12v 24 ah -24v 12 ah ortak paralel seri bağlantı Seması

Esref236

Üye
20240121_200058.jpg

Kendi eksik elektrik bilgimle Bi şema tasarladım lakin elektrik bilgim az olduğundan doğrumu emin olamıyorum yardımcı olebilirmisiniz ortada 6 pin aç kapa anahtar var Bi tarafı açtığımda devre 12v 24 ah ile Bi tarafı açtığımda 24 v 12 ah ile çalışacak planımda.

Şema ile amacım 2 aküden istediğim zaman hem 24 v hem 12 v almak ve akülerin ömrünün uzun olması için paralel şarj etmek. Devre doğru ve güvenlimidir yardımcı olabilirmisiniz

Birde bu devre velevki yanlışlıkla 24 v anahtar açıkken 12 v cihazı açtım veya tam tersi 12 v Ken 24 v cihazı açtım akülere zarar verirmi şema doğrumudur

(yaptığım şemada 12 v ile 24 v cihazlar aynı anda çalışmicak istediğim zaman birini kullanıcam)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bence tam olarak ne yapmak istediğinizi, ihtiyacınızı yazın daha sade öneriler gelecektir.

12 v çıkış kaynağından 12 v cihaz çalıştırıp aynı zamanda aynı hattan aküleri şarj edicem
24 v çıkıştan da ayrıyeten cihaz çalıştırıncam bu devrenin doğru çalışıp çalışmayacağı konusunda yardıma ihtiyacım var eger oluyorsa en makül basit ve uygun yolla aküyü istediğim şekilde kullanabilicem

12 volt ne kadar güç ihtiyacı var? Aküleri seri bağlayıp 24 volt ile şarj edip kullanırken bir adet ihtiyacınıza göre uygun güçte dc-dc voltaj regülatörü ile 12 volt elde edebilirsiniz.

Amacım 2 aküden en basit yol ile aynı anda çalışmayan biri 12 v ve biri 24 v cihaza uygun yollu basit bi bağlantı çekmek ve bu aküleri paralel şarj etmek
12 v da 20-25 ah güce ihtiyacım var
12 volt ne kadar güç ihtiyacı var? Aküleri seri bağlayıp 24 volt ile şarj edip kullanırken bir adet ihtiyacınıza göre uygun güçte dc-dc voltaj regülatörü ile 12 volt elde edebilirsiniz.

Aküler gruplanacaksa eşdeğerde olmaları gerekir. Paralel de şarj edebilirsiniz. O zaman 24 volt için yine regülatör kullanılabilir.

Voltaj regülatörü aklıma geldi ama Yapıcağım şeyin ticari pazarı olması için maliyeti düşük tutmaya çalışıyorum basit çözümler arıyorum aklıma böyle bişey geldi bu devrenin çalışıp çalışmicağını merak ediyorum

12 volt ve 24 volt ile çekilecek akım ne kadar?

12 v 24 ah çekiyor birinci cihaz
24 v 12 ah çekiyor ikinci cihaz
Akülerin ah tam uyuyor

Bu akımı ne kadar süre çekiyorsunuz? Eğer bu güç çekimi çok kısa süreli değilse aynı kapasitedeki aküleri kısa sürede hasarlandıracaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri