Şönet Nedir ? Ampermetre yanında kullanılan Şönt nedir, görevi nedir ?

Merhaba Serkan Bey, aynen böyle bağladım.Birebir. ibre milim bile ne sağa, nede sola kımıldamıyor ve lambalar yanıyordu. Ölçü aleti ile şönt direncini Direnç bölümünden ölçtüğümde 0000 değeri veriyor, Kohm ister Mohm olsun 0000 değeri var. Kısa devre bip sesi bölümünden kontrol ettiğimde, bip sesi alıyorum. Muhtemelen şönt ile ampermetre uyumsuz yada arızalı. Bu durumu satıcıya bildirdim, bugün iki paket şeklinde bir kargo daha çıkışı yapmış, Ne gönderdiğini defalarca sormama rağmen hiçbir şekilde cevap vermiyor, muhtemelen çalışan ampermetre veya çalışan şönt gönderiyor. Anlaşılan arkadaş sahtekar.

Merhaba Serkan Bey, aynen böyle bağladım.Birebir. ibre milim bile ne sağa, nede sola kımıldamıyor ve lambalar yanıyordu. Ölçü aleti ile şönt direncini Direnç bölümünden ölçtüğümde 0000 değeri veriyor, Kohm ister Mohm olsun 0000 değeri var. Kısa devre bip sesi bölümünden kontrol ettiğimde, bip sesi alıyorum. Muhtemelen şönt ile ampermetre uyumsuz yada arızalı. Bu durumu satıcıya bildirdim, bugün iki paket şeklinde bir kargo daha çıkışı yapmış, Ne gönderdiğini defalarca sormama rağmen hiçbir şekilde cevap vermiyor, muhtemelen çalışan ampermetre veya çalışan şönt gönderiyor. Anlaşılan arkadaş sahtekar.

Şöntünüzü yukarıda bahsettiğim şekilde ölçebilitrsiniz. Şöntün kolay kolay bozulabilecek bir yanı yok. Ama göstergesi çok kolay bozulabilir. Yüksek voltaj gelirse eğer çok kolay bozulur. Bu nedenle bir çok firma şönt ile çalışan bu analog göstergelerin girişine 2 adet diyot takarlar. Bu diyotlar silisyum diyot konur. Bu diyotların iletim voltajı 0.5 - 0.7 volttur. Göstergeye gelen voltaj bu değere ulaşırsa diyot kısa devre olur ve panelmetreyi korur.

Zannediyorum ki sizin elinizdeki gösterge bozulmuş olabilir. Ölçü aletinizle ohm kademesinde gösterge giriş çıkışlarını hiçbir yere bağlamadan ayırıp test ederseniz sapma görmüyorsanız gösterge bozuktur.

kolay gelsin.

Aynen söylediğiniz gibi şöntü multiampermetre ile ölçtüm ve 17.4 mV verdi. Gösterge testindede ohm da hiçbir sapma yok. Benim anladığım galiba her ikiside bozuk gibi.

şönt yük altında 17.4 mV verdi ise sorun yok. Sorununuz göstergede göstergeniz bu değeri göstermiyor.

Ampermetrenizi şöntsüz ohmmetre ile ölçün sapma gösteriyorsa sağlamdır. Ohmmetrenin en yüksek kademesi ile başlayın sapma olmaz ise bir alt kademe değiştirerek deneyin. Bir de satıcınız sahtekarlık yapacak birisi değildir yanlışlık vardır (tanımıyorum satış rakamlarından tahmin ediyorum). Gösterge hassastır şöntsüz kullanılmaz anında bozulabilir.

merhaba böyle bir konu olduğu için tekrar konu açmak istemedim .
dijital bir gösterge aldım volt ve amperi gösteren ben bunu bir güç kaynağına bağlamak istiyorum çıkışı max 15A değerinde , bu göstergenin etiketinde 50A/75mv işaretli yani ben bu değerde mi bir şönt direnç almam gerekiyor teşekkürler
DSC_0988.JPG
DSC_0989.JPG

50 amper geçtiğinde 75 milivolt gerilim düşecek şönt bağlamanız gerekiyor. 75 milivolt 0,075 volt tur bunu 50 ampere bölerseniz o da 0,0015 ohm olur. bunuda 15 amper sürekli akıma dayanabilecek bakır iletkenden hesaplarsınız kaç cm çıkarsa onu bağlarsınız. İnce ayar için üzerindeki tirimpotu kullanırsınz. 1 mm lik iletkenden 8,5 cm işinizi görür.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri