apartman eş zamanlı güç hesabı, kombili

merhaba
bir apt ile ilgili eş zamanlı güç hesabı hakkında sizin görüşlerinizi almak istiyorum.

6 daireli bir apartman, her dairede elektrikli kombi olacak. daireler 85 m2 10 kw lık kombi yeter mi

ve bu apartmanın eş zamanlı gücünü hesaplarken nasıl bir yol izlemeliyim kendi hesabıma göre biraz kararsız kaldım size de sorayım dedim.
benim hesabım şu şimdilik : 1 daire için kombi hariç 10 000 kw kurulu güç var talep gücü : 5600 yapar.
toplam 6 daire var. 6 dairenin kurulu gücü 60000 yapar ve bunun da talep gücü : 60000*0,43 =25800 yapar. kış aylarında kombiler çalışacak anlık 10 000 kw çektiğini varsaysak 6 daireden 60000 W güç çekilecek. bunu da eklersek talep gücü 60 000 + 25 800 = 85800 W talep gücü yapar bu hesap doğru mu dur dersiniz . müşterek için herhangi bir hesaplama yapmadım öenmli değil o kadar.
lütfen siz de tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim daha önce böyle bir proje çizen varsa yazabilir mi,
teşekkürler

İşlem şudur:
bir dairenin gücü xkatsayı
Sizin örneğinizde 8kw için =4,8kw+2kw için=0,8 toplam dairebaşı=5,6kw
6 daire içinkatsayı(%43)x(5,6x6)=14,4kw
Kombiyi dahil etmedim.Siz 10 000kw ??? gibi bir değer atfetmişsiniz.Nasıl bir kombi? ortalama bir kombinin gücü 1kw'ı bile bulmaz.

merhaba
bir apt ile ilgili eş zamanlı güç hesabı hakkında sizin görüşlerinizi almak istiyorum.

6 daireli bir apartman, her dairede elektrikli kombi olacak. daireler 85 m2 10 kw lık kombi yeter mi

ve bu apartmanın eş zamanlı gücünü hesaplarken nasıl bir yol izlemeliyim kendi hesabıma göre biraz kararsız kaldım size de sorayım dedim.
benim hesabım şu şimdilik : 1 daire için kombi hariç 10 000 kw kurulu güç var talep gücü : 5600 yapar.
toplam 6 daire var. 6 dairenin kurulu gücü 60000 yapar ve bunun da talep gücü : 60000*0,43 =25800 yapar.
kış aylarında kombiler çalışacak anlık 10 000 kw çektiğini varsaysak 6 daireden 60000 W güç çekilecek. bunu da eklersek talep gücü 60 000 + 25 800 = 85800 W talep gücü yapar bu hesap doğru mu dur dersiniz . müşterek için herhangi bir hesaplama yapmadım öenmli değil o kadar.
lütfen siz de tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim daha önce böyle bir proje çizen varsa yazabilir mi,
teşekkürler

1 dairede talep gücü hesaplarken katsayı %56 iken 6 dairede %43 hesaplamışsınız bunu anlayamadım!!!

8kw kadar talep güç katsayısı..0,6 , 8kw tan sonrası için..0,4 , 6-10 daire için eşzamanlılık katsayı 0,43.........

1 dairede talep gücü hesaplarken katsayı %56 iken 6 dairede %43 hesaplamışsınız bunu anlayamadım!!!

arkadaş açıklamış zaten 0,56 almadım, 8 kw a kadar 0,6 kalanı da 0,4 ile çarpılıp toplanıyor
toplam talep güç ise toplam kurulu güçxdaire ezg sından hesaplanıyor
1-2 daire için 0,6
3-5 için 0,45
5-10 için 0,43
10-16 için 0,41 gibi

İşlem şudur:
Kombiyi dahil etmedim.Siz 10 000kw ??? gibi bir değer atfetmişsiniz.Nasıl bir kombi? ortalama bir kombinin gücü 1kw'ı bile bulmaz.

elektrikli kombinin gücü mü 1 kw ı bulmaz bence bulur belki ilk ısınmdan sonra gerektiği kadar rezistansı alır ama anlık çekilen güç 1 den fazladır buna eminim.

elkoterm in sitesine baktım kombi güçleri hakkında detaylı bilgi vermiş
en düşük 10 kw gösteriyor oda bir fazlı kulanabilir
20 kw 30 kw ve daha büyük için kat kaloriferi için güçlerde detaylı verilmiş buna dayanarak söyledim
başka bir firmanın sitesinde de elektrikli kombinin en düşük güçlüsünü 7,5 kw buldum

elektrikli kombinin gücü mü 1 kw ı bulmaz bence bulur belki ilk ısınmdan sonra gerektiği kadar rezistansı alır ama anlık çekilen güç 1 den fazladır buna eminim.

elkoterm in sitesine baktım kombi güçleri hakkında detaylı bilgi vermiş
en düşük 10 kw gösteriyor oda bir fazlı kulanabilir
20 kw 30 kw ve daha büyük için kat kaloriferi için güçlerde detaylı verilmiş buna dayanarak söyledim
başka bir firmanın sitesinde de elektrikli kombinin en düşük güçlüsünü 7,5 kw buldum

İşlem şudur:

konuya cevap yazdığınız için teşekkür ederim. size bişey daha sorcaktım 0,43x5,6x6 yapmışsınız ben ezg ü bulurken sadece 0,43xkurulu güç 6 daire için
yaparım. 0,43 ü talep gücü ile çarpmam tekrardan. bazen büyük projelerde talep güçler neredeyse yarı yarıya çıkabiliyor. iki farklı yoldan.buna ne diyorsunuz

Sn Elektrikçi 123 Hata bende.Tek daire hesabıyla karıştırmışım.Binanın kurulu gücü x%43 olmalıydı.Ayrıca hep gazlı kombi ile karşılaştığımdan Elektrikli ifadenizi algılamamışım.
Hatamı düzeltme fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.

Sn Elektrikçi 123 Hata bende.Tek daire hesabıyla karıştırmışım.Binanın kurulu gücü x%43 olmalıydı.Ayrıca hep gazlı kombi ile karşılaştığımdan Elektrikli ifadenizi algılamamışım.
Hatamı düzeltme fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.

ben teşekkür ederim alidemir017 ilgilendiğin için

Arkadaşlar Merhaba....
Eş zamanlı güç değeri hesaplanırken yurt, otel gibi binalar için hesap nasıl yapılabilir.?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri