ülkemiz kurulu gücü

ülkemizin kurulu gücü 60 000 mw gözüküyor bu bize yetiyormu yoksa dışardan ne kadar alıyoruz doğalgaz bağımlılığını felan sormuyorum kurulu gücümüz bize yetiyormu yetmiyor mu saygılar

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sanırım yetiyor son zamanlarda çok fazla santral üretime geçmeye başladı vede dahada geçecek

Ülkemizin kurulu gücü 56.000MW civarında oldugu soylensede bu kagıt üzerinde olan bir degerdir. Yani bu verimi elde etmeniz mümkün degildir. Soyle ki diyelim ki 100MVA 'lık elinizde bi trafo var... bu trafoyu sürekli olarak 100MVA ile yüklemeniz mümkün olmaz...
15.08.2013 tarihinde puant gücümüz 36735MW ve yıllı 37277 MW olmuştur 08.07.2013 tarihinde...
Puant güce ve kapasiteye baktıgımızde su an için yeterli oldugu görülmektedir.

15.08.2013 tarihinde puant gücümüz 36735MW ve yıllı 37277 MW olmuştur 08.07.2013 tarihinde...
Puant güce ve kapasiteye baktıgımızde su an için yeterli oldugu görülmektedir.
Burada yıllı 37277 mw kısmını anlayamadım teşekkürler.

Enerjide üretim değil iletim sorunu vardır. Bir enerji hattının kendini amorti etmesi çok uzun süre almaktadır.
Kurulu güç ne kadar olursa olsun yapılan baraj ve termik santraller tüketimi yoğun noktalarda yetersizdir.
Acilen nükleer santrale geçmemiz lazım.
Neden mi ?
İstanbul avrupa yakasında bir işletmeye Keban'danmı kablo çekmek akıllıca? Yoksa Bulgaristan'dan almakmı ?

Önemli Not:
Kendi radyoaktif kaçaklarımızla kanser olmak istiyorum başka milletlerinki ile değil !
Örnek:Çernobil

Uyanıp reaktörün suyunu boşalttığı gölete balık tutmaya gidelim. :)

Edit:
Sorunuzun cevabı : Yetiyor ama yukardaki sebeplerden dolayı yetmiyor....

Enerjide iletim sorunu var demenize kesinlikle katılmıyorum... Bildiğiniz üzere ülkemizde enterkonnekte sebekeye sahip olup, barajlarda yada termik santral vb. üretim yerlerinde enerjinin tasınması ile ilgili bir sorun yoktur... Önemli olan kaynagın tesis edilmesi ...3B 1272MCM tasımalı kapasiteli hatlar tesis edilmekte ve istenilen gücü tasıyabilecek sekilde tasarlanmaktadırlar.

Rüzgar günes vb yenilebilir üretim kaynakları muhakak olması gerek ve gelistirilmelide ancak bunlar kararlı bir sistem icin yeterli degildir ve frekans tutturmada son derece zayıf kalacaktır. Dolayısıyla kararlılık için kaynaklar lazımdır ... Nükleer artık tabi kacnılmaz bir ihtiyaç olmaktadır.

yıllık puant güç 37277 MW olacaktı eksik yazmısım kusura bakmayın

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri