Şartel atma sorunu yardım

iyetismis

Üye
İyi günler.
Evde elektrikle alakalı bir sıkıntım var çözemedim ve size başvurmak istedim.
Odamın birinde anahtara basınca ev içerisindeki bağlı oldugu şartel ve binadaki dairemin şarteli attı. Bende önce avizenin kablolarına baktım bi sorun yok tekrar actım anahtarı yine aynı şartel ve ana şartelim attı. daha sonra duvardaki anahtarı söktüm (içinde 3 kablo var bir mavi iki tane kahverengi) kablolardan mavi olanla diğerlerinden birini tema ettirdim 4 lü avizemin iki lambası yandı şartel atmadı bende sorun anahtardadır diye anahtar alıp taktım basınca yine aynı şarteller attı. Sorun nerde anlayamadım yardımcı olurmusunuz ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
anahtarda sıkıntı olmaz anahtarın çok özel değil ise standart aç kapa bütün kabloları birbirine bağla yine sigorta atmaz. sigorta ancak buttan lambaya giden hattaki 2 kablonun teması ile olur. buattan sonra takip et. avizeyi sök normal duy ve ampül takarak deneme yap. boru içinde kablo erimiş ve kısa devre yapmış olabilir...

- - - Updated - - -

İyi günler.
Evde elektrikle alakalı bir sıkıntım var çözemedim ve size başvurmak istedim.
Odamın birinde anahtara basınca ev içerisindeki bağlı oldugu şartel ve binadaki dairemin şarteli attı. Bende önce avizenin kablolarına baktım bi sorun yok tekrar actım anahtarı yine aynı şartel ve ana şartelim attı. daha sonra duvardaki anahtarı söktüm (içinde 3 kablo var bir mavi iki tane kahverengi) kablolardan mavi olanla diğerlerinden birini tema ettirdim 4 lü avizemin iki lambası yandı şartel atmadı bende sorun anahtardadır diye anahtar alıp taktım basınca yine aynı şarteller attı. Sorun nerde anlayamadım yardımcı olurmusunuz ?
anahtarda sıkıntı olmaz anahtarın çok özel değil ise standart aç kapa bütün kabloları birbirine bağla yine sigorta atmaz. sigorta ancak buttan lambaya giden hattaki 2 kablonun teması ile olur. buattan sonra takip et. avizeyi sök normal duy ve ampül takarak deneme yap. boru içinde kablo erimiş ve kısa devre yapmış olabilir...

Faz ile nötr bir yerlerde temas ediyor.

Bu avizelerin duyları çok sıkıntılı. Tasarruflu ampülü takarken bir yerlerde kısa devre olabiliyor. Ayrıca lambaların hepsini sök Anahtarı aç bakalım sigorta atacak mı? Atmazsa sırasıyla ampülleri tak. Böylelikle sıkıntılı ampül veya duyu bulabilirsin. Ampülün kendi içindeki bazı arızaları da kısa devreye sebebiyet verip sigortaları attırabilir.

Evet,sn.öğretmen27 hocam çok doğru olabilen ve yaygın karşılaşılabilen bir arızadan yola çıkarak makul bir varsayımda da bulunmuş,sn.iyetismis.Avize içindeki ampul duyunun gerisindeki bazen fazla açıkta olan bu çıplak bakır kablolar,bu duy milinden tam kurtulup da,ampulle birlikte tam olarak döndüğünde,duya gelen bu çıplak bakır yüzleri,yani fazla açılmış bu çıplak kablolar bir kısa devre olabilir,muhtemelen bu mümkündür. Ampullerin hepsi çıkarılıp avize boşken de bu sigorta atıyormu öncelikle buna bakılmalıdır. Daha sonra bu ampulleri tek tek takarken de yerlerinde fazla zorlamadan bu duylarına takın.Bu durumda sigorta atma durumu değişiyor mu,buna tekrar bakın.

Avizede hiç bir sorun çıkmazsa faz ve nötr bağlantılarının başka yerlerde de,yani mevcut iç tesisatta kabloların bir yerlerde değip de temas etme durumunu,bu anahtardan önce de (Otomatik sigortanın atma durumu anahtarla oluyor bu anlatımınıza göre,ama asıl suçlu anahtar değil,kısa devreye tam neden olabilen ve görülmeyen bir noktadır hiç şüphesiz.) tam olarak da araştırmanız (Gerekirse otomatı tam indirip Şebeke akımını keserek) bina iç tesisatında çeşitli noktalarda avometre ile kısa devre kontrolünü,avometreyle omaj ölçümlerini ve avizeden önceki bu devre incelemelerini ayrı ayrı da yapmanız gereklidir.Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri