8 kademelİ kond.ve sİg.hesaplamasi

sayın genc arkadas kusura bakma orda 2işlemle işlem yapılır yazacaktım basımda onca kısı varken yanıltmacalı söylemısım soruyu yapamayacak gıbı...
buarada
sn.godzillas ''10.000 kw yanı 10 000watt '' sözünüz yanlış

değil 10.000(on bin kilowatt) olacak bilgiler için sağolun sıstemı kurdum problem anlasılmıstır ....teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
korkmaz desiink abi allah senden razı olsun şimdi kompanzasyonu iyi öğrendim
5puan veriyorum abi çok güzel bir paylaşım yapmışsın abi sağolasın

arkadaşlar slm ben dün buradaki bir değirmene RG3-12CS komranzasyon rolesi taktım sitem toplam 95 kw trafaz 5kv monofaz ayarlardan hedeflenen cap 0.999 ind 0.999 ayarladımdizilişim şöyle ilk cıkışa trfaz kond 2.5 kvar 2.-2.5 traf 3-5kvar trefaz 4- 10 kvar trafaz 5 -10 kvar trafaz 6-10 kvartrafaz 7- 1 kvarmono 8-1.5 klvar mono 9-1.5 kvar mono 10-1.5 mono 11-1 mono 12-1kvar monofaz kapasitörleri her faza eit monfoze olaak dağıttımsorun şurda devrde 30 kw değirmen aldğımda role kond sırası ile alıp hedeflenenei üç fazda yaklaşık 0.998 -0.999 olarak .0.998 okuyorum sorun devrede hiç trafaz alıcı yokken sade ce soğutucu var yaklaşık 3 kw iki fazda 1.000 okuyorum fazın birinde +0.545 okuyorum devrede hiç kond yok nedenolabilir bu sğutrucu ilgiçbir şey sayaç değerleri aktif 880 kw ind 1200 kvar cap 1700 kvar düzelteilecekmiyim bilmiyorum

skoper75 ' Alıntı:
...toplam 95 kw trafaz 5kv monofaz...
...ayarlardan hedeflenen cap 0.999 ind 0.999 ayarladım ...
...dizilişim şöyle:
ilk cıkışa trfaz kond 2.5 kvar
2.-2.5 traf
3-5kvar trefaz
4- 10 kvar trafaz
5 -10 kvar trafaz
6-10 kvartrafaz
7- 1 kvarmono
8-1.5 klvar mono
9-1.5 kvar mono
10-1.5 mono
11-1 mono
12-1kvar monofaz
...kapasitörleri her faza eit monfoze olaak dağıttım

sorun şurda devrde 30 kw değirmen aldğımda role kond sırası ile alıp hedeflenenei üç fazda yaklaşık 0.998 -0.999 olarak .0.998 okuyorum sorun devrede hiç trafaz alıcı yokken sade ce soğutucu var yaklaşık 3 kw iki fazda 1.000 okuyorum fazın birinde +0.545 okuyorum devrede hiç kond yok neden olabilir bu sğutrucu ilgiçbir şey
sayaç değerleri aktif 880 kw ind 1200 kvar cap 1700 kvar düzelteilecekmiyim bilmiyorum

Monofaze kondansatörleri fazlar eşit dağıttınız değil mi?
Yani:
7. kademe R (1kVAr)
8. kademe R (1,5kVAr)
9. kademe S (1,5kVAr)
10. kademe T (1,5kVAr)
11. kademe S (1kVAr)
12. kademe T (1kVAr)

Röleye kondansatörlerin tam tanıtılmadığı durumlarda da uygun kademeyi almaz. Röleden kondansatör değerlerine bakın. Kademelerle uyuşmayanları siz manuel olarak girin ve bir de böyle deneyin.

Sadece bu sayaç değerlerininden birşey anlayamayız. Daha önce aldığınız sayaç değerleri veya son faturanın son endeks değerleri ve bugünkü gerçek oranlarınızı hesaplayabiliriz ancak...

tk ederim akadaşım dediğin doğru tanıttıktan sonrabaktım kademelerde ioranlar farklı mesala2.kademedeki 5 kvar kond nerdeyse yarısı 2.4 10 kademedeki 1 kvarı 0.4 olarak alglamış aaba akım trafosu arızalı olailirmi akım trafom 100/5 tanıtırken 20 diye tanıttım aklıma başka bişi gelmiyor aaba ütün kapasitörlerinede eksik algıladı eğer elle girersem rğra değiştirmem lazımmı tşkkkk

Kondansatörlerin çektiği akımları pensampermetre ile ölç. Eğer çekmeleri gereken akımları çekiyorlarsa röleye manuel olarak gir bir problem olmaz.
Yok eğer çekmeleri gereken akımları çekmiyorlarsa (Fazla dengesizlik varsa veya azalmışsa) değiştir.
Monofazeleri de ölç. Monofaze kondansatörlerin 400V'luk ise ve bunları faz-nötr bağlandığında (230V) güçleri 3'te bir oranında azalır (4002/2302=3) (400V'luk 1,5kVAR monofaze kondansatör 230V'ta 0,5'e düşer. Etiketlerinden çalışma gerilimlerine bak).

kompanzasyon sistemi için gerekli kondansatör değerleri bulduk. sigorta ve kontaktör seçimi yaparken kondansatör norminal akımının 3.4 katı kadar şeçmelisiniz. onun aşağısında
1.Sigorta Seçimi
Kondansatörleri koruyacak sigortalar çekilen akımın 1,5 ile 1,7 katı arasında bir değere göre seçilmelidir bu teknik cetvellerde böyle hesaplanıyor ama 3.4 katı büyüklükte şeçmeliyiz bu dediğim kontaktör değeri içinde geçerlidir.
Kontaktör Seçimi
Kontaktörler, endüktif yükte devamlı taşıyabilecekleri akımları kondansatör nominal akımın 1,25 katından küçük olmayacak şekilde seçilmelidir.

Otomatik kompanzasyon tesislerinde kondansatör gruplarının ayar dizisi 2,22 sisteminde ise 1. kademenin kontaktörü daha sık devreye girip çıkacağından kondansatör nominal akımının 1,5 katından küçük olmayacak şekilde seçilmelidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri