İzolasyon trafosu destekli UPSten beslenen serverlarda kaçak akım tutmuyor

@Mr_YAMYAM bizim bahsettiğimiz durumda nötr toprak teması KAKR sonrasında senin çizdiğin şemada KAKR öncesi. Bu durumu konuşmadık ki.

1713462613966.png

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Verdiğiniz dağıtım trafosu örneği de hoşuma gitti ayrıca. Benzer mantıkla onlarda da röle kullanmamamız lazım ama kullanıyoruz ve pek tabi fonksiyoneller.
Ben insan hayatı konusunda ecik ketum birisiyimdir.
Senin öncelikli yapman gereken şey UPS sonrası hayati korumayı sağlayabilmendir. Yukardaki şema bunu sağlamaktadır. Eğer oradaki UPS çıkışı trafolu ise haricen izolasyon trafosu kullanmana bile gerek yoktur.
Sistemi oluşturursun, insan hayatı için 10k lık bir dirençle faz toprak arasını test edersin. KAR çalışıyorsa sorun yok demektir.
UPS den önceki ve binadaki tüm KAR lar burada söz konusu değildir. Senin yapman gereken şey bilgi işlem bölümü için insan hayatını koruma kurallarını uygulamandır. Bu uygulamanın sağlıklı olması sadece QUIET GROUND ile ilgilidir.
@Mr_YAMYAM bizim bahsettiğimiz durumda nötr toprak teması KAKR sonrasında senin çizdiğin şemada KAKR öncesi. Bu durumu konuşmadık ki.

Ekli dosyayı görüntüle 107028
Nötr toprak arası KAR işlevinin koşulu nötr hattı üzerindeki gerilim ile ilişkilidir. Eğer nötr hattımız ideal ve tam sıfır potansiyelde ise nötr toprak ilişkisinde KAR çalışmaz. Neden? Çünkü nötr hattımız gerçek nötrdür ve sıfır potansiyele sahiptir.
Ancak nötr hattında 2V gibi bir gerilim dahi olsa ve bu gerilimi kar sonrasında toprakla ilişkilendirirsen, bu gerilim sıfıra çekileceği için KAR atacaktır.
Resimdeki defective equipment de bulunan N ucunda 2V olduğunu düşün. (Diğer cihazlarla birlikte nötr hattı gerilimi) Bu gerilimi toprağa akıtırsan KAR açar.

Aşağıdaki şema üzerinden anlatabilir misin? Sayısal bir örnekle. Topraklama direnci, hata akımı vs. değer vererek anlatırsan sevinirim.

1713464240071.png

Aşağıdaki şema üzerinden anlatabilir misin? Sayısal bir örnekle. Topraklama direnci, hata akımı vs. değer vererek anlatırsan sevinirim.

Ekli dosyayı görüntüle 107029
Sen kar öncesi nötr hattını iptal etmişsin. KAR sonrasında nötr oluşturmuşsun.
Genel kural akım kaynak ucundan başlayıp dönüş ucundan geri kaynağa dönmelidir.
Resimdeki siyah uç faz olduğuna göre ve bu fazdan akan akım yükün akımı olduğuna göre bu devrede KAR çalışamaz :D
Yük akımı 1A
Toplam toprak direnci 10 ohm ise. Diğer hatların direnci 1 ohm ise senin bu örneğindeki 100mA lik akım toprak üzerinden akarak yine KAR'ın nötr diye belirtmiş olduğun hat üzerinden ve KAR'ı takiben trafonun dönüş ucuna gidecektir.
Biliriz ki KAR'ın çalışma prensibi bir terazi gibidir. Fazdan çekilen akım KAR'ın bobininden geçerek yine KAR'ın nötr bobininden geçmektedir.
Bu iki bobin arasındaki akım farkı KAR akımına ulaşmıyorsa KAR çalışmaz :p

Sen kar öncesi nötr hattını iptal etmişsin. KAR sonrasında nötr oluşturmuşsun.
Genel kural akım kaynak ucundan başlayıp dönüş ucundan geri kaynağa dönmelidir.
Resimdeki siyah uç faz olduğuna göre ve bu fazdan akan akım yükün akımı olduğuna göre bu devrede KAR çalışamaz :D
Yük akımı 1A
Toplam toprak direnci 10 ohm ise. Diğer hatların direnci 1 ohm ise senin bu örneğindeki 100mA lik akım toprak üzerinden akarak yine KAR'ın nötr diye belirtmiş olduğun hat üzerinden ve KAR'ı takiben trafonun dönüş ucuna gidecektir.
Biliriz ki KAR'ın çalışma prensibi bir terazi gibidir. Fazdan çekilen akım KAR'ın bobininden geçerek yine KAR'ın nötr bobininden geçmektedir.
Bu iki bobin arasındaki akım farkı KAR akımına ulaşmıyorsa KAR çalışmaz :p
Bizde bunu anlatmaya çalışıyorduk. Arkadaş dedi ki serverde nötr ve toprak birbirine değerse, yani temas KAKR sonrası ama sen farklı bir şema çizip KAKR ın çalışmaması için bir sebep göremiyorum diye yapıştırdın :).
Paylaştığım dokümanı sende oku güzel bilgiler var. Bilgi yemeyi seversin. :)

https://www.bender.de/fileadmin/con..._Steckosenstromkreisen_von_IT-Systemen_EN.pdf

Bi dakika bir dakika yanlış birşeyler mi yazmışım acaba.
Yanlışlarım var ise hemen yaz. Buradayım.
Estağfirullah yanlış değil de sanki bizim anlattığımız yanlış gibi oldu sadece. Yoksa çizdiğin şemada sıkıntı yok ama anlatılan durumla aynı senaryo değil. Yazdıklarımı yanlış anlama dokümanda güzel bilgiler var bilgi yemeyi sevdiğin için yazdım ona göre :)

Estağfirullah yanlış değil de sanki bizim anlattığımız yanlış gibi oldu sadece. Yoksa çizdiğin şemada sıkıntı yok ama anlatılan durumla aynı senaryo değil. Yazdıklarımı yanlış anlama dokümanda güzel bilgiler var bilgi yemeyi sevdiğin için yazdım ona göre :)
Anlatılan durum bana göre şudur.
1) UPS öncesi KAR durumu.
Bizi alakadar etmiyor. Atarsa atsın hemen gider UPS kapanmadan KAR'ı kaldırırız. Önemli olan serverlar kesilmesin.
2) UPS sonrası izolasyon trafosu kullanımı ve hayati koruma önlemleri.
KAR kullanımı zorunludur. Çünkü Şebeke elektriği kesilse bile UPS hattında voltaj bulunur.
3) KAR kullanımı için TN-S kullanma zorunluluğu vardır. Konu sahibine bunu anlatmaya çalıştım.

İzolasyon trafosu kullanımında trafo uçlarından birisini topraklamazsan NÖTR hattın yok demektir. Buna diffrential veya BALANCED sistemler denilmektedir. Ayrıca senin dökümanında ifade edilen IT sistem ile de prensipte aynıdır.
Bu sistemlerde KAR kullanılamaz. Çünkü KAR kullanımı toprağa akan kaçık akım unsurudur. Balanced sistemlerde her iki uç (L ve L) (Faz Nötr değildir) HOT-COLD olarak adlandırılır. ve gelen akım ile giden akım yolları tekdir.
Teorik olarak bu sistemde faza dokunan kişi çarpılmaz. (Kapasitif veya endüktif kaçaklar gözardı)
Zaten çoğularının izolasyon trafosu kullanmasının sebebi aman elektrik çarpmasın olayıdır. (Yukarda izah ettim)
Yine izah ettiğim üzere balanced sistemler (küçük çapta özel besleme uygulamaları) TN-S sistemine göre çok daha zordur. Ancak birkaç cihaz beslenecekse, birkaç özel kablonun zorluğu da yoktur.

Nötr ifadesi toprakla izolasyon trafosunun bir ucu temas ettiği için kullanıldı dolasıyla diğer ucuda faz olarak adlandırdık. İzolasyon trafosunun tek amacı çarpılmanın önlenmesi değil tabiki bu kullanım amaçlarından birisidir sadece.

Forum istatistikleri

Konular
128,235
Kullanıcılar
450,034
Son üye
aaaahaha

Yeni konular

Geri