sekilde ancak kurulu gücümüz 8000w altında ise nasil bir hesaplama yapmamız gerekiyor örnegin kurulu gücümüz 4500 w kurulu güc=talep gücü olarak mı almalıyız yoksa baska bi hesaplama sekli varmı iyi calısmalar

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sadece 0.6 ile çarpılacak,sonuç talep gücü olacak.

Ev abonelerinde 4500 W kurulu güç olması imkansız...
çmşm ,blşm, frn linyelerinin toplam gücü zaten 7000 ediyor ve bunları projede göstermek zorundasın...

arkadaslar bahsettigim 93 yılına ait bi proje adam cizdirmis projeyi uygulamasınıda yaptırmıs sadece abone olmamıs abone alabilmesi icin projenin tekrardan aynı sekilde onaylanması lazım yoksa bende biliyorum özel linyelerin 7000 w yaptıgını elek arkadasım 0.6 ile carpacaksın diyorsun peki bunu neye dayanarak söylüyorsun yönetmelikte falanmı var

elektrik iç tesisat yönetmeliğinden aynen ekliyorum

Konutlarda bir dairenin eșzamanlı yükünün belirlenmesinde așağıdaki eșzamanlılık katsayıları
esas alınmalıdır.
- Kurulu gücün 8 kW’ye kadar olan bölümü için %60
- Gücün kalan bölümü için %40

merhabalar bu konu ile araştırmalarım sonucunda aydınlatıcı olmak icin açıklama yapmak gerekirse yönetmelik derki ilk 8000w 0.6 ile kalan gücü 0.4 ile çarpıp ikisinin toplamından baglantı yani talep gücünü bulup hesaplarımızı buna göre yapmamızdır ancak eski köy evlerinde vs gibi yerlerde kısacası 8000w altında kalan gücleri sadece 0.6 ile carpmak ancak sonuc 3000w dan kücük cıkıyorsa en az 3000w güc ile baglantı gücünü belirlememizdir örnegin 4500w kurulu güce sahip bir köy evi var baglantı gücü 4500*0.6=2700w cıkacaktır ancak yönetmeliktede en az 3000w alınacak dendiginden baglantı gücü 3000w mıs gibi devam edilecektir arkadaslar sunu diyebilirsiniz bu kadar az gücmü olur ancak 90 lı yıllarda yapılmıs binalarda bunu görmeniz normal cünkü özel linye muhabbetleri yoktu bu gibi bi durumla daha cok tadilat projelerinde karsılasırsınız bu sekilde almanız size sorunu cözdürecek projeniz takılmayacaktır.. saygılarımla

Son düzenleme:
arkadaslar bahsettigim 93 yılına ait bi proje adam cizdirmis projeyi uygulamasınıda yaptırmıs sadece abone olmamıs abone alabilmesi icin projenin tekrardan aynı sekilde onaylanması lazım yoksa bende biliyorum özel linyelerin 7000 w yaptıgını elek arkadasım 0.6 ile carpacaksın diyorsun peki bunu neye dayanarak söylüyorsun yönetmelikte falanmı var

tedaş tarafından onaylanan projeler 5 yıl yürürlükte kalır. eğer bir projenin onayından 5 yıl içerisinde iş bitimi yapılmamışsa ve abone alınmazsa tedaş onayı geçerliliğini yitirir.

teşekkür ederim arkadaslar

8 kw kadar ise 0.6 ile çarp tamamdır talep güç 8 kw tı geçmediği için geri kalalının yüzde 40 nı zaten alamassın formül bu

tedaş tarafından onaylanan projeler 5 yıl yürürlükte kalır. eğer bir projenin onayından 5 yıl içerisinde iş bitimi yapılmamışsa ve abone alınmazsa tedaş onayı geçerliliğini yitirir.

dostum 5 yıl geçmiş projelerde şayet proje içeriği %20 den fazla değişmemişse yine tedaş onay yapmak zorundadır. arkadaşlara yanıltıcı bilgi vermeyelim. saygılar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri