Tek ( çiftli anahtara çevirip) anahtardan 2 farklı lambaya elektrik verebilir miyim...

MERHABA ARKADAŞLAR YA KİMSE ASIL SORUNUN NE OLDUĞUNU SORMAMIŞ NEDEN BÖYLE Bİ İŞE KALKİŞİYORSUN ? 9 WAT LED AMPUL ZATEN ODANIZ İÇİN KUÇUK ANLADIĞIM KADARIYLA HANIMIZ İŞİK ARTSIN İSTİYOR SİZDE İŞİĞİ AZALTIP FLİM GİBİ ŞEYLERİ RAHAT İZLEYİM İSTİYOSUNUZ GALİBA DÜŞÜNCEM DOGRUYSA ONA GÖRE DAHA PRATIK FIKIRLER VERELİM.BİRDE ŞÖYLEBİ GERÇEK VAR BİZ ELEKTRİKÇİLER İÇİN YARIM YADA BİR SAAT İÇİNDE HALLEDERİZ TESİSATI AMA SİZİN İÇİN BELKİDE 1 GÜNLÜK İŞ LÜTFEN DOĞRU TEHŞİZ YAPALIM DAHA KISA ZAMANDA DAHA PRATİK ÇÖZÜM SUNABİLİRİZ
"Elektrikçinin işini elektrikçiye bırakın. Bilmediğiniz işi yapmaya çalışmayın!" noktasinda katılıyorum. (Lütfen küçük harf kullanın.)

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
MERHABA ARKADAŞLAR YA KİMSE ASIL SORUNUN NE OLDUĞUNU SORMAMIŞ NEDEN BÖYLE Bİ İŞE KALKİŞİYORSUN ? 9 WAT LED AMPUL ZATEN ODANIZ İÇİN KUÇUK ANLADIĞIM KADARIYLA HANIMIZ İŞİK ARTSIN İSTİYOR SİZDE İŞİĞİ AZALTIP FLİM GİBİ ŞEYLERİ RAHAT İZLEYİM İSTİYOSUNUZ GALİBA DÜŞÜNCEM DOGRUYSA ONA GÖRE DAHA PRATIK FIKIRLER VERELİM.BİRDE ŞÖYLEBİ GERÇEK VAR BİZ ELEKTRİKÇİLER İÇİN YARIM YADA BİR SAAT İÇİNDE HALLEDERİZ TESİSATI AMA SİZİN İÇİN BELKİDE 1 GÜNLÜK İŞ LÜTFEN DOĞRU TEHŞİZ YAPALIM DAHA KISA ZAMANDA DAHA PRATİK ÇÖZÜM SUNABİLİRİZ
Beyefendi haklısınız boşuna usta olmadınız... Ama şöyle de bu durum var... Sizi kastederek söylemiyorum... Ama usta adı altında gözünü para bürümüş yaratıklar var o yüzden bu işi kendi yapmak istemenin bi sebebi de bu...

Daha bu gün sanayi de ustaya gittim 140 TL ye aldığım su dirseğini 2 adet vidasi var.. Monte etmek için benden 500 TL TL istedi 400 e zor ikna ettim... Yarım saatte kazandı bu parayı ben 8 saat ayakta dikiliyorum o para için...

Hakkı en fazla 250 TL idi ama tam iki katını istedi söve söve çıktım işyerinden..

Bu gibi ustalar yüzünden gerçek ustalarda güme gidiyor...

Şimdi anladınız mı neden kendim yapmak istiyorum...

Yer kayseri

Şimdi tavanda 3 kablo olmasının sebebi 2 ayrı faz hattı ve ortak nötr oluşturmak.
Siz şerit LED trafosunu nereye koyacaksınız?
Şayet trafo tavanda olacaksa toplam tabandaki kablo sayısı 3 olsa yetiyor ama trafoyu buatı üstüne yanına biyere koyayım tavanda hiç trafo görünmesin derseniz o zaman tavanda 4 kablo olması gerekiyor hatta 0.75 kordon kablo bile çekseniz olur.
Ve mantıklı olan bu gibi
Şimdi tavanda 3 kablo olmasının sebebi 2 ayrı faz hattı ve ortak nötr oluşturmak.
Siz şerit LED trafosunu nereye koyacaksınız?
Şayet trafo tavanda olacaksa toplam tabandaki kablo sayısı 3 olsa yetiyor ama trafoyu buatı üstüne yanına biyere koyayım tavanda hiç trafo görünmesin derseniz o zaman tavanda 4 kablo olması gerekiyor hatta 0.75 kordon kablo bile çekseniz olur.
Ve mantıklı olan bu gibi duruyor.
Mustafa bey şimdi anladım eksi tek olsa oluyor devreyi tamamlamak için tek nötr kafi geliyor ama her bi lamba için led ampul er ve şerit led için 2 ayrı faz olması lazım o yüzden...
Led trafosu tavanda kalacak o sebeple bana 1 nötr 2 faz yeterli...

Mustafa bey tam olarak ne yapmam lazım ne anladım size anlatmak istiyorum..

1. Anahtarı 2 li olanla değiştireceğim
2. Anahtardan buat a 2. Düğme için kablo çekeceğim.
3.o kabloyu buat dan sokarak ucunu U şekline getirerek tavandaki diğer kabloların yanından çıkana kadar iteceğim veya bu işlemi tavandaki faz kablosunu buattan keserek kesilen yere 2 adet (faza ağlanacak olan kabloları) kablo bağlayıp tavandan çekeceğim ki o 2 adet faz kablosu tavandan çıkarmış olayım..
4. Bu iki adet faz kablosunu ikili anahtara bağlayacağım bir adet nötr kablosunu da anahtardaki nötr kısmına bağlayacağım...

Son olarak anahtardan 2 adet faz kablosu çıkacak buatta 2 adet faz kablosu ile birleşerek tavana gidecek doğru mu.

Eksik varsa söyler misiniz

Son düzenleme:
Evet olay bundan ibaret
Sadece anahtarda nötr ile ilgili bişey demişsiniz unutmayın anahtarda hiç nötr olmaz.
İkili tabir edilen komütatör anahtarda 3 adet Klemens bulunur.
Bunlardan tek olan tarafa faz girilir ikili olan taraftan lambalara ve trafoya gidecek olan faz çıkılır.
Anahtardan çıkan bu iki faz tavana giden iki faz kablosu ile buat içerisinde birleşir ve güzel şekilde sıkmalı ve izole edilmelidir.
@Kantay bu şekilde anlatım normal şartlarda elektrik bilgisi olmayan kimselere yaptığım şey değil ama sizin azminiz karşısında yenik düştüm.
Kolay gelsin iyi çalışmalar.

Evet olay bundan ibaret
Sadece anahtarda nötr ile ilgili bişey demişsiniz unutmayın anahtarda hiç nötr olmaz.
İkili tabir edilen komütatör anahtarda 3 adet Klemens bulunur.
Bunlardan tek olan tarafa faz girilir ikili olan taraftan lambalara ve trafoya gidecek olan faz çıkılır.
Anahtardan çıkan bu iki faz tavana giden iki faz kablosu ile buat içerisinde birleşir ve güzel şekilde sıkmalı ve izole edilmelidir.
@Kantay bu şekilde anlatım normal şartlarda elektrik bilgisi olmayan kimselere yaptığım şey değil ama sizin azminiz karşısında yenik düştüm.
Kolay gelsin iyi çalışmalar.
Evet haklısınız nötr anahtarda olmaz orayı karıştırdım.. Sonuçta anahtarın görevi zaten elektrik akımını ( fazı ) kesip açmak değil mi😁😁

Şu videoda usta sizin anlattıklarınızı görsele dökmüş resmen sizden ve bu videodan öğrendiklerim ile hata yapacağımı hiç sanmıyorum.. Herşey için çok teşekkür ederim...

Tek kalan şimdi hanımı kandırmak bu işi yapmak için... Varsa tavsiye alırım 😉😉😁😁

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri