Şönet Nedir ? Ampermetre yanında kullanılan Şönt nedir, görevi nedir ?

mt8

Üye
Merhaba arkadaşlar, başlıkta sorum yazıyor gerçi ama ben yinede yazayım, Ampermetre yanında kullanılan Şönt nedir, görevi nedir. Şönt olmadan ampermetre kullanılmaz mı ? Saygılar.

Şönt direnci akımını okumak istediğiniz devredeki yüksek güçlü akımı ölçü aletinizin okuyabileceği düşük değere düşüren parçadır.

Aslında bir dirençtir. Mantık olarak çok düşük değerli bir direnç üzerinden akım geçirirseniz üzerinde milivolt mertebelerinde bir voltaj düşümü olur. Bunu uygun skalalı bir voltmetre ile okursanız devreden geçen akımıda okumuş olursunuz. Direnç sabit ise ve üzerinden geçen akımı arttırırsanız üzerinde düşen voltajda değişir ve bu şekilde geçen akımıda okuyabilirsiniz.

Tüm kural R=V/I kuralına göre işlemektedir.

Ampermetre aslında milivolt okuyan bir voltmetredir. Şönt direnci olmadan kullanılamaz. devreye bağlarsanız hemen yanacaktır. o yüzden şönt direnci ile beraber kullanılır.

şönt dirençleri amper ölçmek için kullanılan bir elemandır üzerinden geçen akım nedeni ile voltaj düşümü meydana gelir bu voltaj şönt dirençleri için yapılmış voltaj ölme cihazları ile ölçülür bu şönt dirençleri genelde yüksek akım çeken devreler için kullanılır normal ampermetrelerde ise şönt direnci ölçme cihazının içinde bulunmaktadır.

skalasınıQUOTE="mt8, post: 578551, member: 255825"]Merhaba arkadaşlar, başlıkta sorum yazıyor gerçi ama ben yinede yazayım, Ampermetre yanında kullanılan Şönt nedir, görevi nedir. Şönt olmadan ampermetre kullanılmaz mı ? Saygılar.[/QUOTE]

Analog ampermetrelerin normal ölçüm aralığını arttırmak için paralel (Şönt) dirençler kullanılır.Burada amaç ampermetreyi bozacak,bobinini yakacak amper değerindeki yüksek akımı,bir akım bölücü prensiple ikiye bölerek,ama ağırlıklı olarak da ampermetre uçlarına paralel bağlı bu direnç üzerinden akmasını sağlayarak (Çünkü direnci az olandan max. akım,direnci çok olandan min akım geçecektir,elektrik devrelerindeki ohm kanununa göre) bu şekilde de normalde hiç çalışmayıp yanabilecek olabilen analog bir ampermetrenin (Örneğin 1-10 A'yı gösteren skalasını 1-100 A arasına da getirebiliriz) mevcut ölçüm skalasını bu şekilde genişletip büyütmüş de oluruz,bu paralel olarak ampermetre devresine bağlanmış,uygun değerdeki direnç elemanı ile.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Şönt direnci akımını okumak istediğiniz devredeki yüksek güçlü akımı ölçü aletinizin okuyabileceği düşük değere düşüren parçadır.

Aslında bir dirençtir. Mantık olarak çok düşük değerli bir direnç üzerinden akım geçirirseniz üzerinde milivolt mertebelerinde bir voltaj düşümü olur. Bunu uygun skalalı bir voltmetre ile okursanız devreden geçen akımıda okumuş olursunuz. Direnç sabit ise ve üzerinden geçen akımı arttırırsanız üzerinde düşen voltajda değişir ve bu şekilde geçen akımıda okuyabilirsiniz.

Tüm kural R=V/I kuralına göre işlemektedir.

Ampermetre aslında milivolt okuyan bir voltmetredir. Şönt direnci olmadan kullanılamaz. devreye bağlarsanız hemen yanacaktır. o yüzden şönt direnci ile beraber kullanılır.

Cevabın için teşekkür edirim. Şimdi ben 20A lık bir analog ampermetre aldım ama henüz teslim olmadı.Bu ampermetrenin yanında şönt de geliyor. Diyelimki 5 amper ölçmek istiyorum. Yine şöntü bağlamak zorundamıyım. Yani bu cihaz tek başına kullanılmaz mı.Saygılar.

Hayır kullanılmaz. Mutlaka şönt direnci ile beraber kullanılır.

skalasınıQUOTE="mt8, post: 578551, member: 255825"]Merhaba arkadaşlar, başlıkta sorum yazıyor gerçi ama ben yinede yazayım, Ampermetre yanında kullanılan Şönt nedir, görevi nedir. Şönt olmadan ampermetre kullanılmaz mı ? Saygılar.

