12 Kablolu American Motor Bağlantısı

Arkadaşlar merhaba,

12 kablolu Amerikan 3 fazlı 4kw motorun bağlantısı nasıl yapılmalıdır? motor 220/380/440 da çalışabiliyor. Üzerinde 3 çeşit bağlantı şeması var ama hiç birinde bizim motorlar gibi değil.

1. bağlantı türü(low voltage 2D)

12-6-7-1
10-4-8-2
11-5-9-3

2.bağlantı türü(medium voltage 2Y)

10-11-12
4-5-6
7-1
8-2
9-3

3.bağlantı türü (hight voltage 1D)

7-4
8-5
9-6
12-1
10-2
11-3

Arkadaşlar bu bağlantı türleri ile daha önce karşılaşan uğraşan varsa yardımcı olabilir mi ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Motorun şeklini atarsanız yardımcı olabiliriz belki.

Belki bu konuda daha deneyim'li arkadaşlar vardır lakin fikir yürütürsek.. 3 kw motoru 380 Vac bağlayacaksan üçgen bağlantı yapıp ikili yazan değerleri birbirleriyle kısa devre 7-1 8-2 9-3 kendi arasında kısa devre 4-5-6 kendi arasında 3'lü kısadevre 10-11-12 fazları bağlayacaksın.

Sakın fikir yürütmeyin! Ben de ilk defa karşılaştığımda bocalamıştım. Lakin motorun kapağında numaralandırma yazıyor olmalı(zaten yukarıda belirtilmiş) buna göre bağlantı yapılmalı. Genellikle low voltage yada high voltage şeklinde iki ayrı bağlantı şekli tanımlanmaktadır. Mediumu da ilk defa burda görmüş oldum. Buna göre verilen 380 v medium voltage dır. Bağlantı da verildiği şekli ile

10-11-12
4-5-6
7-1
8-2
9-3

uçlarının birbirine bağlanması şeklinde gerçekleştirilir. Bu bizim bildiğimiz üçgen bağlantıdan başka bişey değildir arkadaşlar. Low voltage dedikleri de yıldız bağlama oluyor. Saygılar

Sakın fikir yürütmeyin! Ben de ilk defa karşılaştığımda bocalamıştım. Lakin motorun kapağında numaralandırma yazıyor olmalı(zaten yukarıda belirtilmiş) buna göre bağlantı yapılmalı. Genellikle low voltage yada high voltage şeklinde iki ayrı bağlantı şekli tanımlanmaktadır. Mediumu da ilk defa burda görmüş oldum. Buna göre verilen 380 v medium voltage dır. Bağlantı da verildiği şekli ile

10-11-12
4-5-6
7-1
8-2
9-3

uçlarının birbirine bağlanması şeklinde gerçekleştirilir. Bu bizim bildiğimiz üçgen bağlantıdan başka bişey değildir arkadaşlar. Low voltage dedikleri de yıldız bağlama oluyor. Saygılar

Sizin söylediğinizden farklı bir bağlantımı söyledikte sakın fikir yürütmeyin diyorsunuz?

Hocam , haklısınız söylediklerimiz aynı, fakat fikir yürütme kısmına itirazım var, fikir yürütme biraz tahmine dayanır. Bu nedenle öyle dedim

saygılar

arkadaşlar 2. ile motoru bağladım Y-Y oldu. ancak şöyle bir sorunum var... 2 yönlü bant konveyörün her ikiside asenkron motor 1450 devir dakika. Bu şekilde her iki motor yük altında döner mi yoksa yük tek bir motora mı biner ?

Hocam , haklısınız söylediklerimiz aynı, fakat fikir yürütme kısmına itirazım var, fikir yürütme biraz tahmine dayanır. Bu nedenle öyle dedim

saygılar

Haklısın atmamk lazım sadece verilen bilgiler doğrultusunda doğru olanı söylemek lazım. Bende onu yapmaya çalıştım.

Arkadaşlar ben hepinizin yorumlarına teşekkür ederim. Aklın yolu 1 miş ve hepimiz aynı mantıkla hareket ettik...

Diğer kafama takılan soru şudur. çift yönlü bant konveyörün her ikisi aynı anda tahrik edilirse yük nasıl paylaşılır? paralel bağlama ile ortak olur mu? motorlar asenkron 1450 d.d.

Arkadaşlar merhaba,

12 kablolu Amerikan 3 fazlı 4kw motorun bağlantısı nasıl yapılmalıdır? motor 220/380/440 da çalışabiliyor. Üzerinde 3 çeşit bağlantı şeması var ama hiç birinde bizim motorlar gibi değil.

1. bağlantı türü(low voltage 2D)

12-6-7-1
10-4-8-2
11-5-9-3

10-11-12
4-5-6
7-1
8-2
9-3

3.bağlantı türü (hight voltage 1D)

7-4
8-5
9-6
12-1
10-2
11-3

Arkadaşlar bu bağlantı türleri ile daha önce karşılaşan uğraşan varsa yardımcı olabilir mi ?

Motorun çift sargılı ve her sargı gerilimi 220 vac 1. bağlantıda paralel üçgen dolayısı ile gerilimi 220 vac 2. de paralel yıldız gerilim 380 vac 3.de seri üçgen 220+220 =440 vac bu kadar
i

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,250
Kullanıcılar
450,065
Son üye
4r4wn

Yeni konular

Geri