Analog ampermetrelerin normal ölçüm aralığını arttırmak için paralel (Şönt) dirençler kullanılır.Burada amaç ampermetreyi bozacak,bobinini yakacak amper değerindeki yüksek akımı,bir akım bölücü prensiple ikiye bölerek,ama ağırlıklı olarak da ampermetre uçlarına paralel bağlı bu direnç üzerinden akmasını sağlayarak (Çünkü direnci az olandan max. akım,direnci çok olandan min akım geçecektir,elektrik devrelerindeki ohm kanununa göre) bu şekilde de normalde hiç çalışmayıp yanabilecek olabilen analog bir ampermetrenin (Örneğin 1-10 A'yı gösteren skalasını 1-100 A arasına da getirebiliriz) mevcut ölçüm skalasını bu şekilde genişletip büyütmüş de oluruz,bu paralel olarak ampermetre devresine bağlanmış,uygun değerdeki direnç elemanı ile.Kolay gelsin.[/QUOTE]

Bu kadar açıklayıcı cevabın için teşekkür ederim. Bir sorumdaha var. Ben bugün 20a ve yanında hediye şönt bir ampermetre aldım. Bu cihaz bana geldiğinde şöntlü bağlayacağımı ve mantığını anladım. Fakat akan gerçek amperi nasıl anlayacağım. Benim anlayacağım bir dille yani şöyle mi, diyelim ki ibre 2 amper gösteriyor ve şönt değeri 75ma dir. o zaman gerçek amper değeri 2,75 amper mi oluyor. Saygılar.

Hayır kullanılmaz. Mutlaka şönt direnci ile beraber kullanılır.
Tamam, mantığını anladım, Peki basit bir örnekle gerçek amperi nasıl anlayacağımı gösterebilirmisiniz. Yani ibre 2 amperi gösteriyor, şöntün değeri ...... artık kaç oluyorsa. Bu durumda gerçek amperi bulmanın yolu nedir.Saygılar.

Şönt direnci ile ölçü aletinizin skalası birbirine eşdeğerde olması lazım ikisini ayrı ayrı almadıysanız.

Mesela benim yaptığım ampermetrede ölçü aletim 200 mv tam skalada ölçüm yapıyor. Buna uygun bir şönt direnci hesapladım ve bağladım. öyleki şönt direnci üzerinden 20 amper geçtiğinde bana 200 milivolt verecek şekilde şönt direnci yaptım. Buda ne demek oluyor. şönt direncinden 20 amper geçtiğinde ölçü aletimin full skalası olan değer 200 yazacak. bir nokta ile skalayı bölerseniz 20.0 amper okursunuz. Yanı virgülden sonra bir ondalıklı değere kadar akım okuyabilirsiniz. Benim şönt direncimin değeri 200 milivolt ve 20 amper için 0,01 ohm dur. Bu direnç üzerinden 20 amper geçtiğinde üzerinde 200 milivolt voltaj düşüyor. Bunuda ölçü aletinde 20.0 olarak okuyoruz.

Örnekleyerek anlatmak istedim.

Siz ölçü aletinizin full skalada kaç volt okuduğunu bana yazarsanız ve elinizdeki şönt direncinin değerini yazarsanız birbirine uyumlumu hesaplayabilirim.

Birde bu şönt direnç ile bildiğim üzere sadece dc akımları ölçebilirsiniz diye biliyorum ac akım ölçecekseniz o cihazlar farklı diye biliyorum.

Şönt direnci ile ölçü aletinizin skalası birbirine eşdeğerde olması lazım ikisini ayrı ayrı almadıysanız.

Mesela benim yaptığım ampermetrede ölçü aletim 200 mv tam skalada ölçüm yapıyor. Buna uygun bir şönt direnci hesapladım ve bağladım. öyleki şönt direnci üzerinden 20 amper geçtiğinde bana 200 milivolt verecek şekilde şönt direnci yaptım. Buda ne demek oluyor. şönt direncinden 20 amper geçtiğinde ölçü aletimin full skalası olan değer 200 yazacak. bir nokta ile skalayı bölerseniz 20.0 amper okursunuz. Yanı virgülden sonra bir ondalıklı değere kadar akım okuyabilirsiniz. Benim şönt direncimin değeri 200 milivolt ve 20 amper için 0,01 ohm dur. Bu direnç üzerinden 20 amper geçtiğinde üzerinde 200 milivolt voltaj düşüyor. Bunuda ölçü aletinde 20.0 olarak okuyoruz.

Örnekleyerek anlatmak istedim.

Siz ölçü aletinizin full skalada kaç volt okuduğunu bana yazarsanız ve elinizdeki şönt direncinin değerini yazarsanız birbirine uyumlumu hesaplayabilirim.

Birde bu şönt direnç ile bildiğim üzere sadece dc akımları ölçebilirsiniz diye biliyorum ac akım ölçecekseniz o cihazlar farklı diye biliyorum.

Serkan bey, panel tipi maksimum 20A ölçebilen ampermetre ve yanında cihaza ait orjinal şöntü geliyor.Henüz elime geçmedi, ama yarın elimde olacak. Henüz şönt değerini bilmiyorum ama muhtemelem 20A 60 mv dur diye tahmin ediyorum. Gelen ampermetreyi orjinal şöntü ile bağlarsam, skalada ne görürsem gerçek amper o mudur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri